Lulzim Basha

 • Ftesa e Kryeministrit, Paskal Milo: Rama tregohet skeptik në letër (Video)

  Kryetari i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo thotë se Kryeministri Edi Rama është skeptik për zgjidhjen e krizës politike, duke iu referuar letrës që shefi i qeverisë i dërgoi sot kreut të opozitës Lulzim Basha. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Milo tha se Rama nuk beson...
 • Rama letër të hapur Bashës

  Pas disa thirrjeve të herë pas hershme në konferenca per shtyp, Kryeministri ka vendosur t’i drejtohet me një letër publike Lulzim Bashës për t’i kërkuar të nisin dialogun pa kushte për atë që e cilëson si mosmarrëveshje mes palëve. “Ju drejtohem me këtë letër publike, në përpjekjen për t’i...
 • Basha: Krimi në pushtet pengon dialogun

  I kthyer nga Londra ku deklaroi se Shqipëria nuk do mundë të hapë negociatat me BE-në në Qershor, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha zbardhi arsyet që sipas tij mbajnë peng dialogun mes tij dhe Kryeministrit Rama. Teksa mori pjesë në inagurimin e memorialit të viktimave të regjimit komunist...
 • Opozita proteston serish në 25 Maj në Tiranë

  “Sot ne ndodhemi në një betejë për jetë a vdekje”. Kështu e cilësoi aksionin opozitar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimeve me aleatët, kryesinë dhe ish-grupin parlamentar ku u vendos që në 25 Maj opozita të protestojë sërish në Tiranë me kërkesën e vetme, largimin e kryeministrit...
 • Rama: Dialog pa kushte me Bashën

  E përshëndet iniciativën e deputetëve gjermanë për të inciuar një paketë dialogu mes tij dhe Lulzim Bashës, por Edi Rama thotë se s’ka nevojë për ndërkombëtarët për të dialoguar me atë që arriti një marrëveshje pas një takimi kokë më kokë më 18 Maj 2017. Rama thotë se me...
 • Opozita marshon për 3 orë në kryeqytet

  Për afro tre orë opozita protestoi sërish në Tiranë për largimin e Kryeministrit Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Ndryshe nga manifestimet antiqeveritare, tubimi i së hënës ishte konceptuar si një protestë marshim që nisi përpara Kryeministrisë, ku nuk munguan tymueset dhe lëndët piroteknike. Lulzim Basha, teksa e...
 • Basha – Ramës: Harroje që do të mbash pushetin me dhunë

  Dhuna e ushtruar në protesten e opozitës pasditen e së shtunës, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se ishte pjesë e skenarit të Kryeministrit Rama. Në një bashkëbisedim me gazetarët, kreu demokrat pati një apel për shefin e qeverisë në lidhje me protestën që pritet të mbahet pasditen...
 • Dita e Lirisë së Medias

  I pari që ka folur në Ditën e Lirisë së Medias nga politika ishte Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Kreu i shteti ka shprehur shqetësimin se shtypi është pjesërisht i lirë, ndërsa inkurajon gazetarët të denoncojnë dhunën, shantazhin e presionet. Ai thekson se “mediat goditen nga retorika agresive dhe...
 • Basha: Qeveria tranzitore, jo koalicion PS-PD

  Opozita e Bashkuar ka prezantuar detyrat e qeverisë tranzitore që ajo propozon për organizimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Dhjetë (10) ishin detyrat që do të ketë sipas demokratëve kjo qeveri, të cilat i paraqiti para medias dhe shoqërisë civile. Platforma e opozitës parashikon goditjen ndaj çdo...
 • Basha: Përshkallëzojmë mosbindjen civile

  Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ndryshe nga herët e tjera, zgjodhi të takohej me kryetaren e LSI në zyrën e kësaj të fundit, ku për afro 60 minuta tha se kishte diskutuar me aleaten e tij vijimin e aksionit opozitar dhe mënyren sesi do të funksionojë qeveria tranzitore....
 • Basha: Në zgjedhje pa Ramën kryeministër

  Menjëherë pasi aleatët e Lulzim Bashës shpalosën platformën për zgjidhjen e krizës politike, kryetari i Partisë Demokratike tha se qëndrimet e partive opozitare janë në përputhje të plotë me marrëveshjen e firmosur pak ditë më parë. “Nuk ka asnjë mospërputhje mes qëndrimeve të PD dhe gjithë koalicionit tonë. Një...
 • Basha uron Pashkën: Triumfi i jetës mbi vdekjen

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka uruar besimtarët ortodoksë për festën e Pashkës që simbolizon ngjalljen e Krishtit. Në një urim në rrjetet sociale, Basha thotë se kjo është festa e triumfit të jetës mbi vdekjen dhe të vërtetës mbi padrejtësinë. “Këtë të dielë, teksa besimtarët ortodoksë i...
 • Të enjten opozita bllokon 5 akse kombëtare

  Në vijim të përshkallëzimit të aksionit të saj politik, opozita do të bllokojë pasditen e së enjtes akset kryesore që lidhin jugun dhe veriun me kryeqytetin, duke paralizuar qarkullimin e automjeteve. Ndryshe nga protestat e kaluara përpara Kuvendit, ora 18:00 e të enjtes do t’i gjejë drejtuesit e opozitës...
 • Ambasadori i BE takohet me Lulzim Bashën

  Ambasadori i delegacionit të Bashkimit Europian, Luigi Sorecca është takuar me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Takimi mes tyre po zhvillohet në selinë blu. Vlen të theksohet se gjatë ditës së sotme, Partia Demokratike dhe partitë e tjera opozitare kanë firmosur marrëveshjen e koalicionit opozitar, duke kërkuar krijimin...
 • Pashkët, politika uron nga rrjetet sociale

  Edhe këtë vit, politika urimet për Pashkët zgjodhi t’i bëjë nga rrjetet sociale. Për Presidentin Ilir Meta, dita e kremtimit të ringjalljes së Krishtit duhet të shërbejë si një moment reflektimi dhe ngritjeje mbi interesat personale për ato kombëtare. “Festa frymëzuese e Pashkëve është një moment reflektimi. Kjo ditë...
 • Aleatët e Bashës zbardhin skenarin e zgjedhjeve

  Një ditë pasi Lulzim Basha deklaroi se opozita do të pamundësojë zgjedhjet e 30 Qershorit nëse ato nuk do jenë të lira e të ndershme, aleatët e opozitës nuk ngurojnë të zbardhin disa prej skenarëve. Republikani Fatmir Mediu dhe Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi thonë se futjen e opozitës...
 • Basha: Jemi me njerëzit kundër qeverisë bandë

  Lulzim Basha thotë se opozita e ka bërë zgjedhjen e saj dhe do të qëndrojë në krah të qytetarëve. Në një postim në Facebook, kryetari i Partisë Demokratike shprehet se do të luftojë këtë “qeveri bandë”, që është kapur duke vjedhur në zgjedhje. “Ne e kemi bërë zgjedhjen: me...
 • Lulzim Basha: Fundi i Ramës është vulosur, qeveria tranzitore e panegociueshme

  Pas 4 orësh, Lulzim Basha ka përmbyllur protestën e opozitës që u shoqërua me përplasje dhe gaz lotsjellës. Gjatë fjalës së tij në selinë e Partisë Demokratike, aty ku rreth orës 22:00 u grumbulluan protestuesit, Basha tha se fundi i Kryeministrit Edi Rama është vulosur. Kreu i demokratëve theksoi...
 • “Bashkë për të varrosur fenomenin Rama”

  Mes protestuesve të mbledhur këtë të shtunë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, përpara godinës së Kryeministrisë, Lulzim Basha tha se “asgjë nuk e ndal më këtë bashkim, as frika, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk na ndan dot, nuk na përçan dot”.  “Po bie muzgu i zi për bandën...
 • Basha: S’ka zgjedhje pa opozitën

  Futjen në zgjedhje pa opozitën Lulzim Basha e quan një proces fasadë. Nga Fieri, kreu i opozitës i bëri thirrje shqiptarëve të bashkohen në protestën e 13 Prillit për të larguar atë që Basha e cilëson qeveri të krimit, që sipas tij ka humbur çdo legjitimitet moral e politik....
Emisione