Lulzim Basha

 • Basha: Pse kërkojmë zgjedhje të parakohshme

  Duke cituar raportet e Europolit dhe Departamentit Amerikan të Shtetit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzon qeverinë se e ka kthyer Shqipërinë në prodhuesin dhe furnizuesin kryesor të marijuanës në Europë. Në një intervistë për të përditshmen italiane “Il Fatto Quotidiano”, Basha ka sqaruar se çfarë kërkon opozita...
 • Basha: Shqipëria na thërret, rruga drejt Europës në udhëkryq

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian është në udhëkryq. Në një postim në Facebook kushtuar 22 Marsit të vitit 1992 kur Partia Demokratike erdhi në pushtet për herë të parë, kryedemokrati shkruan se është koha që Shqipëria të ndërtojë sistemin e...
 • Taulant Balla: Politikanë si Basha nuk meritojnë të jenë në Parlament

  Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka thënë se Lulzim Basha nuk meriton të jetë në Parlament. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare, duke folur për protestat e opozitës, Balla u shpreh se aktet e dhunës dëmtojnë rrugën europiane të Shqipërisë. “Politikanë të...
 • PD nuk ka një datë për protestën e radhës

  Opozita nuk ka një datë për protestën e radhës, ndonëse të enjten Kuvendi do të mblidhet në orën 10:00 në seancë plenare. Kolegji i Kryetarëve të Partisë Demokratike, i mbledhur për më shumë se dy orë në selinë blu doli pa një vendim, por Lulzim Basha tha pas takimit...
 • Basha-ndërkombëtarëve: S’ka stabilitet pa demokraci

  Pas tensioneve para Parlamentit, protestuesit të kryesuar nga kreu i Partisë Demokratike, u zhvendosën tek Selia Blu. Para mbështetësve, Lulzim Basha tha se dita e sotme hyri në histori “si dita e dytë e zgjimit kombëtar, si dita e bashkimit më të madh që Tirana ka njohur në historinë...
 • Basha: Ambasadat të mos bëhen palë

  Deklaratës së ambasadës amerikane se Parlamenti dhe qeveria të dala nga zgjedhjet e 2017 janë legjitime, Lulzim Basha iu përgjigj duke u kujtuar raportin më të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit, ku sipas tij pasqyrohej shqetësimi për blerjen e votave. Ai kërkoi që ndërkombëtarët të jenë të paanshëm...
 • Basha: Gjiknuri e Ahmetaj blenë votat

  Nga Peshkopia, kryetari i Partisë Demokratike akuzoi me emra konkretë për blerje votash në zgjedhjet vendore të 2016-s. Sipas tij, dosja hetimore 184 përmban fakte kompromentuese për dy ish-ministra të qeverisë Rama. “Janë përgjuar në blerje votash dhe kontakte me Ymer Lalën dhe dy ish-ministra të qeverisë Rama, si...
 • ZONE E LIRE – EMISIONI 651!

  Lulzim Basha – Revolte e popullit apo revolte e Pallatit? Fitim Zekthi dhe Arjan Curi – Debati / Si t’u duk Lul Basha? Sazan Guri dhe Blendi Sulaj – “Ja perse refuzova te behem deputet”! Po ti kush je? Kristi Bardi, aktorja mes Londres dhe Tiranes! Teater / “Antigona”...
 • Zyrtari i BE: Bojkoti i Kuvendit është kundërproduktiv, nuk ka sinjale për dialog

  Drejtori i Përgjithshëm për Zgjerim në Bashkimin Europian, Christian Danielsson është shprehur kundër bojkotit të Parlamentit nga opozita, e cila prej dy javësh ka djegur mandatet parlamentare. Në një konferencë për shtyp pas takimit me Kryeministrin Edi Rama dhe liderin e opozitës Lulzim Basha, Danielsson u shpreh se bojkoti...
 • Basha: Zgjidhje pa dialog me Ramën

  Ndonëse u takua për më shumë se një orë me zv/ambasadoren e Shteteve të Bashkuara, Lejla Moses- Ones, Lulzim Basha nuk tërhiqet nga vendimi për të vijuar protestat. Preferoi të ishte hermetik lidhur me temën e takimit që pati me zv/ambasadoren amerikane, ndonëse ripërsëriti qëndrimin se nuk do të...
 • Basha për “Porta a Porta”: Me paratë e kanabisit në Shqipëri, u blenë zgjedhjet

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një prononcim për programin italian “Porta a Porta”, ka akuzuar qeverinë për blerje të zgjedhjeve. Sipas kreut të demokratëve, paratë e kultivimit dhe trafikimit të kanabisit në vendin tonë u përdorën në zgjedhje. Teksa akuzon edhe funksionarë e ish-zyrtarë të qeverisë shqiptare...
 • Opozita proteston sërish

  Ndonëse nën masa të rrepta sigurie, ka përfunduar pa incidente dhune protesta e thirrur nga opozita përpara Parlamentit. Për afro dy orë qytetarët protestuan jashtë Kuvendit teksa në sallë bëhej betimi i katër deputetëve të LSI-së që u ulën në karriget e lëna bosh nga opozita pas djegies së...
 • Basha: S’ka për të pasur opozitë fasadë

  Deputetët e rinj që do të ulen në kuvend pas marrjes së mandateve nga KQZ, sipas Partisë Demokratike nuk do të konsiderohen si opozitë legjitime. Lulzim Basha, në krah të aleatëve të tij, tha prerazi se nuk do të njohë asnjë opozitë fasadë e aq më pak ligje të...
 • “Udhëtimi drejt Europës i dhimbshëm, por…”

  Lulzim Basha shprehet i bindur se beteja e nisur nga opozita është pa kthim dhe ajo do të përfundojë me rrëzimin e qeverisë. “Beteja që kemi nisur për një Shqipëri si gjithë Europa është pa kthim! Kjo betejë do të përfundojë me shporrjen e kësaj qeverie të krimit dhe...
 • Protesta e opozitës, Basha – policëve: Bëni detyrën, arrestoni kriminelët në Parlament

  Lulzim Basha u ka bërë thirrje punonjësve të policisë që janë reshtuar përpara Parlamentit, që të arrestojnë deputetët e inkriminuar të mazhorancës. Gjatë fjalimit të shkurtër në protestën e opozitës përpara selisë së Parlamentit, Basha tha se policët duhet të heqin kapelet dhe të bëjnë detyrën e të respektojnë...
 • Basha: Po përgatitet arrestimi i Dakos

  Kreu i Partisë Demokratike deklaron se po përgatitet arrestimi i kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako. Pas një mbledhje me krerët e degëve të Tiranës ku diskutoi detajet e protestës së ardhshme të opozitës, Basha tha se prangosja e Dakos është e vonuar. “Orët e fundit janë intesifikuar informacionet se...
 • Basha: Opozita protesta më 28 Shkurt, 7 Mars dhe 16 Mars

  Pas djegies së mandateve, opozita e bashkuar ka vendosur që të protestojë çdo të enjte përpara Parlamentit të Shqipërisë. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se opozita do të vijojë të protestojë deri në rrëzimin e qeverisë. Duke folur pas mbledhjes së kolegjit të kryetarëve, Basha theksoi...
 • Djegia e mandateve, në orën 18:00 Basha mbledh Kryesinë e PD

  Lulzim Basha pritet të mbledhë rreth orës 18:00 Kryesinë e Partisë Demokratike, një ditë pasi opozita dorëzoi mandatet e deputetëve. Lajmi bëhet i ditur nga burime të ABC News. Sot Lulzim Basha ndodhej në Vienë ku u takua me përfaqësues të Partive Popullore Europiane në OSBE. Këta të fundit,...
 • Lulzim Basha këndon Himnin Kombëtar pasi dorëzoi mandatin e deputetit (Video)

  Në përmbyllje të protestës së opozitës, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kënduar Himnin Kombëtar përpara protestuesve të shumtë që ishin mbledhur përpara selisë blu. Opozita dorëzoi sot mandatet e deputetëve teksa kërkon largimin e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie kalimtare që do të organizojë...
 • Momenti kur Basha del nga Kuvendi pasi dorëzoi mandatet e deputetëve (Video)

  Në orën 12:30, Lulzim Basha dorëzoi në Kryesinë e Kuvendit listën me mandatet e deputetëve të Partisë Demokratike. Basha shoqërohej nga Sekretari i partisë që ai drejton. Pas Bashës, mandatet e deputetëve i dorëzoi edhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi. Më pas, opozita dhe turma e protestuesve ju dorëzuan...
Emisione