Lulzim Basha

 • Zjarri në autobus, reagon politika

  Me anë të një deklarate për shtyp Presidenti i Republikës, Bujar Nishani shprehu keqardhjen për ngjarjen tragjike të autobusit të besimtarëve në Krujë, duke ngushëlluar njëkohësisht familjarët e viktimës që humbi jetën. Kreu i Shtetit, shprehu urimet për një shërim sa më të shpejtë të të lënduarve si dhe...
 • Basha takohet me të rinjtë e Elbasanit

  Nga Elbasani ku u takua me të rinj të këtij qyteti, Kryetari i opozitës, Lulzim Basha ripërsëriti qëndrimin se zgjedhjet e lira e të ndershme do të jenë beteja kryesore për Partinë Demokratike. Shqiptarët tha Basha kanë arsye të votëbesojnë në 2017-ën Partinë Demokratike, pasi vjen me një program...
 • Rama e Basha të gatshëm për t’u takuar, por nuk gjejnë dakordësi për ditën e takimit

  Kryeministri dhe kryeopozitari u shfaqën të dy të hapur për t’u takuar, por kjo nuk do të ndodhë, të paktën jo këtë fundjavë siç propozoi Edi Rama këtë paradite. Drejtorja e kabinetit të Kryeministrit ka rinisur një komunikim me homologen e saj në selinë blu, për të fiksuar një...
 • Dekriminalizimi, Basha: Në Parlament ka deputetë që kanë fshehur të dhënat

  Pak ditë pasi deklaroi se tre kryebashkiakë të majtë do të preken nga zbatimi i ligjit të dekriminalizimit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha paralajmëroi se në radhët e mazhorancës ka edhe deputetë, që kanë fshehur të dhënat në formularin e vetëdeklarimit. Këtë deklaratë kreu i opozitës e bëri...
 • Basha: Anulojmë koncesionet e dhëna për tokat

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në takim me fermerë të fshatrave Zagorçan dhe Baçallëk, në Pogradec, deklaroi se koncesionet e dhëna për toka bujqësore në zona të ndryshme të vendit, do të anulohen dhe toka do t’u jepet me prioritet fermerëve. Duke parashtruar platformën për bujqësinë, Basha theksoi edhe...
 • Basha: Formularët zbuluan të vërtetën

  Një ditë pas publikimit të formularëve të vetëdeklarimit të 140 deputetëve dhe 61 kryebashkiakëve, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se u konfirmua alarmi i opozitës për ekzistencën e krimit në përmasa kritike në parlament dhe pushtetin vendor. “Kandidimi i tutorëve të prostitucionit deri tek vrasësit tregon arsyen...
 • Rama: Hapën gropën e ranë vetë brenda

  Kryeministri Edi Rama, i është përgjigjur deklaratave të kryetarit të opozitës Lulzim Basha, me anën e një postimi ne Facebook. Sipas Edi Ramës “Shqupi vazhdon avazin ndërkohë të dënuarit na dolën në anën e tij jo në anën tonë! Hapen gropën e ranë vetë brenda shkruan kryeministri, ndërsa e cilëson Partinë...
 • Basha takohet me banorët e Kukësit, premton ulje taksash dhe investime në bujqësi

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka diskutuar më banorët e Kukësit dhe  fshatrave të tij platformën ekonomike. Në bisedën me shitës dhe përfaqësues të biznesit të vogël, Basha rikujtoi uljen e taksave, si dhe premtoi investime për hapjen e vendeve të punës “Do t’i ulim taksat, 9 për...
 • Topalli kundër Bashës për ambasadorët

  Një nga zërat që është shprehur kritike përballë Kryetarit Basha në mbledhjen e Grupit, ka qenë ish – Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli. Ajo është shprehur se nuk ndodhur ndonjëherë në 25 vjet, që ambasadorë të huaj të shkojnë në komisionet parlamentare dhe të marrin fjalën. Kjo, sipas saj,...
 • Basha: Në zgjedhjet e ardhshme votim me shenjë gishti

  Veç platformës ekonomike që po bën publike në qytete të ndryshme të vendit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë një takimi me Forumin Rinor të Gjirokastrës, ka zbuluar edhe pjesë nga ajo politike. Sipas tij për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme, mënyra e votimit elektronik...
 • Basha: Ekonomia në duart e oligarkëve

  Për më shumë se 70 minuta, kreu i opozitës, Lulzim Basha, denoncoi me shifra korrupsionin që sipas tij, në dy vjet Kryeministri Rama ka bërë përmes dhënies së prokurimeve publike pa tender e garë miqve të tij. “88 milionë dollarë të shqiptarëve të marra nga kjo 11-ëshe, pa tender...
 • Basha: Qeveria e ka vënë shtetin në shërbim të krimit

  Në takimin me banorë të zonave Fan dhe Kthellë të Mirditës, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi qeverinë për mungesë të vëmendjes ndaj qytetarëve. Sipas Bashës, shteti është vënë në dispozicion të krimit “Këta që bërtasin shtet-shtet-shtet, shtetin e paskan për Emilianon, shtetin e paskan për Koço Kokëdhimën,...
 • Basha: Të bashkohemi si 25 vjet më parë për të larguar qeverinë

  Kreu i opozitës Lulzim Basha prezantoi përpara banorëve të Xarrës, Konispolit dhe Delvinës programin ekonomik të Partisë Demokratike për bujqësinë. Investimet në këtë sektor tha Basha janë jetike për të nxjerrë vendin nga kriza ku e ka futur qeveria. “Leva për ta nxjerrë ekonominë shqiptare nga kriza për ne...
 • Basha në Dumre e Belsh: Ta shporrim me votë oligarkinë

  Kreu  i opozitës Lulzim Basha prezantoi përpara banorëve të Dumresë dhe Belshit në Elbasan programin ekonomik të Partisë Demokratike për bujqësinë dhe shtresat në nevojë.  Bujqësia është një sektorët kyç për zhvillimin e ekonomisë, ndaj tha Basha është menduar që t’OI kushtohet një rëndësi e veçantë. “Ne kemi vendosur...
 • Prezantohet projekti i Bashkisë për tramin e Tiranës

  Bashkia e Tiranës është gati të nisë ndërtimin e tramit në kryeqytet. Është prezantuar sot projekti që pritet të lehtësojë levizjën e qytetarëve si dhe të ulë kostot për transportin e tyre në Tiranë. Linja e tramit Kombinat-Kinostudio do të ketë një gjatësi për afro 9 km. Përllogaritet në...
 • Krijohet Aleanca Kombëtare Kundër Drogës

  Tryeza e krerëve të partive opozitare zyrtarizoi krijimin e Aleancës Kombëtare Kundër Drogës, e cila do të drejtojë protestat kundër qeverisë Rama.Vendimi u bë publik nga kreu i demokratëve Lulzim Basha, i cili pas takimit me aleatët foli për një situatë të rënduar të narkotrafikut, teksa ju referua edhe...
 • Basha: Liria e kërcënuar nga narkotrafiku

  Nën slloganin “Një popull në këmbë kundër drogës, Rama në shtëpi”, kryetari i opozitës, Lulzim Basha nisi takimet me qytetarët në rrethe, në funksion të protestave të lajmëruara kundër qeverisë Rama. Ai u ndal në qytetin e Lushnjes, ku teksa foli për avionin e rënë në Divjakë, sasitë e...
 • Basha: Bashkë me avionin e drogës ka rënë edhe qeveria

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha reagoi menjëherë pas lajmit se në Divjakë u kap një avion me drogë. Në një deklaratë për mediat, Basha u shpreh se: ”Megjithë përpjekjet e mëdha të kartelit të drogës, Ministrit të  Brendshëm, dhe shefit të tij, Edi Rama për pastrimin maksimal të...
 • Basha: Ekonomia në krizë, treguesit janë përkeqësuar

  Treguesit ekonomikë për tre-mujorin e parë të vitit 2014 konfirmojnë shqetësimin e opozitës se ekonomia po shkon drejt përkeqësimit. Nga mbledhja e grupit parlamentar demokrat, kryetari Lulzim Basha renditi disa prej të dhënave që sipas tij pasqyrojnë gjendjen e rënduar të financave shqiptare në periudhën e parë të vitit....
 • Basha, Ramës: Hiq dorë nga marrja peng e buxhetit

  Qeveria po vazhdon të mbajë peng buxhetin e Bashkisë së kryeqytetit, duke mbajtur kështu pezull dhjetra investime të parashikuara për vitin 2014. Kryetari i Bashksië së Tiranës Lulzim Basha teksa vizitoi ambjentet e rikonstruktuara të kopështit numër 35 në kryeqytet, i bëri sërish apel kryeministrit për të mos e...
Emisione