maduro

 • Kaosi në Venezuelë, 3 të vrarë në përleshje

  Për t’i treguar kundërshtarit të tij dhe mbarë opinionit publik se zotëron ende pushtetin dhe mbështetjen e Ushtrisë, presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro u shfaq në një marshim përkrah Forcave të Armatosura, duke i lavdëruar për besnikërinë. “Besnikëria është një vlerë që ose e ke ose nuk e ke....
 • Viktima e parë në revoltat kundër Maduros

  Përleshjet mes forcave qeveritare dhe përkrahësve të opozitës kanë shkaktuar viktimën e parë në Venezuelë. Një mbështetëse e opozitës humbi jetën gjatë përplasjeve të orëve të fundit në Karakas, nga plumbat e përdorur nga ushtria. Dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur. Manifestimet e opozitës u rikthyen pas tentativës së dështuar për...
 • Maduro: Grushti i shtetit, dështoi

  Pas orë të tëra përplasjesh mes qytetarëve dhe ushtrisë, protestuesit opozitarë mbështetës të presidentit të vetëshpallur, Huan Guaido, nuk arritën të përmbysnin pushtetin e presidentit Nikolas Maduro. Kryeqyteti Karakas dhe disa qytete të mëdha u shndërruan në arenë përleshjesh mes dy kampeve. Fatmirësiht asnjë viktimë nuk u regjistrua. Rreth...
 • Venezuela: Instrumentalizimi politik i ndihmave është krim

  Shumë e neveritshme. Dhe shumë e rrezikshme. Ajo që po luhet tani në kufijtë e jashtëm të Venezuelës, nuk ka të bëjë me përgatitjen e një aksioni humanitar ndihme, mendon Astrid Prange de Oliveira. Për të mos lejuar keqkuptimet duhet thënë se populli i Venezuelës ka nevojë për ndihmë...
 • Maduro mbyll kufirin me Brazilin

  Lideri i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido është larguar nga Karakasi të enjten, së bashku me 80 ligjvënës, për t’u nisur në kufirin me Kolumbinë, ku pritet të arrijë ushqim dhe ilaçe për popullin e këtij shteti. Mirëpo presidenti i kontestuar, Nicolas Maduro, i cili mohon faktin se Venezuela...
 • Maduro: “Ku Klux Klan” drejton Shtëpinë e Bardhë

  Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk është gjë tjetër veçse një bandë ekstremistësh që po përpiqen të pushtojnë Venezuelën. Deklarata vjen nga Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro. Në një intervistë për BBC, Maduro akuzoi Presidentin Trump se është pjesëtar i grupeve ekstreme të supermacistëve të bardhë. “Është...
 • “Maduro ka dalë jashtë kontrollit”

  Sipas Presidentit të vetëshpallur të Venezuelës Juan Guaido, Maduro ka humbur kontrollin e vendit dhe populli po vuan. Në një intervistë për mediat italiane, Guaido shpjegoi se brenda një jave janë vrarë 70 të rinj nga forcat speciale të policisë, 700 persona janë burgosur, prej të cilëve 80 janë...
 • Maduro fiton edhe një mandat si president i Venezuelës

  Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro ka fituar edhe një tjetër mandat gjashtëvjeçar në këtë pozitë, ndonëse procesi zgjedhor është përcjellur me bojkot të opozitës dhe pretendime për manipulim të votave. Në votime kanë dalë 46 përqind të banorëve, derisa ky proces është zhvilluar në periudhën e krizës së rëndë...
 • Maduro pritet të fitojë mandatin e dytë si President i Venezuelës

  Votuesit në Venezuelë po votojnë në zgjedhjet presidenciale, të cilat pritet t’i fitojë presidenti aktual, Nicolas Maduro. Mandati i presidentit në Venezuelë është gjashtë vjeçar. Shumë analist presin që në zgjedhjet e sotme, dalja të jetë e ulët, pas bojkotit nga partia kryesore opoziare dhe denoncimeve nga Shtetet e...
 • 13 viktima nga përleshjet me policinë në Venezuelë

  Në fjalimin e parë pas rezultatit të zgjedhjeve për krijimin e Asamblesë Kushtetuese, presidenti venezuelian, Nicolas Maduro, njoftoi se ky institucion do të shërbejë për të marrë masa ndaj Parlamentit, Prokurorit të Përgjithshëm, opozitës dhe medias. Maduro e cilëson rezultatin historik, por opozita e vendit thotë se ai nuk...
 • 3 të vrarë në protestat kundër Maduro-s

  Të paktën tre protestues humbën jetën gjatë protestave kundër qeverisë së Presidentit Nikolas Maduro në Venezuelë, duke e çuar në 8 bilancin e viktimave përgjatë një muaji. Një adoleshent në kryeqytetin Caracas dhe një grua në San Cristobal, pranë kufirit kolumbian, u qëlluan për vdekje nga forcat e sigurisë....
Emisione