Maqedoni e Veriut

 • Zaev: Duam datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm në BE

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim, proces ky nëpër të cilin duhet të kalojë vendi në rrugën e anëtarësimin të plotë në union. “Ne kërkojmë datën e bisedimeve dhe...
 • Avion luftarak grek mbi Maqedoninë e Veriut

  Për herë të parë në hapësirën ajrore të Maqedonisë së Veriut ka fluturuar një avion luftarak i Greqisë. Fluturimi i avionit F16 ka qenë pjesë e një testimi për të kontrolluar funksionimin e sistemit të radarëve të Maqedonisë Veriore. Kjo për shkak se Greqia do të mbikëqyrë hapësirën ajrore...
 • Maqedonia e Veriut do të mbajë paradën e LGBT

  Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut do të organizojë më 29 Qershor Paradën e parë të Krenarisë. “Ngjarja do të jetë një formë proteste për afirmimin, mbështetjen dhe mbrojtjen e të drejtave të komunitetit lesbik, homoseksual, biseksual dhe transeksual (LGBT)”, tha Antonio Mihajlov, nga Rrjeti Kombëtar kundër Homofobisë dhe Transfobisë,...
 • Zaev: BE të hapë negociatat

  Duke ju drejtuar qytetarëve të Maqedonisë së Veriut Kryeministri Zoran Zaev ka thënë se ka shfrytëzuar të gjitha mundësitë për të dërguar mesazhin se vendi është i gatshëm për tu aderuar në strukturat evropiane, duke bërë të ditur se tani radhën e ka BE-ja që të reflektojë. Zoran zaev,...
 • Kryeministri Zaev: Nëse dështojnë zgjedhjet presidenciale, ndryshime kushtetuese

  Kryeministri Zoran Zaev pret mbështetje edhe më të madhe të shqiptarëve se ajo e viti 2016 në zgjedhjet presidenciale që mbahen të dielën në Maqedoninë e Veriut. Duke folur në një intervistë televizive, Zaev tha se qytetarët janë vetëdijësuar që çdo votë kundër kandidatit të mazhorancës Stevo Pendarovski, është...
 • Shpallet epidemia e fruthit në Maqedoninë e Veriut

  Rritja e të prekurve nga epidemia e fruthit ka detyruar autoritetet në Maqedoninë e Veriut të shpallin emergjencë kombëtare. Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje prindërve që të vaksinojnë fëmijët e tyre, ndryshe ata nuk do të pranohen në institucionet arsimore. Fëmijët e pavaksinuar përveç se në çerdhet...
 • Facebook “godet” Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

  Facebook ka njoftuar se ka mbyllur me mijëra llogari në Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Rusi dhe Iran. Sipas rrjetit më të madh social, janë mbyllur më shumë se 2600 llogari false në këto katër shtete. “Jemi vazhdimisht duke punuar për të zbuluar dhe ndaluar këtë lloj aktiviteti, sepse nuk...
 • Cakaj vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

  Shqipëria ishte vendi i tretë anëtare e NATO-s që nënshkroi Protokollin për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Aleancë kurse dy vendet do t`i ndajnë përvojat në rrugën drejt BE-së. Këtë e ka deklaruar ushtruesi i detyrës Ministër i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj në konferencën e...
Emisione