Maqedoni

 • Komisioni Antikorrupsion: Dy gjuhësia nuk respektohet

  Para fillimit të seancës Zv/Kryetari i Komisionit Antikorrupsion, Nuri Bajrami, me një retorikë të ashpër dhe duke i kërkuar falje opinionit, theksoi se ligji për implementimin e dy gjuhësisë në Maqedoninë e Veriut nuk respektohet. Në seancën e sotme është marrë vendimi që të hapet procedurë në të cilën...
 • Papa Françesku vizitë historike në Shkup

  Maqedonia e Veriut me nderime të larta ka pritur Papa Franceskun në vilën Presidenciale në Vodno, ku në fjalimin e tij Ati i Shenjtë e quajti vendin si shembull për bashkëjetesë dhe urë mes Lindjes e Perëndimit. Duke vizituar shtëpinë përkujtimore, Ati i Shenjtë disa herë ka përmendur veprën...
 • “Beteja e fundit” për votën e shqiptarëve

  Në ditën e fundit të fushatës për rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kandidatët presidencial të pozitës dhe opozitës, po japin mesazhet e fundit para elektoratit. Derisa nga kampi politik i koalicionit qeveritar bëjnë thirrje për dalje masovike dhe të votohen përcaktimet euro-atlantike të vendit, opozita maqedonase ndërkaq zhvillon...
 • Kujtohet dhuna në parlamentin maqedonas

  Aleanca për Shqiptarët rikujtoi 27 Prillin me pres konferencë para Kuvendit. E rikujtuan kreun e Kuvendit, Talat Xhaferin për premtimin e dhënë. Derisa po mbahej konferenca për media, guri që u vendos vitin e parë në shenjë kujtimi u shfaq para derës së Kuvendit, madje po e ruante edhe...
 • Papa Françesku më 7 Maj viziton Shkupin

  Vizita e Papa Françeskut në Maqedoni më 7 Maj vlerësohet si mbështetje për vendin në drejtim të zhvillimit të saj në plan kombëtar dhe ndërkombëtar, nga një prej liderëve fetarë më me ndikim në botë. Kjo lidhet me marrëdhëniet e afërta që Vatikani ka tradicionalisht me Maqedoninë, në çastin...
 • Lë gruan dhe dy fëmijët për të dashurën serbe (Video)

  Atëherë kur ëndrrat e Jolandës ishin bërë thuajse realitet, me një bashkëshort që e kishte zgjedhur vetë dhe dy fëmijë si fryt i dashurisë, ajo zbulon faktin tronditës në një mënyrë të pa imagjinueshme. E dashura e bashkëshortit i dërgon fotot “live” nga një shtet tjetër, si një mesazh...
 • Ali Ahmeti i sigurt se Maqedonia do hapë bisedimet me BE

  Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, shprehet i sigurt se Maqedonia e Veriut do të marrë dritën jeshile për çeljen e negociatave me Bashkimin Evropian. “Nëse nuk merret në Qershor, do të ndodhë në Shtator”, tha Ahmeti. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, tha se nuk do të ishte veprim i...
 • Fushatë presidenciale për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

  Kandidatët për president në Maqedoninë e Veriut kanë vijuar fushatën elektorale. Ai shqiptar, Blerim Reka ka thënë se nëse zgjidhet do të luftojë për të fuqizuar konceptin e republikës përballë një shteti sipas tij privat. Kandidatja e opozitës ndërkohë ka akuzuar qeverinë për drejtësi selektive, ndërsa Stavo Pendarovski i...
 • Bie një avion në Maqedoninë e Veriut, asnjë i mbijetuar

  4 shtetas bullgarë, pjesëtarë të së njëjtës familje humbën jetën në një aksident ajror në Maqedoninë e Veriut. Avioni i vogël i tipit Çesna, me të cilin udhëtonin u gjet i rënë në rajonin qendror të Solunska Glavës. Viktimat janë një çift bashkëshortësh dhe vajzat e tyre, të dyja...
 • Zaev e Mickoski në debat televiziv

  Mollë sherri ishin dallimet lidhur me fatin e Prokurorisë së Posaçme Publike që po merret me zbardhjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Mazhoranca propozon që ky institucion të bëhet pjesë e Prokurorisë Publike, por me ingerenca dhe financa të caktuara, kurse opozita mbron qëndrimin se ky dikaster nuk...
 • Gjykatësja: Dënimet për 27 Prillin në bazë të provave

  Kjo është gjykatësja që të premten e kaluar, 15 të akuzuarve për rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe të sigurisë në vend, për ngjarjet e përgjakshme të 27 Prillit të vitit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë, shqiptoi 211 vjet dënime me burg. Katër ditë pas shqiptimit të dënimeve, Dobrila...
 • 211 vite burg për dhunën në Kuvend

  Thuajse një orë zgjati arsyetimi i gjykatëses Dobrilla Kacarska, në sallën e stërmbushur gjyqësore, para se të shqiptohej dënimi nga 7 deri në 18 vite burg për ngjarjet e dhunshme në Kuvendin e Maqedonisë më 27 Prill të vitit 2017. E enjtja e zezë nuk duhej të ndodhte, kurse...
 • Përfundojnë hetimet për aksidentin në Shkup

  Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka publikuar rezultatet e hetimit që kanë shkaktuar aksidentin tragjik në Llaskarcë ku u mori jetën të paktën 15 personave. Sipas prokurorit, Sasho Rajçev hetimi ka zbuluar se aksidenti ka ndodhur për shkak shpejtësisë së madhe dhe parregullsisë së frenave të autobusit dhe se...
 • Ivanov fajësohet se po i bllokon reformat

  Vendimi i presidentit të Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov për të mos dekretuar ligjet e miratuara nga Kuvendi me emrin Maqedonia e Veriut, mund të shkaktojnë ngecje në reforma nëse shumica parlamentare nuk nis procedurën për miratimin e sërishëm të tyre. Nga Qeveria, veprimin e kreut të shtetit e...
 • Riker: Kompromise për një Ballkan evropian

  Diplomati amerikan Filip Riker dërgoi mesazhe të pajtimit dhe zgjidhje të marrëdhënieve ndërfqinjësore mes vendeve të Balllanit Perëndimor sipas shembullit të Marrëveshjes së Prespës. Riker, në një konferencë në Shkup, theksoi se Uashingtoni angazhohet për integrimin euroatlantik të rajonit, por vendet e rajonit duhet të punojnë për vlera demokratike...
 • Një shqiptar, kandidat i pavarur për President

  Ende pa kaluar 24 orë, pasi LSDM dhe BDI kumtuan se do të shkojnë me kandidat të përbashkët edhe opozita gjeti kandidatin e vet. Ish-ambasadori dhe profesori universitar, Blerim Reka do të jetë kandidat i pavarur, por i mbështetur nga opozita shqiptare. “Janë dy arsye për këtë vendim. E para:...
 • Moti i keq mban të mbërthyer Ballkanin

  Moti i keq vazhdon të mbajë mbërthyer të gjithë Ballkanin. Situata vazhdon të jetë problematike në Greqi, ku stuhia “Oqeania” kanë sjellë temperatura deri në -12 gradë Celcius. Edhe në Kroaci, shpejtësia e erës arriti nivele rekord prej 176 km/h. Stuhia “Bura” bllokoi dhjetëra linja tragetesh në Kroaci. Gjithashtu...
 • Presidencialet: Zaev takon Gashin dhe Thaçin

  Kryeministri Zoran Zaev vazhdon takimet me partitë shqiptare, me secilën veçmas, për gjetjen e një kandidati konsensual për president, në zgjedhjet që do të mbahen më 21 Prill të këtij viti. Ai është takuar me Afrim Gashin nga Alternativa dhe kreun e PDSH-së Menduh Thaçin. “Ekziston ambienti për ndërtimin...
 • Rritet numri i personave në gjendje kritike

  Dhjetë nga të lënduarit e aksidentit të tmerrshëm në autostradën Shkup-Tetovë janë në gjendje të vështirë shëndetësore. Për jetë janë duke luftuar dy pacientë me Qendrën e Urgjencës në Shkup – ka njoftuar Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i cili ka zhvilluar një vizitë në repartet ku trajtohen të...
 • Greqia ndryshon tabelat kufitare

  Pas miratimit zyrtar në parlamentin grek të Marrëveshjes së Prespës dhe njohjes së emrit Maqedonia e Veriut, Athina ka vendosur që kjo do të pasqyrohet edhe në tabelat kufitare. Ashtu siç vepruan autoritetet maqedonase, edhe ato greke do t’i ndryshojnë tabelat në pikat kufitare veriore, në të cilat deri...
1 2 3 39
Emisione