marreveshje

 • Kosova kërkon ndihmën e SHBA për marrëveshjen

  I dobishëm është konsideruar takimi i Berlinit nga Prishtina zyrtare. Në takimin e ftuar nga kryeparlamentari Veseli, Thaçi e Haradinaj e kanë njoftuar atë dhe ekipin negociator në detaje rreth diskutimeve në këtë samit. Pas takimit kryeparlamentari Veseli kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të përfshihen më shumë rreth marrëveshjes finale...
 • Vuçiç: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se mundësitë për marrëveshje me shqiptarët e Kosovës janë “shumë më të vogla sesa kanë qenë” duke shtuar se Prishtina nuk do ta vazhdojë dialogun derisa të përfundojë mandati i administratës aktuale evropiane. Zgjedhjet e reja për institucionet evropiane janë paraparë të mbahen...
 • Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan bëhen në kohën kur dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian ka hyrë në një periudhë të paqartë. “Administrata ime mirëpret bisedimet për një marrëveshje të...
 • SHBA: Marrëveshja Kosovë – Serbi brenda këtij viti

  Ngrirja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë ka vënë në lëvizje Shtetet e Bashkuara që po përpiqen të afrojnë palët drejt një marrëveshjeje historike. Beogradin dhe Prishtinën i viziton më 8 dhe 9 Mars Zëvendës Sekretari Amerikan i Shtetit David Hale, i cili theksoi se zgjidhja mund të vijë...
 • Këshilltari amerikan i sigurisë: Kosova dhe Serbia të arrijnë marrëveshje

  Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtetet e Bashkuara, John Bolton, përmes rrjetit social Tëitter ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë një marrëveshje sa më shpejtë të jetë e mundur. Këto deklarata, Bolton i bëri në takimin me ministrin e Jashtëm të Sllovenisë, Miro Cerar në Shtëpinë...
 • Italia shpreson arritjen e marrëveshjes me BE

  Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte beson se vendi i tij nuk do të përballet me masa ndëshkuese. Pas takimit me Komisionerin e BE, Jean-Claude Juncker ai u shpreh optimist. Përkundër shkeljeve të rregullave të Eurozonës, Italia shpreson se nuk do të përballet me masa ndëshkuese të Bashkimit Evropian. Kështu...
 • May paralajmëron BE-në: Nëse nuk pranohet marrëveshja jonë…

  Theresa May ka thënë për BBC se deputetët e BE-së do të duhet të zgjedhin mes një marrëveshjeje të propozuar nga ajo, ose të mos ketë fare marrëveshje. Ajo shfaqet gjithashtu kritike ndaj planeve për të zgjidhur çështjen e kufirit irlandez. Por ish-sekretari i jashtëm Boris Johnson pretendon se...
 • Brexit, May zotohet se nuk do të bëjë kompromis me BE-në

  Theresa May ka këmbëngulur se ajo nuk do të detyrohet të bëjë kompromis mbi planin e saj të Brexit gjatë negociatave me BE. Duke folur për Sunday Telegraph, kryeministrja thotë se ajo “nuk do të jetë e nxitur” për kompromise, të cilat nuk janë në favor të “interesit kombëtar”....
 • SHBA- Meksikë, marrëveshje paraprake për NAFTA-n

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të hënën se SHBA-ja ka arritur “një marrëveshje vërtet të mirë” me Meksikën për kushtet e tregtisë dhe se bisedimet me Kanadanë do të nisin së shpejti. Negociatorët amerikanë dhe meksikanë kanë punuar për javë të tëra për të sheshuar dallimet,...
 • A po e shkel Kosova marrëveshjen e CEFTA-s?

  Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, konsiderohet se mund të jetë shkelur nga autoritetet e Kosovës me vendimin e fundit për vendosjen e taksës doganore prej 30 për qind për produktet bujqësore që hyjnë në Kosovë. Janë autoritetet e Maqedonisë ato të cilat kanë theksuar se nuk kanë qenë...
 • Nuk ka marrëveshje për referendum në Maqedoni

  Pas disa orë bisedimesh, liderët politikë në Maqedoni nuk arritën një marrëveshje lidhur me referendumin për emrin. Krerët e partive kryesore Kristijan Mickovski dhe Zoran Zaev nuk heqin dorë nga qëndrimet lidhur me pyetjen e referendumit. Për kryeministrin Zaev, Mickovski nuk e do anëtarësimin e vendit në NATO dhe...
 • Aeroporti i Kukësit me koncension

  Qeveria vendosi të japë me koncension aeroportin e Kukësit. Oferta e pakërkuar është paraqitur nga bashkimi i shoqërive “Kastrati”, sh.a. & “T.M.D Systems LTD” dhe në mbledhjen e qeverisë është vendosur të miratohet bonusi prej 8%  të pikëve, për rezultatin teknik dhe financiar të propozimit të pakërkuar. Duke marrë...
 • Italia arrin marrëveshje me Maltën për një anije me emigrantë

  Italia ka thënë se ka arritur marrëveshje me Maltën për t’i dhënë fund dilemës së anijes së shpëtimit, Lifeline që është bllokuar për pesë ditë me 230 migrantë në bord. Anija do të ankorohet në Maltë, mirëpo Italia dhe disa shtete të BE-së do të ndihmojnë në pranimin e...
 • Ivanov mund ta lërë pezull marrëveshjen për emrin

  Mosdekretimi i ratifikimit të marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, paraqet një barrierë shumë të madhe për realizimin saj, vlerësojnë ekspertët juridikë. Pas miratimit nga ana e Parlamentit, presidenti i Maqedonisë, Ivanov, ka afat prej shatë ditësh që ta nënshkruajë dekretin për...
 • Deti/ Mediat greke: Takim mes Ramës dhe Tsipras në samitin e BE-së për finalizimin e marrëveshjes

  Mediat greke raportojnë se negociatat mes ministrave të jashtëm të qeverisë së Athinës dhe Tiranës po shkojnë drejt përmbylljes. Raportohet se Nikos Kotzias dhe Ditmir Bushati gjatë takimit në Rodos kanë përmbyllur detajet e fundit të marrëveshjes mes dy vendeve për sa i përket disa çështjeve, ndër të cilat...
 • Meta dhe Rama përshëndesin marrëveshjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë

  Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut kanë ardhur dhe  reagimet nga Kreu i Shtetit Ilir Meta si dhe kryeministri Edi Rama. Në rrjetet sociale Twitter, ata kanë thënë se kjo është...
 • Gjuha maqedonase pengon marrëveshjen

  Emërtimi i gjuhës maqedonase dhe periudha e mbajtjes së referendumit për emrin në Maqedoni mbajnë peng nënshkrimin e marrëveshjes përfundimtare mes Shkupit dhe Athinës. Zv/kryeministri maqedon Bujar Osmani konfirmoi atë që shkruhej në media se pala greke nuk pranon përkthimin në gjuhë të huaj të emërtimit për gjuhën maqedonase....
 • SHBA kërkon zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë

  Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare thonë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të interesuara si asnjëherë më parë në zgjidhjen e kontesit që ka Maqedonia me Greqinë për çështjen e emrit, ngase kjo jo vetëm se në formë të drejtëpërdrejtë ndikon në stabilitet të Maqedonisë si shtet, por ndikon...
 • Kotzias: Ka ardhur momenti për të thënë “Po” ose “Jo”

  “Mendoj se po vjen momenti për të thënë “Po” ose “Jo” dhe ju i kuptoni vështirësitë që janë para jush”, thotë Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias në një intervistë për televizionin shtetëror grek ERT lidhur me zhvillimet e fundit në negociatat midis Maqedonisë dhe Greqisë. “Mendoj se udhëheqja...
 • Sa është i mundur kompromisi Kosovë-Serbi për marrëveshjen finale?

  Kuvendi i Kosovës tashmë e ka përcaktuar si pikë të rendit të ditës platformën e qeverisë së Kosovës, e cila e parasheh fundin e dialogut me Serbinë me arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme për të dyja palët. E përmes një marrëveshje finale me Serbinë, që është normalizimi...
Emisione