May

 • May takon Putinin për herë të parë pas skandalit me Noviçok

  Kryeministrja britanike, Theresa May dhe presidenti rus, Vladimir Putin do të takohen gjatë kësaj jave në Japoni për herë të parë, prej kur marrëdhëniet mes dy shteteve janë tensionuar, si pasojë e helmimit të agjentit të dyfishtë, Sergei Skripal me agjent nervor, Noviçok, në Sallsbëri të Anglisë. Zëdhënësi i...
 • May iku, po tani?

  Kryeministrja britanike Theresa May bëri të ditur me lot në sy se do të largohet nga posti i saj më 7 qershor. Ajo lë pas një gjendje kaotike. Johnson pasuesi i mundshëm. Sipas planit kohor Theresa May do të vazhdojë të jetë kryeministre gjatë vizitës shtetërore të presidentit të...
 • E ardhmja e Brexit, sot diskutime në parlamentin britanik

  Parlamenti britanik mblidhet sot për të diskutuar mundësitë për zgjidhjen e çështjes Brexit. Kjo çështje ka mbetur pezull pasi Kryeministrja May ende nuk ka gjetur shumicën e nevojshme për të miratuar marrëveshjen e negociuar prej saj me Brukselin. Deputetët rebelë brenda konservatorëve nuk janë të bindur për ta votuar,...
 • Brexit, Britania në udhëkryq

  Britania është në udhëkryq për drejtimin që duhet të marrë, pasi parlamenti britanik refuzoi edhe lëshimet që Bashkimi Europian i bëri Kryeministres May në marrëveshjen e Brexit-it. Një vendim që acaroi Brukselin, siç e shprehu qartë kryenegociatori europian për Brexitin, Mishel Barnie. “Sërish Dhoma e Përfaqësuesve foli për atë...
 • Brexit, May kërkon mbështetjen e deputetëve për marrëveshjen 

  Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May u ka bërë thirrje ligjvënësve konservatorë që të lënë mënjanë “preferencat personale” dhe të mbështesin marrëveshjen e Brexitit në Parlamentin britanik. May u është drejtuar me një letër deputetëve britanikë, ku ka thënë se “historia do të na gjykojë të gjithë ne”...
 • Brexit, Parlamenti britanik “rrëzon” Theresa May-n

  Nuk kishte shumë dyshime se marrëveshja e Theresa May me Brukselin nuk do të votohej në parlamentin britanik. Dhe ndodhi pikërisht kështu. Vetëm 202 deputetë e mbështetën marrëveshjen, ndërsa kundër votuan 432 të tjerë. Me votat kundër marrëveshjes u bashkua 1/3-ta e deputetëve partisë së kryeministres May, çka nga...
 • May paralajmëron zgjatjen e Brexit-it

  Për Kryeministren britanike, Theresa May, më shumë gjasa ka që procesi i shkëputjes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian të bllokohet, sesa vendi të dalë pa marrëveshje nga unioni. “Siç kemi parë gjatë këtyre javëve, në Westminster ka disa njerëz që duan t’a shtyjnë ose ta ndalojnë Brexit-in,...
 • May kundër referendumit të dytë

  Kryeministrja britanike, Theresa May del publikisht kundër një referendumi të dytë për çështjen Brexit. Shefja e qeverisë së Londrës e konsideron tradhti ndaj popullit britanik, ndërmarrjen e një nisme të tillë. Sipas saj, britanikët e shprehën vullnetin e tyre për të dalë nga unioni në referendumin e dy viteve...
 • May në Samitin e Brukselit

  Pasi i mbijetoi mocionit të mosbesimit që do ta rrëzonte nga pushteti, kryeministrja britanike Theresa May udhëtoi këtë të enjte drejt Brukselit ku do të marrë pjesë në Samitin e BE. Pjesë e diskutimit natyrisht do të jetë Brexit dhe negociatat e për kufirin me Irlandën, e kthyer në...
 • Londra përgënjeshtron shtyrjen e votimit për Brexit

  Qeveria britanike i ka hedhur poshtë raportimet për një shtyrje të votimit për Brexitin në parlament. Përgjithësisht pritet që kryeministrja May të pësojë disfatë në votimin në Parlament. Zyra e kryeministres britanike, Theresa May kundërshtoi spekullimet për një shtyrje të mundshme të votimit për Brexitin në parlamentin britanik. “Votimi...
 • Disfatë e rëndë për May-n në parlamentin britanik

  Pak para debatit për marrëveshjen për Brexitin, Dhoma e Poshtme e Parlamentit britanik e ka rritur presionin ndaj kryeministes May. Deputetët i dëshmojnë qeverisë se i ka shkelur të drejtat e parlamentit. Shkaku për këtë konstatim është se qeveria pati refuzuar që t’i vërë në dispozicion Dhomës së Poshtme...
 • May: Pa marrëveshje zhytemi në pasiguri

  Pasi dështoi të marrë gjatë ditës mbështetjen e parlamentit, kryeministrja Theresa May doli në një konferencë për shtyp për këtë pasdite, kryefjala e së cilës ishte interesi kombëtar. “E kuptoj se disa nuk janë të kënaqur me këto kompromise, por kjo marrëveshje çon në fund atë për të cilën...
 • May përballë skeptikëve

  Orë vendimtare për Britaninë e Madhe dhe marrëdhëniet në të ardhmen me Bashkimin Europian. Kryeministrja Theresa May mblodhi kabinetin qeveritar për të miratuar planin që përcakton marrëdhënien me Brukselin pas shkëputjes nga Bashkimi Europian në 2019-ën. Mbledhja shtyhej prej ditësh, pasi plani kundërshtohet ashpër nga disa ministra euroskeptikë. Në...
 • Brexit, May nuk gjen gjuhën me BE

  Shkëputja e Britanisë së Madhe nga BE  mund të shtyhet deri në fund të vitit 2021. Kryeministrja Theresa May nuk arriti të gjejë një zgjidhje në bisedimet me 27 liderët e vendeve anëtarë, të mërkurën në Bruksel. Palët janë të ndara sa i përket kufirit me Republikën e Irlandës....
 • Brexit, May në vështirësi për paktin me BE

  Plani i Brexit i kryeministres britanike Theresa May është i destinuar të dështojë. I këtij mendimi është Toni Bler. Në një intervistë për Euronews, ish-kryeministri laburist thotë se May por kërkon një zgjidhje të mesme por të gabuar. “Plani i kryeministres May për marrëveshjet tregtare me BE, është i...
 • May: Këshilla e Trump, “hidhe në gjyq BE-në”

  Presidenti Donald Trump e ka këshilluar kryeministren britanike Theresa May, që ta hedhë gjyq Bashkimin Europian, në vend që të negociojë me bllokun, si pjesë e strategjisë së Brexit-it. “Ai më tha që ta hedh në gjyq BE-në dhe të mos shkoj në negociata” – tha zonja May në...
 • May në Shkup, konfirmon mbështetjen e Britanisë së Madhe

  Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, ka qëndruar të enjten në Maqedoni, në një vizitë të paparalajmëruar më parë ku është takuar me kryeministrin Zoran Zaev, si dhe me kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili edhe ka organizuar një pritje të veçantë me rastin e...
 • May dhe Macron i bëjnë thirrje botës për luftimin e armëve kimike

  Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrja britanike, Theresa May, i kanë bërë thirrje botës të dielën për të vazhduar luftën kundër armëve kimike, në përvjetorin e një konvente ndërkombëtare që ndalon përdorimin e këtyre armëve. “Në përvjetorin e 21-të të Konventës së Armëve Kimike dhe rastin në Duma e...
 • Çifti i pandarë SHBA-Britani

  Në takimin që zhvilluan në Davos të Zvicrës, Presidenti amerikan Donald Trump dhe kryeministrja britanike Theresa May derdhën  një lumë lëvdatash ndaj njëri-tjetrit. Para gazetarëve është shfaqur një çift aleatësh që kanë demonstruar marrëdhëniet e mira reciproke, duke zbehur kështu aludimet se mes SHBA dhe Britanisë ka pasur ftohje...
 • Trump anulon vizitën e Shkurtit në Britani

  Presidenti amerikan Donald Trump anulon vizitën e parashikuar për në Shkurt në Britaninë e Madhe. Përmes një mesazhi në Twitter, Trump tha se arsyeja ishte ndërtesa e re e Ambasadës Amerikane në Londër, ku ai do të merrte pjesë në përurim. Shefi i Shtëpisë së Bardhë tha se ishte...
Emisione