media

 • PD: Liria e shtypit është përkeqësuar

  Partia Demokratike i ka kërkuar institucioneve ndërkombëtare të ndërhyjnë për të ndalur dhunën që ajo thotë se qeveria po ushtron ndaj përfaqësuesve të medias. Ish-deputetja Albana Vokshi në një dalje për mediat duke iu referuar disa prej rasteve të fundit të gazetarëve të dhunuar foli për një gjendje të...
 • DASH: Mosndëshkimi dhe korrupsioni, problem në Shqipëri

  Pandëshkueshmëria dhe korrupsioni mbeten problemet kryesore për Shqipërinë. Është ky vlerësimi që bën Departamenti Amerikan i Shtetit për vendin tonë, në raportin mbi të drejtat e njeriut. “Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kanë kryer shkelje ka qenë sporadik dhe jo i vazhdueshëm. Zyrtarët, politikanët, gjyqtarët dhe...
 • Trump: 1/3 e amerikanëve e shohin median si “armikun e popullit”

  Presidenti amerikan, Donald Trump ka shprehur sërish pakënaqësi ndaj medias. Teksa ishte duke folur në një tubim elektoral në Florida përpara zgjedhjeve të javës së ardhshme, ai tha se një e treta e amerikanëve besonin se media ishte “armiku i popullit”. Kritikët e kanë akuzuar Trump për nxitje të...
 • AMA tryezë për gjendjen e medias, gazetarët propozojnë zgjidhje konkrete

  Mungesa e statusit, kontratave të punës, si dhe problemet me vonesat e pagave ishin disa nga shumë problemet që hasin gazetarët shqiptarë sot, e që u diskutuan në një takim të organizuar nga Autoriteti i Mediave Audiovizive dhe Komisioni Parlamentar i Medias me temë Marrëdhëniet e Punës së Gazetarëve. Vetë...
 • Mediat në Maqedoni ende në presionin e politikës

  Sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve në Maqedoni kanë vazhduar edhe gjatë qeverisjes së re, por për dallim nga qeverisja e kaluar, ato janë në numër shumë më të vogël. Kërcënimet me vdekje ndaj kryetarit të Shoqatës së Gazetarëve, Naser Selmani, nga funksionarë të BDI-së, kërcënimet dhe fyerjet ndaj gazetarëve...
 • Prokurori Mueller, me një listë pyetjesh për Trump

  Publikohen rreth 60 pyetje të prokurorit special Robert Mueller, drejtuar presidentit amerikan Donald Trump. New York Times që publikoi listën e pyetjeve shkruan se ato u janë dorëzuar avokatëve të Trump. Dy çështjet kryesore për të cilat prokurori special Mueller kërkon të marrë përgjigje janë shkarkimi i beftë i...
 • Intervista e plotë/Rama sqaron idenë e Presidentit të përbashkët me Kosovën

  “Kosova dhe Shqipëria do të kenë një politikë të jashtme, e jo veç ambasada dhe përfaqësi diplomatike të njëjta, por pse jo një President simbol të unitetit kombëtar dhe një politikë kombëtare të sigurisë. Mbase ky parafytyrim sot mund të mos jetë i këshillueshëm në rrafshin e racionales, por...
 • Shqiptarët, skllevër të mbjelljes së kanabisit në Britani

  Shqiptarët përfundojnë shpesh në kronikat e mediave të huaja për trafikim dhe mbjellje të kanabisit. Por historia e dy të rinjve shqiptarë në Britaninë e Madhe ka tërhequr jo pak vëmendje. Dy djemtë, 22 dhe 23 vjeç, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur u liruan nga policia...
 • Rama: Mediat shqiptare institucione të pabesueshme për publikun

  Tirana është bërë mikpritësja e Konferencës së Komisionit Evropian mbi Ditët e Medias, BE – Ballkani Perëndimor. I ftuar në konferencën që do të mbahet në datat 9 dhe 10 nëntor, kryeministri Rama nuk ka kursyer opinionin e tij për mediat shqiptare, me të cilën ka patur jo pak...
 • Liria e shpifjes online/ Gazetarët: Situata është jashtë kontrollit

  Sharjet dhe ofendimet, publikimi i lajmeve të rreme, urrejtja fetare dhe ajo që lidhet me përkatësinë gjinore apo sociale, derdhen masivisht sot në rrjetet sociale dhe mediat online. Disa në formën e gazetarisë  e disa në formën opinioneve apo komenteve Këto tekste apo komente në rrjetet sociale, që shoqërojnë...
 • Presidenti Trump kritikon përsëri median për “lajme të rreme”

  Presidenti Donald Trump kritikoi sot përsëri median, duke e akuzuar se “po shkatërron demokracinë” me njoftimet që ka dhënë lidhur me takimin e djalit të tij vitin e kaluar me një juriste ruse, pasi i ishte premtuar se do t’i jepej informacion implikues lidhur me rivalen e të atit...
 • Nishani: Zgjedhjet e ardhshme kërcënohen nga bandat kriminale

  Në një pritje të zhvilluar mbrëmjen e së martës me përfaqësues të medias nga vendi, Kosova e Maqedonia, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani tha se ekzistojnë të dhëna serioze që tregojnë se grupe kriminale do të tentojnë të influencojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. “Viti i ardhshëm është një...
 • TVSH ndërpret transmetimin e ceremonisë së 38 martirëve, Shoqatat e Mediave: Akt banditesk e injorant

  Në mënyrë të paprecedentë, Televizioni Publik Shqiptar ndërpreu sinjalin për televizionet e tjera në momentin kur po transmetonin ceremoninë e lumturimit të 38 martirëve në Shkodër. Ky veprim ka ngjallur reagimin e Shoqatave të Medias, që protestuan duke e konsideruar këtë akt banditesk të kundraligjshëm. Në reagim theksohet se,...
 • Tahiri sulmon segmente të medias dhe Prokurorisë: Përbaltin punën e policisë

  Pak ditë pas akzuave për përbaltje të punës së policisë, Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i ka rreshtuar segmente të caktuara të medias në atë që ai e quan fronti i së keqes. Bashkë me to ai nuk kurseu as Prokurorinë. Këtë deklaratë Tahiri e bëri gjatë prezantimit të...
 • Thellohet skandali me nenin kundër lirisë së medias

  Thellohet skandali me projektligjin e struktures së posaçme antikorrupsion dhe kundër krimit të organizuar, i njohur si ligji i Spakut, neni 13 i të cilit cënon pavarësinë e medias, duke tentuar të vendosi një censurë mbi to. Kryetari i grupit parlamentar socialist, Petrit Vasili, pas reagimit të ashpër që...
 • Mediat vlerësojnë suksesin e Kombëtares

  Një paraqitje e shkëlqyer e Kombëtares në fitoren e parë historike në finalet e Europianit dhe që është vlerësuar nga mediat ndërkombëtare. Gazeta më e madhe sportive, “Sporturilor” hapet me titullin; Lamtumirë. Gafa e përbashkët e Tatarusanu e Chirihes dërgon përfaqësuesen e Iordanscu në shtëpi. Portieri i Fiorentina cilësohet...
 • Të gjithë sytë te vëllezërit Xhaka

  Shqipëri – Zvicër ishte një ndeshje speciale, jo vetëm për faktin se ishte e para e kuqezinjve në finalet e një kampionati europian. Përballja e sotme ishte në fokusin e mediave të huaja kryesisht sepse ishte një ndeshje ku në fushë zbritën 16 shqiptarë. Një ndeshje derbi, ku padyshim...
 • Meta: Disa media po dëmtojnë imazhin e Shqipërisë

  Në Asamblenë e 25-të Agjencive të Lajmeve të vendeve të Mesdheut kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta tha mediat që për interesa të caktuara publikojnë lajme sipas tij, keqinformuese dhe në dëm të turizmit mbi gjendjen e plazheve dhe detit në Shqipëri. Ilir Meta, Kryetar i Kuvendit të...
 • Freedom House: Shtypi në Shqipëri pjesërisht i lirë, hapa pas

  Organizata “Freedom House”, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë. Në raportin e kësaj organizate, të publikuar të mërkurën, Kosova radhitet në vendin e 96-të me 49 pikë, ndërsa Shqipëria në vendin e 106-të, me 51 pikë....
 • Publikohen fotot gjatë torturimit të Ilia Karelit

  6 nga 8 gardianët e Nigritas që akuzohen për torturimin me pasojë vdekjen e Ilia Karelit do të vazhdojnë të qëndrojnë në burg. Dy gradianët e tjerë do të ndiqen në gjendje të lirë, ndersa 7 rojet e jashtme te burgut qe dyshohet se janë përfshirë në torturimin e...
Emisione