Meta

 • Meta i kërkon homologut azer heqjen e vizave

  Në kuadër të vizitës në Baku, Presidenti i Republikës Ilir Meta, u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev. Në një njoftim për shtyp nga zyra e Presidentit, thuhet se Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve, si dhe ecurinë e...
 • Meta: Shqipëria, e angazhuar për bashkëpunimin rajonal

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ftuar në Forumin e 7-të Global të Bakusë, me temë: “Një Politikë e Jashtme e Re”; mbajti sot një fjalë përshëndetëse në ceremoninë e hapjes, krahas Presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev dhe liderëve të tjerë pjesëmarrës në të. Në fjalën e tij, Presidenti...
 • Meta merr pjesë në Forumin e 7-të Global të Bakut

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta është nisur këtë të mërkurë drejt Azerbajxhanit. Kreu i shtetit shqiptar do të marrë pjesë në Forumin e 7-të Global të Bakut, me temë: “Një Politikë e Jashtme e Re”. Presidenti Meta do të mbajë një fjalë në hapje të Forumit dhe do të...
 • Meta: Britania rol kyç për forcimin e stabilitetit në Ballkan

  Gjatë vizitës së tij në Britaninë e Madhe, Presidenti i Republikës Ilir Meta u prit sot nga Sir Alan Duncan, Ministër për Europën i Britanisë së Madhe. “Shqipëria beson në angazhimin e domosdoshëm të Britanisë së Madhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor edhe pas Brexit”, – theksoi Presidenti Meta,...
 • Meta pritet nga Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, nisi sot vizitën zyrtare në Egjipt duke u pritur me nderimet e veçanta shtetërore nga Presidenti i Republikës Arabe të Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi. Pas ceremonisë zyrtare të mirëseardhjes dhe intepretimit të himneve kombëtare, të dy Presidentët zhvilluan një takim kokë më kokë, dhe...
 • Meta: Djegia e mandateve, vendim ekstrem

  Protestën e 16 Shkurtit dhe vendimin e opozitës për djegien e mandateve Presidenti i Republikës i sheh si zhvillime te padëshirueshme në njëkohë që vendi pret një përgjigje për hapjen e negociatave. “Vlerësoj se çdo veprim ekstrem nuk i shërben demokracisë, nuk i shërben forcimit të institucioneve dhe nuk...
 • Meta pritet nga Presidenti federal gjerman, Frank-Walter Steinmeier

  Sot në Berlin, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë për zhvillimin e Shqipërisë dhe integrimin...
 • Presidenti bën thirrje për vetëpërmbajtje

  Tensionet në protestën e opozitës kanë sjellë reagimin e Presidentit Ilir Meta, i cili ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje nga të gjitha palët. “Duke ndjekur me vëmendje të veçantë protestën e opozitës bëj thirrje për vetëpërmbajtje nga të gjithë për evitimin e konfrontimeve dhe dhunës. Qytetarët duhet të protestojnë...
 • 11-vjetori i Pavarësisë, Meta uron Thaçin

  Presidenti Ilir Meta i ka nisur homologut të tij kosovar, Hashim Thaçi një mesazh urimi me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në mesazhin e tij, Meta shpreh mirënjohje për ata që sakrifikuan për një Kosovë të pavarur. “Kremtimi i 11-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, më...
 • Mazhoranca rrëzon Presidentin për “Noterinë”

  Mazhoranca e ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta që kthente për rishqyrtim ligjin për Noterinë. Në mbrojtje e argumentave të Presidentit veç përfaqësuesit të tij në Komisionin e Ligjeve janë vendosur dhe 2 partitë e opozitës. Por kryetarja e dhomës së noterëve si dhe përfaqësuesja e EURALIUS mendojnë...
 • Parlamenti rrëzon dekretin e Metës

  Parlamenti rrëzoi dekretin e presidentit Ilir Meta për emërimin në postin e kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit, të këshilltarit të tij për sigurinë, Bahri Shaqiri. Socialistët dhanë votën pro për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Hetimor Parlamentar për procedurat e ndjekura nga DSIK për Genti Cakajn. Ngritjen...
 • Bashkohen partitë shqiptare për zgjedhjet e Tuzit

  Partitë shqiptare në Tuz të Malit të Zi kanë arritur marrëveshje për të garuar me listë të përbashkët për zgjedhjet lokale të 3 marsit. Unioni Demokratik i Shqiptarëve, iu bashkua koalicionit të Alternativës Shqiptare dhe Lidhjes Demokratike Shqiptare. Sipas sondazheve, bashkimi i partive shqiptare përbën lista më të fortë...
 • Meta homazhe në nderim të ish-futbollistit, Vasillaq Zëri

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta bëri sot homazhe në nderim të jetës dhe veprës së personalitetit të shquar të futbollit dhe sportit shqiptar, ish-futbollistit të “Dinamos” dhe të Kombëtares, Vasillaq Zëri, duke vendosur një kurorë me lule dhe duke u përulur me respekt para trupit të të ndjerit. Pasi...
 • Meta, vizitë në Malin e Zi

  Presidenti Meta ka vlerësuar së tepërmi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. Gjatë vizitës së tij zyrtare në Podgoricë, ai u prit nga homologu Milo Gjukanoviç. Kreu i shtetit vlerësoi rolin e shqiptarëve si faktor kyç në rritjen e angazhimit në proceset integruese. “Jam krenar për përkushtimin e...
 • Meta propozon Bahri Shaqirin për KLSH-në

  Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri, i cili aktualisht mban detyrën e  Këshilltarit të Presidentit për Çështjet e Sigurisë Kombëtare është propozuar nga presidenti Meta për të drejtuar Kontrollin e Lartë të Shtetit. Në propozimin drejtuar kuvendit, Meta argumenton se Shaqiri ka integritet të lartë dhe plotëson të...
 • Propozimi i Metës për Shaqirin, Ulsi Manja: Vjen nga radhët e LSI

  Deputeti i Partisë Socialiste, Ulsi Manja e ka cilësuar si të pamundur propozimin e Presidentit Ilir Meta, të bërë paraditen e së hënës lidhur me kandidaturën e Bahri Shaqirit për Kreun e Kontrollit të Lartë të Shtetit. Në një reagim në rrjetet sociale, të cilin e quan opinion personal,...
 • Parlamenti mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme

  Parlamenti mblidhet pasditen e sotme në një seancë të jashtëzakonshme, për të miratuar dekretet e Presidentit Ilir Meta, për ndryshimet e kërkuara nga Kryeministri Rama në qeveri. Seanca është kërkuar nga vetë kreu i qeverisë, përmes një shkrese drejtuar Kryeparlamentarit Ruçi. Megjithëse e quajti seancën të pakuptimtë, opozita ka...
 • Meta kthen për rishqyrtim dhe ligjin “Për kadastrën”

  Presidenti i Republikës ktheu mbrëmjen e së martës një tjetër ligj për rishqyrtim në Kuvend, atë “Për kadastrën”, me qëllim rishqyrtimin e tij. “Në respekt të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe në ushtrim të së drejtës të parashikuar në pikën 1 të nenit 85 të saj, Institucioni i...
 • Meta kthen në Kuvend një tjetër ligj

  Presidenti i Republikës ktheu një tjetër ligj për rishqyrtim në Kuvend. Bëhet fjalë për Ligjin për Noterinë, ku sipas tij, ka 3 nene që bien ndesh me Kushtetutën. Meta thotë se neni 61 nuk është i qartë dhe në harmoni me disa nene të tjera të këtij ligji dhe...
 • Rama: Balili pas hekurave, hap i madh në luftën ndaj krimit

  Kryeministri Edi Rama e ka përshëndetur menjëherë si sukses të Ministrit të Brendshëm, Policisë së Shtetit dhe Shërbimit Informativ Shtetëror, prangosjen e Klement Balilit. “Prapa hekurave një hap i madh përpara në luftën kundër krimit të organizuar dhe një përgjigje kuptimplotë, për të gjithë qentë që lehin, ndërkohë që...
1 2 3 22
Emisione