Ministër i jashtëm i Serbisë

 • Daçiç e Dodik dënojnë masakrën

  Kjo është kënga nacionaliste serbe që autori i masakrës në Zelandën e Re po e dëgjonte. Dy emra të gdhendur në armën e tij po ashtu ishin serb, pasi duket se është motivuar nga historitë e Ballkanit, Kjo ka bërë që i tërë spektri politik nga Bosnja dhe Serbia...
 • Daçiç: Ndërkombëtarët presion për Kosovën

  Ditë e qetë në kryeqytetin serb në ditën e pavarësisë së Kosovës. Këtu nuk ka patur shumë aktivitete dhe deklarime politike si zakonisht, por vetëm sa për ta kujtuar se Serbia nuk pajtohet. Pasi kreu i shtetin ndodhej në Gjermani, shefi I diplomacisë serbe, Ivida Dacic, me socialistët e...
 • Thaçi: Momenti për paqe me Serbinë

  Një ditë përpara takimit me Aleksandër Vuçiç në Bruksel, Hashim Thaçi ritheksoi momentin historik përballë së cilit ndodhet Kosova, për zgjidhjen e konfliktit shekullor me Serbinë. Hashim Thaçi, President i Kosovës: Duhet ta shfrytëzojmë këtë moment dhe ta mbyllim kapitullin e luftës në mes Kosovës e Serbisë. Paqja e...
 • Daçiç: S’ka demarkacion me Kosovën

  Për ministrin e Jashtëm serb Ivica Daçiç, nuk do të ketë rishikim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryediplomati serb reagoi në një intervistë për televizionin vendas PRVA, për debatin ku janë përfshirë drejtuesit e shtetit kosovar për çështjen e rishikimit të kufijve me Serbinë. Ivica Daçiç, ministër i...
 • Daçiç: Të pranojmë zgjidhjen më pak të dëmshme për Kosovën

  Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet me një dialog të gjerë ku shqiptarët dhe serbët të duhet të gjejnë zgjidhjen më pak të dëmshme. I këtij mendimi është ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili si rrallë më parë mban një qëndrim më ta hapur ndaj situatës së...
 • Sllovakia: Jemi pro integrimit të Shqipërisë

  Ministri i Jashtëm dhe për Çështje evropiane në detyrë i Sllovakisë, Ivan Korcok, ka lënë një situatë të tensionuar në vendin e tij pas vrasjes së një gazetari sllovak. Ka arritur në Ballkan për ta parë progresin e arritur. Në Serbi ka folur edhe për Kosovën, por edhe për...
Emisione