Ministria e Drejtesise

 • STOP – EMISIONI 163 (SEZONI 4)

  Pamjet e rralla, kur Lulzim Basha vinte në Tiranë me hetuesit e Hagës. Nënkryetari demokrat Edmond Spaho ka bërë një status, ku shprehet se holandezët do ia hanë kokën Ramës dhe përmendi mes holandezëve skuadrën e Ajaxsit, parlamentin holandez, që votoi kthimin e vizave për Shqipërinë dhe Lulzim Bashën....
 • 28 masa për doganierët

  Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjanoj pas inspektimeve të kryera në Portin e Durrësit, ndërmori 28 masa disiplinore për doganierët. Gjatë inspektimit, Task Forca Antikorrupsion në Ministrinë e Drejtësisë evidentoi disa shkelje, kryesisht në kontrollin fizik të mallrave me risk të lartë. Një tjetër shkelje ka qenë mosmbajtja e procesverbalit...
 • Vendimi për Dajtin, Gjonaj: Të shkarkohen 3 gjyqtarët

  Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Këshillit të Lartë Gjyqësor shkarkimin e tre gjyqtarëve, që ishin pro pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar të Dritan Dajtit. Për ministren Gjonaj, ata kanë kërcënuar rëndë figurën e gjyqtarit. Gjonaj bëri publike dhe shkeljen kryesore të 3 gjyqtarëve. “Kanë pranuar kërkesën...
 • Arrestime për tenderat e “Drejtësisë”

  Katër zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Ministrisë së Drejtesisë janë arrestuar me vendim të Gjykatës së Tiranës mbrëmjen e të martës. Ata akuzohen nga prokuroria për shpërdorim detyre dhe shkeljen e barazisë në tendera, duke i sjellë buxhetit të shtetit dëm rreth disa  miliona Euro në periudhën 2016-2018. Për ish-Sekretaren...
 • Ministria e Drejtësisë nis verifikimet për shoqërinë përmbarimore të denoncuar në Stop

  Ministria e Drejtësisë ka nisur verifikimet për shoqërinë private përmbarimore “Star”, të denoncuar nga emisioni “Stop” në Tv Klan më datë 24 Janar. Në një njoftim për mediat, Ministria sqaron se këtij Përmbarimi privat i është hequr licenca në vitin 2017 për shkelje të rënda ligjore dhe tashmë ushtron...
 • Aprovimi i KiE për formulën e kompesimit

  Qeveria thotë se ka marrë miratimin e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës për formulën e kompesimit të pronave. Teksa komentoi këtë vendim, Ministria e Drejtësisë thekosi në një reagim se Shqipëria nuk do të jetë më nën mbikqyrjen e Këshillit të Europës për këtë çështje, pasi ka...
 • Rama publikon shifrat e platformës së bashkëqeverisjes

  Në 10 muaj, që kur u ngrit, 15 174 qytetarë i janë drejtuar platformës së bashkëqeverisjes për t’u ankuar për korrupsionin dhe zvarritjet që hasnin në sportelet publike. Kryeministri jo pa krenari ka publikuar raportin për punën e bërë nga ky portal, që e premtoi në fushatë si mekanizmin...
 • Ministria e Drejtësisë kërkon shkarkimin e 4 gjyqtarëve

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë është mbledhur për të shqyrtuar kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë për shkarkimin  e katër gjyqtarëve. Ata janë Ahmet Jangulli, Ergys Selmani, Ken Dhima dhe Petraq Curri. Gjyqtari i Durrësit Petraq Curri ka shkelur ligjin sipas Ministrisë së Drejtësisë duke liruar Alket Hatinë, i njohur...
 • Emri/ Arrestohet polici i burgjeve, u kap me drogë

  Një punonjës policie i burgut të Fierit është arrestuar nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm në Ministrinë e Drejtësisë, pasi tentoi të fuste drogë në burg. Polici i arrestuar është Adrian Haxhia 48 vjeç, i akuzuar për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. Gjatë ndërrimit të trupës policore, në...
 • Largohen nga detyra 63 punonjës të Shërbimit të Provës

  Largohen nga detyra 63 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Provës, të cilët nuk janë rekrutuar sipas procedurave të konkurrimit. Ministria e Drejtësisë, nëpërmjet një njoftimi publik, ka urdhëruar që Shërbimi i Provës të kalojë në “sitë” personat e korruptuar dhe atyre që kanë abuzuar me detyrën....
 • Vettingu në burgje, 130 punonjës rezultojnë me dënime penale

  Ashtu siç është paralajmëruar nga Ministria e Drejtësisë për verifikimin e pastërtisë së figurës së policëve të burgjeve, ose siç njihet ndryshe vetting-un, në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimeve Penale, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve po kryen verifikimin e të dhënave penale të të dënuarve të raportuar nga regjistri...
 • Reforma në Drejtësi, Gjonaj: Rezultatet e para në Shkurt

  Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në kuadër të takimeve me bazë qarku dhe platformës së bashkëqeverisjes me qytetarët e zakonshëm, zhvilloi vizita pune në institucionet e varësisë të qarkut Fier. Në shoqërinë e drejtuesve të pushtetit vendor, deputetëve të zonës si dhe drejtuesve kryesorë të institucioneve, Ministrja Gjonaj takoi...
 • Ministria Drejtësisë kërkon hetim disiplinor për kryetarin e Gjykatës Shkodër

  Ministrja e Drejtësisë kërkon hetim disiplinor për kryetarin e Gjykatës së Shkodrës. Nga burimet mësohet se në Këshillin e Lartë të Drejtësisë, ka mbërritur kërkesa për hetim disiplinor për kryetarin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, Arben Zefi. Kanë qenë denoncimet e disa avokatëve të qytetit të Shkodrës ndaj...
 • Shkarkohen 8 punonjës të Hipotekave

  Ankesat e qytetarëve në adresë të zyrave të regjisitrimit të pasurive të paluajtshme kanë çuar në shkarkimin e 8 punonjësve të Hipotekave. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj gjatë një deklarate për mediat, në të cilën tha se gjatë tre muajve të fundit të...
 • Verifikim numrave të telefonave të Habilajve

  Prokuroria e Krimeve të Rënda që po heton dosjen “Habilaj”, ku i përfshirë sipas saj është edhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i ka kërkuar Ministrisë së Drejtësisë që brenda të premtes të përkthejë të gjithë dosjen hetimore të marrë nga Italia. Kjo për faktin se mbi atë material...
 • Hipotekat në krizë për drejtues

  Shprehja e preferuar e kryeministrit “punë ka por mungojnë profesionistët” ka rezultuar e vërtetë për hipotekat. Ministrja e Drejtesisë ka njoftuar rihapjen e garës për plotësimin e vendeve vakante për 35 Zyrat Rajonale të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Në fazën e parë ka rezultuar se aplikuesit nuk përmbushnin...
 • ALUIZNI kalon në varësi të Ministrisë së Drejtësisë

  Agjencia e Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimore Informale (ALUIZNI) ka kaluar në varësi të Ministrisë së Drejtësisë. Ky vendim është marrë ditën e sotme nga Këshilli i Ministrave. Nën drejtimin e Kryeministrit Edi Rama, Qeveria vendosi që emërtimet “Ministri i Zhvillimit Urban” dhe “Ministria e Zhvillimit Urban” në...
 • Shkarkohet drejtori i burgut të Vlorës dhe Fushë – Krujës

  Ministri i Drejtësisë, Gazment Bardhi ka shkarkuar sot nga detyra Drejtorin e IEVP Vlorë Bashkim Habilaj, si dhe Drejtorin e IEVP Fushë-Krujë Albert Malaj, me motivacionin e braktisjes së detyrës dhe keqmenaxhimit të institucionit. Në një njoftim të publikuar në faqen zyrtare të kësaj ministrie, thuhet se kjo vendimmarrje...
 • Shkarkohet nga detyra Drejtori i Policisë së Burgjeve, Petrit Koshaj

  Shkarkohet nga detyra me urdhër të Ministrit të Drejtësisë, Drejtori i Policisë së Burgjeve, Petrit Koshaj. Lajmi është konfirmuar nga dikasteri i Drejtësisë, ku thuhet se arsyeja e lirimit nga detyra është mos përmbushja e detyrimeve gjatë ushtrimit të detyrës. Petrit Koshajë është emëruar në krye të kësaj detyre...
 • KLD rrëzon tre kërkesa të Ministrit të Drejtësisë

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka rrëzuar tre kërkesa të Ministrit të Drejtësisë Petrit Vasili, i cili kishte kërkuar procedim disiplinor për tre gjyqtarë. Konkretisht janë rrëzuar kërkesat për procedim ndaj gjyqtarëve Joana Qeleshi, kryetare e Gjykatës së Shkallës së parë Durrës, gjyqtarin e Gjykatës së Tiranës, Lazër Sollaku...
Emisione