mjek

 • 3 shkaqet që u marrin jetën shqiptarëve

  Hipertensioni, diabeti dhe duhanpirja janë faktorë madhorë risku për sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të cilat janë shkaku kryesor i vdekjeve në popullsinë e Shqipërisë për vitin 2018. “Këto janë edhe arsyet kryesore të sëmundjeve kardiovaskulare, këto janë sëmundje që shkojnë paralelisht me moshën. Ne po vejmë re edhe...
 • Punësohen 54 mjekë në qendrat shëndetësore

  Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, priti 54 mjekët e rinj që do të punësohen, duke filluar nga sot, në sistemin e kujdesit shëndetësor parësor në të gjithë vendin. “Ju siguroj se kushtet e punës që do të gjeni sot në qendrat shëndetësore janë shumë më të...
 • Grusht mjekut të Urgjencës në QSUT

  Autoritetet policore në Tiranë njoftuan këtë të hënë procedimin penal për një 45-vjeçar, i cili një ditë më parë goditi me grusht mjekun e Urgjencës në QSUT. Në një njoftim për mediat, policia e kryeqytetit thotë se 45-vjeçari e ka goditur mjekun për shkak të detyrës, megjithatë nuk jepen...
 • Tritol makinës së kirurgut

  Policia e Tiranës nuk ka ende ndonjë autor të dyshuar për shpërthimin me tritol të mjetit në pronësi të mjekut Dervish Hasi. “Mjeku është marrë në pyetje në polici dhe ka deklaruar se nuk ka ndonjë konflikt me ndonjë person. Nga ana tjetër blutë e kryeqytetit po hetojnë në...
 • Historia e veçantë e mjekut që shpëtoi një kështjellë

  Kemi dëgjuar për legjenda ku heronjtë shpëtojnë princeshat e tyre të mbyllura në kështjella, por kurrë për dikë që të shpëtojë një kështjellë të tërë. Kjo nuk është një përrallë, por një histori e vërtetë. Një mjek, i cili në fëmijërinë e tij ishte magjepsur nga një kështjellë përrallash,...
 • Merr flakë makina e mjekut në Librazhd

  Një makinë e cila ishte në lëvizje u përfshi nga flakët. Ngjarja ndodhi në unazën e qytetit të Librazhdit dhe alarmoi banorët. Automjeti i cili drejtohej nga mjeku Avni Marta është shkrumbuar plotësisht, por nuk pati njerëz të lënduar, sepse drejtuesi dhe pasagjerët e braktisën  me shpejtësi. Familja Marta...
 • Operacion në tru pacientit të gabuar

  Një staf i tërë mjekësor deri tek drejtuesi i spitalit është pezulluar nga puna në Nairobi të Kenias, pasi operuan në tru pacientin e gabuar. Sipas asaj që shkruan BBC, një pacient duhet t’i nënshtrohej ndërhyrjes për pasi kishte pësuar mpiksje gjaku në tru, ndërsa tjetri duhej t’i nënshtrohej...
 • Gafa e mjekut që i kushtoi jetën të resë

  Deanna Wilson i kanë mbetur vetëm pak muaj jetë, gjithçka pasi mjeku që e vizitoi nuk vuri re një gjëndër që ajo kishte në gjoks dhe e përcolli duke i thënë: “Femrat në moshën tënde nuk kanë kancer”. 35 – vjeçarja zbuloi një gjëndër që po zmadhohej shpejt tre...
 • Dhunohet mjeku i Pediatrisë në Shkodër

  Mjeku i Pediatrisë së spitalit të Shkodrës, Skënder Duka u godit mbrëmjen e të enjtes nga një prind, për shkak të një konflikti që lidhej me trajtimin e fëmijës së prindit. Efektivët e Komisariatit të Shkodrës, të njoftuar për ngjarjen nga një telefonatë, mbërritën në spital për të shoqëruar...
 • Të vdesësh nga kanceri prej “turpit”

  Një nënë e re humbi jetën nga kanceri në qafën e mitrës sepse “kishte frikë dhe ndihej në siklet” për të bërë vizitë tek mjeku. Ndaj para se të vdiste, 34 – vjeçarja Lisa Gould, nënë e 3 fëmijëve dëshironte që të rriste ndërgjegjësimin tek femrat, për vizita të...
 • Rama: Korrupsioni në shëndetësi, perceptim. Rrisim pagat

  Kryeministri Edi Rama mblodhi disa përfaqësues të bluzave të bardha ku vlerësoi sakrificat e mjekeve dhe po ashtu u shfaq i vetëdijshëm për pagat e tyre shumë larg shpërblimit që meritojnë. Për kryeministrin dhe ministrin e Financave rritja e pagave në marsin e vitit 2017 është një hap drejt...
 • Ndjekje penale për dy mjekë, nuk i dhanë ndihmë pacientit

  Specialistët e Seksionit kundër Korrupsionit në qytetin e Korçës kanë nisur një procedim penal në gjendje të lirë për dy punonjës së Urgjencës të Spitalin Rajonal të këtij qyteti. Ata janë 39 – vjeçari me iniciale E.D dhe 33 – vjeçari me iniciale P.P, me profesion mjek dhe ndihmësmjek,...
Emisione