Monedha

 • Gjendet i groposur në fushë një qyp me monedha

  Një grumbull i madh monedhash të lashta romake u gjet nga dy persona në Britani, në atë që besohet të jetë zbulimi më i madh i këtij lloji në vend. Bëhet fjalë për më shumë se 3 mijë monedha bakri të futura brenda një qypi qeramike dhe të groposura...
 • Gjendet një qyp me monedha të lashta romake (Foto)

  Arkeologët po studiojnë një qyp me monedha të lashta romake, të gjetur në rrënojat e një teatri të vjetër në veri të Italisë. Monedhat, të paktën 300 të tilla, i përkasin kohës së lashtë romake dhe u gjetën në një qyp prej balte në bodrumin e Teatrit Cressoni në...
 • Euro në pikatë, dyshime për spekulime

  Monedha e përbashkët europiane është në pikiatë. Në tregun e këmbimit valutor vendas, 1 Euro këmbehet me 127.7 Lekë, duke thelluar rënien me 0.1 pikë përqindje vetëm gjatë 24 orëve e fundit. Përveç faktorëve ekonomikë, si investimet e huaja, shkëmbimet tregtare dhe remitancat, Banka e Shqipërisë pranoi një ditë...
 • Kurseu monedha për vite me radhë, nuk do ta besoni çfarë bleu

  Një biznesmen këmbënguli që ta bënte pagesën e parë të makinës së tij me monedha. Punonjësit në një dyqan makinash në Kinë shpenzuan orë të tëra duke numëruar kutitë me monedha, që në total ishin rreth 8 mijë paund. Sipas “DailyMail”, klienti, emri i të cilit nuk bëhet i...
 • Mjekët shokohen nga ato që gjejnë në stomakun e burrit

  Disa kirurgë që po trajtonin një burrë për të cilin dyshonin se ishte helmuar, kanë mbetur pa fjalë kur zbuluan 263 monedha dhe 100 gozhdë në stomakun e tij. Sipas “Daily Mail” Maksud Khan, 35 vjeç, u shtrua në spital pasi kishte dhimbje barku dhe mjekët i bënë një endoskopi...
 • Gjenden në fushë monedha të lashta romake

  Një historian amator ka thënë se ka gjetur një grumbull të madh monedhash 2 mijë vjeçare romake të argjendta, me vlerë deri në 267,000 dollarë. Disa nga disqet metalike u stampuan gjatë epokës romake, kur Mark Antony ishte në një aleancë me të dashurën e tij Kleopatra në Egjipt...
 • Mashtrimi me monedhën virtuale “Bitcoin”

  Një skemë e re mashtruese po i kanoset depozituesve dhe investitorëve shqiptarë. Bitcoin, monedha virtuale, e cila është hedhur në treg nga një kompani e palicensuar nga asnjë autoritet në vend është duke joshur gjithnjë e më shumë qytetarët për ta blerë atë përmes internetit. Oferta është mjaft bindëse:...
 • Vjedhja spektakolare e monedhës 4 milion dollarëshe

  Një monedhë gjigante ari me imazhin e Mbretëreshës së Britanisë së Madhe është vjedhur sot nga një Muze në Gjermani. “BBC” tha se monedha ka vlerën e katër milion dollarëve në tregun e sotëm. Monedha peshon 100 kilogramë dhe është e përbërë nga flori 24 karat. Media britanike raporton...
 • Zbulimi i pabesueshëm brenda pianos së vjetër

  Pronarët e një pianoje të vjetër në Angli shtangën kur zbuluan se brenda saj fshihej një thesar i vërtetë. Ata e çuan instrumentin e vitit 1906 në servis, me shpresën se mund të rregullohej, por ajo që nuk prisnin ishte që punonjësit të gjenin të fshehur brenda saj monedha ari...
 • Skanuan breshkën, nuk do ta besoni çfarë gjetën brenda saj

  E kanë quajtur jo më kot “Banka”. Kjo breshkë uji u gjet thuajse pa frymë në fillim të këtij muaji. Arsyeja? Ajo kishte gëlltitur kaq shumë monedha sa e kishte thuajse të pamundur të lëvizte. Krijesa e detit jetonte në një pellg uji, në një park në Tailandë dhe...
 • Gjenden në park monedha të lashta romake

  Disa punëtorë, të cilët po merreshin me rregullimin e tubacioneve në një park në Jug të Spanjës kanë zbuluar një thesar shekullor. Bëhet fjalë për rreth 600 kilogramë monedha romake, që historianët e kanë konsideruar si një zbulim unik. Muzeu Arkeologjik i Seville deklaroi se punonjësit kanë gjetur plot...
Emisione