Ogerta Manastirliu

 • Strategjia e Kujdesit Shëndetësor Parësor

  Në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u zhvillua konsultimi i parë publik me grupet e interesit, organizatat dhe shoqatat e pacientëve për Strategjinë e parë të Kujdesit Shëndetësor Parësor. “Kemi një element të ri, një risi që do të jetë në strategjinë e parë të kujdesit shëndetësor parsor...
 • 20 transplante veshke u kryen në 2018

  20 pacientë kanë mundur të kryejnë transplantin e veshkave në spitalet private me anë të financimit 100% nga shteti. Esmeralda është një prej këtyre pacientëve, e cila u vizitua edhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, gjatë qëndrimit në spital. “Ti Esmeralda je një ndër 20 rastet, të cilët përgjatë...
 • Ndryshon ligji për tregtimin e cigareve

  Shumë shpejt cigaret nuk shiten në çdo supermarket lagjeje apo anës rrugës. Një ndryshim në ligj që po diskutohet nga Ministria e Shëndetësisë përcakton pika të veçanta të cilat do të pajisen me licencë për tregtimin e paketave apo duhanit të hapur. Në nenin 8 të ligjit “Për mbrojtjen...
 • Urgjencë e re për shërbimin infektiv

  Asnjë familjarë nuk do të lejohet më të shoqërojë pacientin brenda shërbimit të Urgjencës. Urdhri i prerë vjen nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, teksa inauguroi mjediset e reja të Urgjencës së Infektivit. Sa i takon nevojave për shtim të personelit, Manastirliu tha se 9 mjekë përfundojnë specializimin këtë...
 • Ministria e Shëndetësisë, mjekët në shërbim të përforcuar

  Jo vetëm Policia e Shtetit, por edhe uniformat e bardha do të jenë në shërbim të përforcuar në këto ditë festash. Kur na ndajnë vetëm pak orë nga ndërrimi i viteve, Ministria e Shëndetësisë ka marrë një plan masash për rastet e urgjencave mjekësore duke vendosur njëherazi edhe autoambulanca...
 • Akuzat e PD, reagon Manastirliu: Përballë shpifjeve janë faktet dhe shifrat

  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar, pas akuzave të bërë nga Partia Demokratike, e cila denoncoi skandalin e barnave të skaduara. Sipas PD, ilaçet ndodhen në farmacinë qendrore të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza, ndërsa Manastirliu thotë se përpara se të shpifë, me shpresën se diçka mbase mbetet, ish...
 • Drugs safety, 12 pharmacies fined

  Drugs traded in Albania are unsafe despite tightening of their storage and marketing measures. 12 pharmacies were fined for violation of drug storage conditions, trade of medicines without the safety button and without the doctor’s prescription. The controls were exercised by the Task Force established by order of the...
 • Urgjenca plotësohet me mjete

  Nuk kanë qenë të pakta rastet kur autoambulancave u është dashur të transportojnë të sëmurë duke mos patur të gjitha mjetet e nevojshme. Ministrja e Shëndetësisë thotë se nuk do të ketë më mangësi në tilla shërbimin e  urgjencës teksa prezantoi plotësimin me pajisje të 100 autoambulancave. Ogerta Manastirliu:...
 • Masat për turizmin, Manastirliu: Zero tolerancë për subjektet që kërcënojnë shëndetin e qytetarëve

  Baret, restorante apo pishinat do të jenë të monitoruara përgjatë gjithë sezonit turistik, me qëllim plotësimin e kushteve higjeno-sanitare. Në terren për inspektim ka dalë edhe vetë Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila nga Durrësi paralajmëroi zero tolerancë për ata që cënojnë sigurinë. “Ndër masat e shëndetësisë për...
 • 1500 dhurime vullnetare të gjakut në 1 muaj

  1500 qytetarë janë bërë pjesë e fushatës së dhurimit vullnetarë të gjakut për një muaj. Në mbyllje të kësaj fushate të quajtur “Mjaftojnë 10 minuta për të shpëtuar 3 jetë”, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se falë këtyre dhurimeve është kapërcyer një periudhë shumë e vështirë për mbulimin...
 • Video/ Ardit Gjebrea: Që sonte zonja Naferit do të flejë e qetë!

  Fituesja e madhe e Telebingos së javës së kaluar, Naferit Muça, përveç shumës së parave që fitoi në lojë, ka gjetur zgjidhje edhe për një problem të madh të sajin falë ndërhyrjes së moderatorit të “E Diela Shqiptare”, Ardit Gjebrea. Muça fitoi 13 330 000 lekë, teksa pyetjes së...
 • Drejtorët e spitaleve nisin kurs intensiv

  Për herë të parë drejtuesit e spitaleve do të kalojnë përmes një trajnimi 5-javor, i konsideruar si shkolla e drejtorëve. Kursi ka të bëjë me menaxhimin spitalor për të cilin Ministria e Shëndetësisë u shpreh se është i domosdoshëm për të patur shërbim cilësor. “14 milionë Euro janë investimet...
 • Gjak për fëmijët talasemikë

  Nevoja për gjak dhe transfuzioni një herë në muaj është sfida e çdo talasemiku. Lushnja është një ndër qytetet që ka numrin më të madh të personave bartës të kësaj sëmundje, të cilët tregojnë se shpesh përballen me vështirësi dhe të afërmit janë jo në pak raste shpëtimtarët e...
 • PD: Padi penale Ramës, Nikollës e Manastirliut

  Partia Demokratike paditi penalisht në prokurori Kryeministrin Edi Rama, ministren e Arsimit Lindita Nikolla dhe atë të Shëndetësisë Ogerta Manastirliu për shpërdorim detyre lidhur me marrjen sipas saj në mënyrë të paligjshme të të dhënave personale nga prindërit dhe pacientët. Demokratët thonë se përmes këtij urdhri antikushtetues, Kryeministri Rama...
 • 36 barna të reja në listën e rimbursueshme

  Pas dy vjetëve mungese, qeveria ka miratuar listën e re të barnave të rimbursueshme. Kësaj liste i janë shtuar 36 medikamente, që trajtojnë diagnoza të ndryshme, ndër të tjera leuceminë apo kancerin. Ogerta Manastirliu: “Kemi 36 barna të reja për sëmundjet kronike, për herë të parë futet Herceptina, që...
 • Shërbim shëndetësor i dedikuar për gratë rome

  Qendra e shëndetit të gruas pranë Maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” do t’u ofrojë grave të komunitetit rom dhe egjiptian të gjitha analizat, vizita dhe ekzaminimet gjinekologjike falas çdo ditë. Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu teksa vizitoi këtë qendër, bëri me dije se për këtë kategori do të ketë orar të...
 • Manastirliu: Masa për mbrojtjen e grave të dhunuara

  380 raste dhune me shumë janë regjistruar në vitin 2017. Shifrat u bënë të ditura nga Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu gjatë  konferencës së parë të Këshillit Kombëtar të Barazisë Gjinore, ku dhe kërkoi përshpejtim të ndryshimeve ligjore për dhunën në familje.  “Mbi 4500 raste dhune në familje janë...
 • Epidemia e gripit drejt rënies

  Epidemia gripale  po largohet. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik bëjnë me dije se intensiteti i përhapjes së infeksioneve respiratore dhe gripit ka nisur të bjerë. Gjatë kësaj jave janë paraqitur në urgjenca dhe poliklinika rreth 24 mijë të sëmurë, nga 25 mijë që u regjistruan javën e shkuar....
 • Ndërrohen aparaturat 20-vjeçare

  Kabineti i imazherisë në shërbimin pediatrik në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza, është pajisur me aparatura të fjalës së fundit.  Vetëm aparatura e re rëntgenit për veshkat pritet te kryejë rreth 7 mijë ekzaminime në vit duke diagnostikuar dhe trajtuar fëmijët e sëmurë. “Vetëm gjatë këtij viti, falë këtij...
 • Akreditimi i spitaleve sipas cilësisë

  2018 do të kalojë në sitë të gjitha institucionet shëndetësore publike dhe private në vend. Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se çdo strukturë shëndetësore duhet të plotësojë standardet për tu akredituar ne te kundërt do të mbyllen. “Do të rënkojmë sipas niveleve të akreditimit të...
Emisione