OKB

 • Daçiç-Ambasadores Çitaku: Me kolonizatorët je ulur (Video)

  Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas Ambasadores së Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku, e cila bashkë me delegacionin që e shoqëronte, ishte duke biseduar me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteve...
 • “Më pranë luftës bërthamore se kurrë”

  Rreziku nga përdorimi i armëve bërthamore është në majat më të larta që prej Luftës së Dytë Botërore. Paralajmërimi vjen një eksperte e sigurisë pranë OKB. Renata Dwan tha të martën se kërcënimi i luftës bërthamore ishte një çështje urgjente, të cilën bota duhet ta marrë më seriozisht. Pavarësisht...
 • Mbetjet elektronike, një tjetër kërcënim për mjedisin

  50 milionë tonelata mbetje elektronike prodhon bota çdo vit dhe tashmë ato po shndërrohen në një kërcënim për mjedisin global. Alarmi jepet nga OKB, në raportin e së cilës theksohet se vetëm 20% e tyre riciklohet, të paktën zyrtarisht. Dhe kjo industri mbetjesh elektrike e elektronike që po pushton...
 • OKB organizon “Dita e qyteteve” në Gjenevë

  Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka përzgjedhur Tiranën si një nga qytet që ka bërë më shumë për zgjidhjen e çështjes së mbingarkimit në çerdhe, kopshte dhe shkolla. Në takimin “Dita e qyteteve”, të mbajtur në Gjenevë ishte i pranishëm edhe Kryebashkiaku Erion Veliaj. “Jam shumë i lumtur...
 • OKB vë nën shënjestër Italinë

  OKB vë nën shënjestër Italinë. Sipas një raporti të fundit, Italia po shkel të drejtat e njeriut dhe të emigrantëve dhe nuk respekton detyrimet ndërkombëtare. Ekspertët shprehin shqetësim e tyre për situatën italiane si kriminalizimi i emigrantëve dhe racizmit në rritje. Kombet e Bashkuara pohojnë se njohin rolin që Italia...
 • Taksa mbizotëron në diskutimet e KS të OKB-së për Kosovën

  Në takimin e fundit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, diskutimet janë fokusuar në vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosje të taksës prej 100 për qind në mallrat e Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës në nëntor të vitit të kaluar. Shefi i misionit në UNMIK-ut...
 • Kreu i OKB: Taksa po rrit tensionet

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj qëndrimit të  Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, i cili ka shprehur shqetësimin lidhur me tensionet në rritje ndërmjet  Prishtinës dhe Beogradit. Sipas Guterres problemi më i madh është taksa e vendosur nga qeveria e Kosovës. Kryeministri Haradinaj ka thënë...
 • OKB, mësime nga shqiptarët që shpëtuan hebrej

  Në një konferencë të organizuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, drejtues të kësaj organizate thanë se ndihma e Shqipërisë për popullin hebre gjatë holokaustit mbetet një shembull i fuqishëm i guximit dhe integritetit përballë egërsisë naziste. Siç njofton nga Nju Jorku korrespondenti i Zërit të...
 • Cilat janë prioritetet e OKB?

  Antonio Guterres paraqiti prioritetet e organizatës që drejton. Diplomacia për paqen, klima, zhvillimi i qëndrueshëm, qeverisja më e mirë dhe forcimi i vlerave të OKB në gjithë botën, janë çështjet me me prioritet. Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres kërkon të përballojë me ndihmën e OKB “botën e...
 • Trafikimi me njerëz dhe shfrytëzimi i tyre

  Gati 60 % e viktimave të trafikimit me njerëz shfrytëzohen për qëllime seksuale, thuhet në një raport të OKB. Shumica prej tyre janë femra, por ka shenja për optimizëm. Kombet e Bashkuara raportojnë për gjithnjë e më shumë raste të trafikimit me qenie njerëzore. Në raportin e Zyrës së...
 • Çfarë pritet në OKB në vitin 2019?

  Cilat pritet të jenë ngjarjet më të rëndësishme të OKB në vitin 2019? Për Deutsche Wellen, një shikim të vitit që fillon e jep Monica Grayley, zëdhënëse e Presidentes së Asamblesë së Përgjithshme. Klima Klima mbetet një nga preokupimet kryesore të OKB edhe gjatë vitit 2019. Në muajin shtator...
 • Meta në Samitin e Klimës të OKB-së

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, mori pjesë këtë të hënë në Samitin e Klimës “COP24” të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që po zhvillohet në Katovicë të Polonisë. Në fjalimin drejtuar krerëve të shteteve dhe qeverive pjesëmarrëse, Meta theksoi “rëndësinë e balancës pozitive mes zhvillimit të qëndrueshëm dhe masave...
 • Më në fund një lajm i mirë nga hapësira

  Shtresa e ozonit e cila mbështjell Tokën më në fund po ripërtërihet. Kështu thuhet në raportin më të fundit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Që prej vitit 1970, shkencëtarët kanë dhënë alarmin se shtresa e ozonit po hollohet, për shkak të përdorimit pa kriter të kimikateve në mbarë...
 • Zhdukja e gazetarit, reagon OKB

  Zhdukja e gazetarit saudit të Uashington Post është kthyer në çështje ndërkombëtare. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, bëri thirrje për zbardhjen e plotë të ngjarjes së rëndë, në mënyrë që kjo të mos kthehet në një normalitet. Duhet të dimë me saktësi se cili është përgjegjësi, tha...
 • Presidenti Meta takon Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, António Guterres

  Në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u prit në një takim të veçantë nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB, António Guterres. Presidenti Meta vlerësoi edhe njëherë lidershipin e Guterres në përpjekjet e tij për...
 • Meta: Shqipëria e përkushtuar në reformat e brendshme

  Presidenti Ilir Meta përshëndeti vëmendjen e BE drejtuar Ballkanit Perëndimor, teksa theksoi se Shqipëria është e vendosur të mos humbasë më kohë për perspektivën europiane. “Presim një vendim pozitiv në të ardhmen për të hapur negociatat e pranimit me Bashkim Europian, ne mbetemi të përkushtuar për të ecur përpara...
 • Meta takohet me homologun polak

  Në kuadër të pjesëmarrjes në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Presidenti Ilir Meta, u takua me Presidentin e Polonisë, Andrzej Duda. Të dy bashkëbiseduesit ndanë të njëjtin mendim lidhur me marrëdhëniet shumë miqësore e të bashkëpunimit prej dekadash mes dy vendeve dhe nevojën...
 • Trump kërkon izolimin e Iranit

  Donald Trump iu drejtua për herë të dytë si president i SHBA-ve Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, në një fjalim përmbledhës ku sulmoi regjimin iranian për pasurimin e uraniumit dhe programit raketor. Donald Trump, presidenti i SHBA-ve : Liderët iranianë mbjellin kaos, vdekje dhe shkatërrim në Lindjen e Mesme....
 • Guterres i kërkon Mianmarit të lirojë gazetarët e Reutersit

  Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i bëri thirrje Qeverisë së Mianmarit që t’i falë dy gazetarët e Reutersit, që janë dënuar me nga shtatë vjet burgim, pasi kanë raportuar për masakrat në shtetin Rakhine. Guterres tha se “është e papranueshme që gazetarët e Reutersit të...
 • OKB: T’i japim fund tuberkulozit

  Tuberkulozi vitet e fundit është përhapur dhe kthyer në një nga dhjetë shkaqet kryesore të vdekjes së njerëzve në botë, duke ia kaluar SIDA-s. OKB do të shtojë përpjekjet për lufitimin e kësaj sëmundjeje. Tuberkulozi (TB) është një nga sëmundjet bakteriale infektive që e shoqëron njerëzimin që nga koha...
1 2 3 5
Emisione