OKB

 • Një vit Trump: Marrëdhëniet transatlantike më të ndërlikuara se kurrë më parë

  “Kohët, kur mund të mbështeteshim plotësisht tek të tjerët, në një pjesë të mirë kanë kaluar”, tha kancelarja Merkel në maj 2017. Një vit pas marrjes së postit nga Trumpi del në pah: “jo vetëm në një pjesë të mirë”. Josef Braml, eksperti amerikan i Shoqërisë Gjermane për Politikën...
 • OKB optimiste për zgjidhjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë

  Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara, Matthew Nimetz, tha se është optimist se zgjidhja e kontestit 27-vjeçar të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë është e arritshme. “Kam shumë shpresë se ky proces po lëviz në drejtim pozitiv”, tha Nimetz në Nju Jork, pas takimit me diplomatët e të dyja vendeve....
 • SHBA ul kontributin financiar për OKB

  Shtetet e Bashkuara reduktojnë kontributin financiar për OKB-në. Një vendim që nga analistët shihet si hakmarrje pasi shumica e vendeve anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të kësaj organizate votuan kundër vullnetit të Uashingtonit për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Shtetet e Bashkuara do të reduktojnë 285 milionë...
 • 1 në 2 gra preken nga dhuna në familje

  Dhuna në familje ka pësuar rritje nga viti në vit. Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri,  një në dy gra në vendin tonë është prekur nga ky fenomen. Krahasuar me vendet e Bashkimit Europian, në Shqipëri dhuna psikologjike dhe ajo fizike e seksuale është më e...
 • OKB vendos sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut

  Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka votuar njëzëri rezolutën e hartuar nga SHBA për të vendosur sanksione më të rënda ndaj shtetit komunist të Koresë së Veriut. Ashpërsimi i sanksioneve vjen pas testeve të fundit të raketave balistike nga regjimi i Kim Jong Un. Sipas rezolutës së...
 • Video/ Basha për rezolutën e OKB: Vota kundër SHBA, votë kundër interesit kombëtar

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka akuzuar qeverinë Rama se me votën kundër SHBA-ve në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, është votuar kundër interesit kombëtar. “Duke votuar kundër SHBA, qeveria ka vepruar kundër interesit kombëtar të shqiptarëve. Interesi i Shqipërisë dhe i kombit shqiptar, deri më sot, janë...
 • Nishani: Pse vota kundër SHBA në OKB dëmton Shqipërinë

  Nga Bujar Nishani/ Shqipëria u pozicionua politikisht kundër SHBA në OKB. Ky nuk është thjesht një qëndrim i gabuar, por një dëmtim shumë i rëndë me vetëdashje të interesave tona strategjike. Rezoluta e OKB për fat të keq nuk ka patur një diskutim paraprak në opinionin publik në Shqipëri...
 • OKB: Rusia ta bindë Sirinë për të arritur marrëveshje paqësore

  I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Stafffan de Mistura, i ka bërë thirrje Rusisë ta bindë qeverinë siriane për nevojën e arritjes së një paqeje në mënyrë që të përfundojë lufta afër shtatëvjeçare. Duke folur për televizionin zviceran RTS, de Mistura ka thënë se dështimi për...
 • OKB thirrje Kosovës: Mos i lejoni qytetarët që t’i bashkohen ISIS

  Kombet e Bashkuara po kërkojnë nga autoritetet në Kosovë që të kenë një strategji të qartë për të penguar luftëtarët nga bashkimi me ekstremistët islamikë në Siri dhe Irak, dhe për të ofruar më shumë mundësi për punësim dhe edukim. Në një raport të pavarur të OKB-së, që e...
 • Zero tolerancë mbi ndotjen plastike të oqeaneve

  OKB-ja është duke kërkuar vendosjen e një plani ‘zero tolerancë’ që të ndalojë ndotjen plastike të oqeaneve. Qeveritë po pyeten që të lëvizin përpara në krijimin e një traktati, që ndëshkon hedhjen e mbetjeve plastike në det. Për momentin anijet janë të ndaluara që të hedhin mbetje plastike nga...
 • Hetimi i OKB-së për armët kimike në Siri mund të zgjatet

  Një zyrtar i lartë rus ka thënë se Suedia dhe Uruguaj kanë shkruar një draft rezolutë për të zgjatur hetimin e Kombeve të Bashkuara rreth asaj se kush është përgjegjes për sulmin me armë kimike në Siri. Fyodor Strzhizhovsky, sekretari për shtyp i Rusisë në OKB, ka thënë për...
 • Poroshenko dhe Tillerson diskutojnë planin paqeruajtës të OKB-së

  Zyra e presidentit ukrainas, ka njoftuar se Petro Poroshenko dhe sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, kanë diskutuar mundësitë e dërgimit të trupave paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara në Ukrainën lindore. Në kumtesën e 4 nëntorit, thuhet se Poroshenko dhe Tillerson kanë biseduar përmes telefonit ku janë kordinuar për...
 • Raporti i OKB: Assad fajtor për sulmin me armë kimike

  Regjimi sirian i presidentit Bashar al-Assad është përgjegjës për sulmin me gaz Sarin ndaj popullit sirian, që shkaktoi më shumë se 90 viktima e qindra të lënduar. Përfundimi erdhi nga një raport i komisionit hetimor të ngritur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Reaguan menjëherë Shtetet e Bashkuara të...
 • Vajza turpëron presidentin

  Vajza e presidentit të Azerbajxhanit u kap duke bërë selfie ndërkohë që babai i saj po mbante një fjalim të rëndësishëm për genocidin, në OKB. Presidenti Ilham Aliyev po fliste në Asamblenë Kombëtare të OKB, në New York, mbi luftën Nagorno – Karabakh. Konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë ndodhi...
 • Rama takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB

  Gjatë pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, kryeministri Edi Rama ka është takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të kësaj organizate Antonio Guterres. Zyra e shtypit e kreut të qeverisë zbulon se në takim u shkëmbyen pikëpamje mbi sfidat e zhvillimit dhe u theksua nevoja e bashkërendimit në adresimin...
 • Kina braktis Korenë e Veriut, ndërpret furnizimin me karburant

  Partneri më i rëndësishëm tregtar i Koresë së Veriut, Kina, ka kufizuar në limite furnizimin me naftë ndaj shtetit komunist. Kina ka ndaluar gjithashtu edhe blerjen e tekstileve nga Koreja Veriore, gjë që do të dëmtojë të ardhurat e Penianit. Kjo masë vjen pas vendimit të Kombeve të Bashkuara,...
 • Rama në Asamblenë e OKB: BE të hapë rrugën drejt negociatave!

  Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një fjalim, në sesionin e 72-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai tha se objektivi kryesor i Shqipërisë dhe qeverisë që ai drejton është integrimi në Bashkimin Europian dhe u bëri thirrje partnerëve...
 • Gabriel kritikon rendin botëror të Trumpit

  Para OKB-së, ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel paralajmëroi për rrezikun e “egoizmit nacional” në politikën botërore. Pa e përmendur me emër, fjalët e Gabrielit i drejtoheshin para së gjithash presidentit Trump. Një moto si “vendi ynë i pari” vetëm shton konfrontimin nacional dhe në më pak mirëqënie, tha...
 • Kriza në Mianmar, OKB: Një tragjedi e tmerrshme

  Sipas kreut të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, liderja “de facto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, duhet të ndalojë ofensivën ushtarake që ka nisur drejt myslimanëve Rohingya. Kombet e Bashkuara kanë kohë që po shqetësohen për një “spastrim etnik” të myslimanëve atje, por autoritetet e Mianmarit shprehen se...
 • Ultimatumi i KS: Koreja e Veriut të ndaloje menjëherë

  Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshimin e raketës së fundit nga ana e Koresë së Veriut, duke i bërë thirrje vendit komunist të ndalojë menjëherë. 15 vendet anëtarë mbajtën një mbledhje të jashtëzakonshme me dyer të mbyllura, pas kërcënimit nga Peniani, që lëshoi raketën balistike...
Emisione