Olta Xhaçka

 • Rama: Major Tanushi dha jetën në një vend të huaj, u kthye si hero

  Shqipëria është sot në zi kombëtare në nder të majorit Klodian Tanushi i rënë në krye të detyrës gjatë një misioni të NATO-s në Letoni. Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij, tha se Major Tanushi dha jetën e tij në një vend të huaj, për të mos lejuar...
 • Xhaçka ndërpret vizitën zyrtare në Itali, do niset drejt Letonisë

  Vdekja e efektives Zarife Hasanaj dhe plagosja e dy ushtarakëve të tjerë shqiptarë ka bërë që ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka të pezullojë vizitën e saj zyrtare në Itali, dhe do të udhëtojë drejt, Rigës, Letoni. Në një njoftim zyra e shtypit të ministrisë bën me dije se ministrja...
 • “Dhimbje e madhe për humbjen e dëshmores së FA” (Video)

  Edhe Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar për vdekjen e efektives së FA, Zarife Hasanaj dhe plagosjen e dy të tjerëve mëngjesin e kësaj të hëne në Letoni. “Dhimbje e madhe për humbjen e dëshmores së Forcave të Armatosura, nëntetares Zarife HASANAJ. Në këtë moment të vështirë jemi...
 • Ministrja Xhaçka në aeroplanmbajtësen “Lincoln”

  Aeroplanmbajtësja amerikane “Abraham Lincoln” prej ditësh po stërvitet në ujërat e detit Adriatik. Ajo është vizituar nga Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila u shpreh se kjo vizitë ishte një konfirmim i marrëdhënieve të vendit tonë me partnerin strategjik, Shtetet e Bashkuara në drejtim të mbrojtjes dhe sigurisë....
 • Ushtria merr 3 helikopterë “Black Hawk”

  Pas 37 blindave që mori dhuratë nga qeveria amerikane, ushtria shqiptare do të ketë në arsenalin e saj edhe 3 helikopterë të modelit “Black Hawk”. Marrëveshja u nënshkrua nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka gjatë vizitës zyrtare që pati në Pentagon, e dyta brenda këtij viti. Teksa theksoi mbështetjen...
 • Dhuratë 37 blinda për Shqipërinë

  Perimetri i sigurisë së NATO-s në Shqipëri forcohet edhe më tej pas shqetësimeve në rritje për kërcënimet që vijnë nga Lindja. 37 mjete të blinduara rezistente ndaj pritave dhe kurtheve të minuara i janë dhuruar ushtrisë shqiptare nga Shtetet e Bashkuara. Mjetet e blinduara të markës ‘International Maxx Pro...
 • Xhaçka: Pas zjarreve fshihet politika

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka i ka cilësuar zjarret e rëna gjatë kësaj periudhe të qëllimshme dhe akte të pastra kriminale e vandalizmi. Ajo la të nënkuptohet se pas tyre fshihet politika. Ministrja, tha se ato janë të ngjashme me shpërthimin me tritol të shtyllës së tensionit të lartë...
 • 55 vjet arkiv i Forcave të Armatosura, Xhaçka: Rojtar i kujtesës historike 

  Arkivi Qendror i Forcave të Armatosura shënon 55 vjetorin e krijimit, duke regjistruar 516 fonde arkivore dhe një trashëgimi dokumentare prej 35 milionë fletësh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e pranishme në ceremoninë e organizuar në mjediset e Muzeut Kombëtar,  e cilësoi arkivin kujdestar të kujtesës dhe vlerave historike...
 • 8 Marsi, Xhaçka me gratë ushtarake

  Ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka vlerësoi punën dhe përkushtimin e zonjave në Forcën e Armatosur, duke i cilësuar një model për shoqërinë shqiptare. “Ndajeni eksperiencën tuaj me të tjerat! Vazhdoni të ngrini zërin për të drejtat tuaja, për gjithçka që ju takon dhe meritoni, por jepuni zë edhe atyre...
 • Xhaçka: Stabiliteti kërcënohet nga brenda

  Kërcënimet më të mëdha që vijnë që i vijnë Shqipërisë por edhe Maqedonisë së Veriut në procesin integrues, nuk janë ato të jashtme, por ato që vijnë nga brenda. Ishte ky mesazhi që dha në Shkup ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka gjatë konferencës së përbashkët me homologen nga vendi...
 • Mbahet ministeriali i NATO, për herë të parë pjesëmarrëse Maqedonia e Veriut

  Për dy ditë në Bruksel u mbajt ministeriali i ministrave të Mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s. Në këtë ministerial që u zhvillua në datat 13 dhe 14 Shkurt, mori pjesë për herë të parë edhe Maqedonia e Veriut. Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u takua me homologen maqedonase,...
 • Vajzat e tij binjake mbushin 11-vjeç

  Dy vajzat binjake të një ushtaraku shqiptar, i cili ndodhet me mision në detin Egje, festojnë sot 11-vjetorin e lindjes. Në pamundësi për të qenë pranë tyre, rreshteri Edmond Caraj ka zgjedhur që vajzat e tij të vogla t’i urojë sëbashku me kontigjentin e XI me anë të kësaj...
 • Xhaçka uron trupat shqiptare në misionet ndërkombëtare

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka uruar në një lidhje video rreth 300 ushtarakët shqiptarë do ta festojnë Vitin e Ri në shërbim, në bazat ku ata janë të dislokuar në misionet ndërkombëtare. “Përgëzime për shërbimin larg familjeve dhe një vit sa më të gëzueshëm. Keni mbështetjen tonë dhe...
 • 93 vjet Forca Detare, Xhaçka: Zgjasim me 1 vit qëndrimin në detin Egje

  93 vjet nga krijimi i saj, Forca Detare shqiptare ashtu si gjithë Forca e Armatosur, ka pësuar transformime të thella. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka tha se sot kjo forcë është rikonceptuar, ristrukturuar dhe integruar natyrshëm me strukturat e tjera të Forcave tona të Armatosura, duke u bërë pjesë...
 • Investigimi/ “Stop” siguron dokumente shkresore, drejtori ka nxjerrë sekretin shtetëror

  “Stop” sjell sërish në vëmendje rrëfimin e ish-punonjëses e Institucionit të Agjencisë të Inteligjencës dhe Mbrojtjes (AISM), që pasi denoncoi shkeljet e eprorëve u hoq nga puna. Punonjësja e AISM: Kam qenë punonjëse në Institucionin e Agjencisë së Inteligjencës dhe Mbrojtjes që në vitin 2004, pra 13 vite karrierë. Konstatova...
 • STOP – EMISIONI 58 (SEZONI 4)

  Lopët me brucelozë, Ministria e Bujqësisë merr masa për eleminimin e tyre. Ditën e djeshme kryeministri Rama u takua me punonjës e drejtues së shëndetësisë në Pallatin e Kongreseve. Në një sallë të tejmbushur dhe me shpenzime të konsiderueshme, Rama tha buxheti për shëndetësinë është parashikuar të rritet me...
 • Skandali/ Denoncoi shefat, punonjësja shkarkohet dhe i hiqet certifikata e sigurisë

  AISM është Agjensia e Inteligjencës së Sigurisë së Mbrojtjes.Punonjësit e saj duhet të kenë certifikatë sigurie, që lëshohet nga DSIK, Drejtoria e Informacionit të klasifikuar. Por një punonjëse prej 14 vjetësh e AISM, tregon për emisionin “Stop” në Tv Klan sesi denoncoi shpërdorimet e detyrës nga ana e eprorëve...
 • STOP – EMISIONI 48 (SEZONI 4)

  As reagentë e as ilace, në QSUT prej mujash nuk bëhen analizat. Më 3 Tetor emisioni “Stop” në Tv Klan transmetoi rastin e Gëzim Doçit, i cili kurohet me tumor në kokë. Çdo vit ai duhet të kryejë 9 analiza, por që nga muaji Maj ka bërë vetëm 5....
 • NATO/ Xhaçka: Buxheti për mbrojtjen deri në viti 2024 do të jetë 2% e GDP-së

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s. Ministeriali i Mbrojtjes po mbahet në selinë qendrore të NATO-s në Bruksel. Xhaçka nënvizoi angazhimin e qeverisë  shqiptare për buxhetin dedikuar mbrojtjes ku tha se deri në viti 2024, buxheti për mbrojtjen do...
 • Xhaçka: Janë djegur 262 hektarë kullota

  Pas një sezoni veror që kaloi pa vatra zjarresh masive, Shqipëria po përpballet me atë që ministrja e Mbrojtjes e quajti një ‘fenomen paradoksal dhe kriminal’ të zjarrvënieve të qëllimshme, në muajin Shtator. Në një konferencë për shtyp, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, tha se “vetëm në harkun kohor...
Emisione