opinion

 • Doda përplaset me Baton Haxhiun, ish-deputetja rrëmben shishen e ujit… (Video)

  Gazetari Baton Haxhiu dhe ish-deputetja Mesila Doda kanë debatuar ashpër mes tyre mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ku diskutohej çështja e korrigjimit të kufijve të Kosovës dhe përplasja në distancës mes Ramës dhe Haradinajt. Debati mes Mesila Dodës dhe Baton Haxhiut kaloi në fyrje dhe...
 • Paskal Milo tregon aleancat mes politikanëve të Shqipërisë dhe Kosovës (Video)

  Emisioni “Opinion” në Tv Klan ka trajtuar mbrëmjen e sotme debatin në distancë mes Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeministrit Ramush Haradinaj pas Samitit të Berlinit lidhur me taksën e Kosovës ndaj Serbisë. Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë Paskal Milo, i ftuar në “Opinion”, ka treguar aleancat mes politikanëve të...
 • Intervista e Rexhep Mejdanit pas lirimit nga detyra e Presidentit (Video Arkiv)

  Ai është një nga personazhet e rëndësishëm politik në Shqipëri. Ish-Presidenti Rexhep Mejdani ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 07 Maj 2003 lidhur me aktualitetin politik të asaj periudhe. I pyetur në lidhje me angazhimin e tij të përditshëm pas lirimit nga...
 • Analistët komentojnë rikthimin e Pandeli Majkos si kryeministër, 2002 (Video-Arkiv)

  Dosier-Rikthimi i Pandeli Majkos në krye të qeverisë shqiptare në vitin 2002 në postin e Kryeministrit ishte tema kryesore e aktualitetit politik në vend në atë periudhë. Dhe për të diskutuar lidhur me këtë temë, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan, realizuar më datë 07 Shkurt...
 • Si u ndërtua plani për eliminimin e Kadri Hazbiut (Bisedat sekrete)

  Diktatori Enver Hoxha, Ramiz Alia dhe Hekuran Isai flasin në këtë takim sekret se si do të vepronin me Kadri Hazbiun. Si fillim hidhet ideja të shkarkohet si ministër i Mbrojtjes, dilemat pas këtij vendimi. A duhet t’i shikonte Kadri Hazbiun dokumentet për të cilët ai akuzohej? Po në...
 • Biseda mes Kadri Hazbiut dhe Enver Hoxhës për Kadarenë

  Këtë të enjte në emisionin Opinion janë publikuar materiale ekskluzive mbi takimet sekrete të ish-diktatorit Enver Hoxha. Në materialet që ka Opinion tregohen se si ndërthureshin planet për eliminimet e zyrtarëve më të lartë shtetërorë. Më poshtë do të lexoni takimin mes Enver Hoxhës dhe Kadri Hazbiu dhe bisedat...
 • Analiza e mbledhjes së Komitetit Drejtues të PS në vitin 2001 (Video-Arkiv)

  Dosier-Situata e krijuar pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të Partisë Socialiste më 5 Dhjetor 2001 la mjaft paqartësi tek pjesa më e madhe e qytetarëve. Mbledhja ishte thirrur për të analizuar krizën e thellë të shkaktuar nga përplasja mes kryetarit të partisë, Fatos Nano dhe kryeministrit të asaj kohe,...
 • Jeta dhe karriera, rrëfimi i Sabri Godos (Video-Arkiv)

  Dosier-Sabri Godo njihet si një penë e rrallë në romanet me karakter historik, ku më të bujshmet e më të diskutuarat të shkruara prej tij janë “Skënderbeu” dhe “Ali Pashë Tepelena”. Ai u përfshi aktivisht në luftën antifashiste kur ishte vitin e tretë në gjimnaz dhe për 23 muaj,...
 • Debati për librin “Zhdukja e pashallarëve të kuq të Kadaresë” (Video Arkiv)

  Pas publikimit të librit “Zhdukja e pashallarëve të kuq të Kadaresë” shkruar nga Marks Velo në vitin 2002 një debat i nxehtë përfshiu median vizive dhe atë të shkruar. Për të diskutuar lidhur me raportet mes letërsisë, diktaturës, politikës dhe aktualiteti ishin të ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit...
 • Intervista me Besnik Mustafajn përpara zgjedhjeve të vitit 2001 (Video-Arkiv)

  Dosier-Përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Qershor të vitit 2001, emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu ka realizuar disa intervista me disa prej figurave më të njohura politike në vend. Në emisionin e realizuar më datë 07 Qershor 2001 i ftuar ka qenë kandidati për deputet i Partisë Demokratike në...
 • Djali i Mehmet Shehut flet për marrëdhënien e babait të tij me Enver Hoxhën (Video-Arkiv)

  Dosier-Në periferi të Barcelonës, në një lagje të quajtur Batalona, jetonte në vitin 2001 shkrimtari Bashkim Shehu, djali i vogël i ish-Kryeministrit Mehmet Shehu. Pavarësisht punës, pasioni i tij i parë mbetej të shkruarit. Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 06 Maj 2002, i është kushtuar...
 • Ali Ahmeti tregon si u përfshi në politikë (Video Arkiv)

  Ali Ahmeti, një prej figurave politike shqiptare në Parlamentin e Maqedonisë ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më 05 Shtator 2002. Gjatë intervistës, Ahmeti tregoi se ka nisur aktivitetin politik që në gjimnaz pasi sipas tij mësimi zhvillohej vetëm në gjuhën maqedonase ndërkohë që...
 • Fevziu – Patozit: A është partia e re thikë pas shpine për PD?

  Koordinatori i partisë së re, Bindja Demokratike, Astrit Patozi thotë se projekti i ri politik në prag të zgjedhjeve lokale është produkt i disa personave. Ai shprehet se nuk është hakmarrje ndaj PD-së krijimi i kësaj force politike të spektrit të djathtë, teksa shton se për Partinë Demokratike ndjen...
 • Patozi shpjegon në “Opinion”, çfarë është Bindja Demokratike

  Bindja Demokratike është partia më e re e krijuar në vend,  e cila më 30 Qershor 2019, do të përballet në kutitë e votimit. Lidhur më këtë i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu është i ftuar koordinatori, Astrit Patozi. Ai shpjegoi me detaje se çfarë është...
 • Sopranoja Inva Mula: Si depërtova në skenat ndërkombëtare (Video Arkiv)

  Sopranoja e famshme shqiptare Inva Mula ka qenë e ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 05 Qershor të vitit 2000. Sopranoja me qëndrim në Francë ishte kthyer në Shqipëri në atë kohë pas një koncerti që kishte mbajtur në Prishtinë. Gjatë emisionit Mula po ashtu...
 • Baton Haxhiu tregon si e mori lajmin për vdekjen e tij (Video Arkiv)

  Lajmi i transmetuar nga thuajse të gjitha mediat botërore për vrasjen e tij, më 29 Mars të vitit 1999 gjatë sulmeve serbe, i tronditi të gjithë. Por më datë 01 Maj të vitit 1999, kryeredaktori i gazetës “Koha Ditore” në atë kohë, Baton Haxhiu, ishte i ftuar në emisionin...
 • Certifikata e Sigurisë, Cakaj: Verifikojeni, e kam marrë në përputhje me ligjin

  Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan, i pyetur lidhur me Certifikatën e Sigurisë, ku kjo e fundit shkakoi jo pak polemika në momenti që kryeministri Rama e emëroi në detyre, tha se ajo është marrë në...
 • “Kam 14 vjet përvojë politike”, Gent Cakaj: E kam nisur me shkrime në gazeta

  Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj thotë se ka 14 vjet përvojë politike dhe ka nisur angazhimin kur ishte në shkollë të mesme. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ministri Cakaj u shpreh se fillimisht e ka nisur këtë karrierë duke bërë analiza dhe shkrime politike...
 • Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja (Video Arkiv)

  Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu të datës 02 Maj 2002 ishin të ftuar tre analistë të shtypit dhe mediave vizive, Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të rikthyer edhe një herë në Parlament rishqyrtimin e Prokurorit të Përgjithshëm të asaj kohe,...
 • Integrimi i Shqipërisë në BE (Video-Arkiv)

  Dosier-Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 01 Prill 2004 trajton integrimin e Shqipërisë në BE. Emisioni u çel me deklaratën e Ambasadorit të Komisionit Evropian në Tiranë në ato vite, Lutz Salzman, i cili theksoi problematikat në vend dhe se sipas tij ishte momenti që të gjitha partitë...
Emisione