opinion

 • Fevziu – Patozit: A është partia e re thikë pas shpine për PD?

  Koordinatori i partisë së re, Bindja Demokratike, Astrit Patozi thotë se projekti i ri politik në prag të zgjedhjeve lokale është produkt i disa personave. Ai shprehet se nuk është hakmarrje ndaj PD-së krijimi i kësaj force politike të spektrit të djathtë, teksa shton se për Partinë Demokratike ndjen...
 • Patozi shpjegon në “Opinion”, çfarë është Bindja Demokratike

  Bindja Demokratike është partia më e re e krijuar në vend,  e cila më 30 Qershor 2019, do të përballet në kutitë e votimit. Lidhur më këtë i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu është i ftuar koordinatori, Astrit Patozi. Ai shpjegoi me detaje se çfarë është...
 • Sopranoja Inva Mula: Si depërtova në skenat ndërkombëtare (Video Arkiv)

  Sopranoja e famshme shqiptare Inva Mula ka qenë e ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu më datë 05 Qershor të vitit 2000. Sopranoja me qëndrim në Francë ishte kthyer në Shqipëri në atë kohë pas një koncerti që kishte mbajtur në Prishtinë. Gjatë emisionit Mula po ashtu...
 • Baton Haxhiu tregon si e mori lajmin për vdekjen e tij (Video Arkiv)

  Lajmi i transmetuar nga thuajse të gjitha mediat botërore për vrasjen e tij, më 29 Mars të vitit 1999 gjatë sulmeve serbe, i tronditi të gjithë. Por më datë 01 Maj të vitit 1999, kryeredaktori i gazetës “Koha Ditore” në atë kohë, Baton Haxhiu, ishte i ftuar në emisionin...
 • Certifikata e Sigurisë, Cakaj: Verifikojeni, e kam marrë në përputhje me ligjin

  Ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj i ftuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan, i pyetur lidhur me Certifikatën e Sigurisë, ku kjo e fundit shkakoi jo pak polemika në momenti që kryeministri Rama e emëroi në detyre, tha se ajo është marrë në...
 • “Kam 14 vjet përvojë politike”, Gent Cakaj: E kam nisur me shkrime në gazeta

  Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj thotë se ka 14 vjet përvojë politike dhe ka nisur angazhimin kur ishte në shkollë të mesme. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ministri Cakaj u shpreh se fillimisht e ka nisur këtë karrierë duke bërë analiza dhe shkrime politike...
 • Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja (Video Arkiv)

  Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu të datës 02 Maj 2002 ishin të ftuar tre analistë të shtypit dhe mediave vizive, Artur Zheji, Mero Baze dhe Andi Bejtja. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të rikthyer edhe një herë në Parlament rishqyrtimin e Prokurorit të Përgjithshëm të asaj kohe,...
 • Integrimi i Shqipërisë në BE (Video-Arkiv)

  Dosier-Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 01 Prill 2004 trajton integrimin e Shqipërisë në BE. Emisioni u çel me deklaratën e Ambasadorit të Komisionit Evropian në Tiranë në ato vite, Lutz Salzman, i cili theksoi problematikat në vend dhe se sipas tij ishte momenti që të gjitha partitë...
 • Muammar Gaddafi, jeta dhe vdekja (Video)

  Pas një lufte të ashpër që shoqëroi vendin, ish-dikatori i Libisë, Muammar Gaddafi do të kapej dhe do të nxirrej nga tunelet duke i dhënë fund regjimit të tij. Pas 40 vitesh pushtet Gaddaf e gjeti veten si njeriun më të pa pushtetshëm dhe nga pamjet e fundit të...
 • 11 Shtator 2001 (Video Arkiv)

  Dosier-11 Shtatori i vitit 2001 ishte një nga ngjarjet më të trishta të Shteteve të Bashkuara të Amerikës që do të mbetet në histori. Sulmi në Kullat Binjake, i cili u cilësua si një akt terrorist mori jetën e mbi 3000 personave. Autorësinë e sulmit e mori lideri i...
 • Ismail Kadare, shkrimtari i viteve të komunizmit parë nga të huajt (Video-Arkiv)

  Dosier-Enver Hoxha ishte në kulmin e lavdisë dhe i gjithë populli thërriste emrin e tij. Por edhe pse ushtronte një diktaturë të përgjakshme, ai mbretëroi që prej vitit 1944 deri në 1985. Ismail Kadare ishte shkrimtari që nën mbretërinë hijerëndë shkroi veprën “Qyteti pa reklama”, që do të mbetet...
 • Misteret e tunelit të Porto Palermos (Video Arkiv)

  Dosier- Tuneli i Porto Palermos është një vepër gjigande, nga ato që nuk janë të dukshme, por që vlera e tij është sa tre hidrocentrale të kaskadës së Drinit të marra së bashku. Ky tunel ka qëndruar i fshehur për vite me radhe në brendësinë e një mali dhe...
 • Turizmi në Shqipëri III ’80-’90 (Video-Arkiv)

  Dosier-Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu mbi “Turizmi në Shqipëri III” trajtohet imazhi i Shqipërisë turistike në vitet ’80-’90. Shqipëria në atë periudhë ishte ndaluar dhe ata pak turistë të huaj që vinin ishin të ndaluar të përdornin kamera. Kamerat e tyre bllokoheshin në Aeroportin e Rinasit dhe...
 • Albanian Divorce Style (Video Arkiv)

  Dosier-Një dokumentar i titulluar “Albanian Divorce Style”, realizuar nga një regjisore bullgare, Adela Peeva, risolli në vëmendjen e publikut fatet dramatike të tre familjeve. Tre djem shqiptarë ishin martuar me 3 vajza të huaja, dy ruse dhe një polake, në kohën e marrëdhënieve shumë të mira mes Shqipërisë dhe...
 • Turizmi në Shqipëri në vitet ’50 – ’70 II (Video Arkiv)

  Dosier- “Turizmi në Shqipëri” është një prej temave që është trajtuar në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, e cila është ndarë në katër seri. Në këto seri tregohet mënyra se si të huajt e shihnin Shqipërinë turistike të viteve më parë. Në serinë e parë tregohej turizmi i...
 • Arratisjet në vitet e komunizmit (Video-Arkiv)

  Dosier-Në vitin 1945 Shqipëria komuniste mbylli kufijtë me fqinjët dhe tentativat për tu larguar përballeshin me pasoja të rënda. Në vitin 1948 mbyllja u bë edhe më hermetike, ndërsa në vitin 1950 kufijtë ishin të pakalueshëm. Ligjet e vendit ndryshuan dhe tentativa e arratisjes konsiderohej tradhti ndaj atdheut dhe...
 • Maqedonia, zgjedhjet dhe shqiptarët 2011 (Video-Arkiv)

  Dosier-Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më 31 Maj 2011, i është kushtuar zgjedhjeve në Maqedoni, parë në këndvështrimin e shqiptarëve. 4 parti të mëdha shqiptare dhe një parti tjetër, e cila kandidonte me një kandidat në SHBA, garonin për zgjedhjet e 5 Qershorit të 2011. Ishin zgjedhjet...
 • Ministrja Balluku: Jemi gati të ndërpresim koncensionin me aeroportin

  Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës Belinda Balluku paralajmëroi se qeveria është e gatshme t’i ndërpresë koncesionin aeroportit të Rinasit nëse nuk merr masat që i kërkohet. E ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Balluku u shpreh se grabitja e bujshme e parave në pistën e aeroportit, cënoi sigurinë...
 • Turizmi në Shqipërinë e viteve ’30 (Video Arkiv)

  Shqipëria në vitet ’30 ishte një destinacion i panjohur për të huajt dhe promovimi thuajse nuk ekzistonte. Shtëpia gjermane e filmit siç quhej në atë kohë në bashkëpunim me Istituto Luce folën për Shqipërinë. Emisioni “Opinion”, i gazetarit Blendi Fevziu realizuar me 21 Qershor 2011 tregon Shqipërinë e parë...
 • Eliminimi i Osama Bin Laden (Video Arkiv)

  Osama Bin Laden është një nga emrat që do të mbahet mend gjatë në historinë e botës, si një nga terroristët që tronditi sigurinë e një prej vendeve më të fuqishëm të botës, SHBA. Ai ishte kryeterroristi i globit dhe një prej njerëzve më të famshëm në sensin negativ...
Emisione