Opozita

 • Mbyllet protesta e 8-të kombëtare e opozitës

  Mbyllet pas 2 orë e 38 minutash protesta e 8-të kombëtare e opozitës së bashkuar, ku u kërkua largimi i Kryeministrit Edi Rama. Protesta ishte kryesisht e qetë dhe pa incidente, me përjashtim të një episodi para Parlamentit, ku protestuesit sulmuan forcat e policisë me lëndë piroteknike dhe kapsolle,...
 • “Nata e Kadrit” shtyn protestën e opozitës

  Ndonëse ishte paralajmëruar për tu zhvilluar në 31 Maj, protesta e opozitës është shtyrë për në datën 2 Qershor në orën 19.00 të mbrëmjes.  Shkak është bërë fakti se data 31 përkon me Natën e Kadrit, një ndër netët e bekuara të Muajit të Ramazanit për besimtarët myslimanë. Edhe në...
 • Berisha flet për ambasadorin Borchardt: Opozita e konsideron të lidhur me Ramën (Video)

  Disa ditë më parë, në hyrjen e pallatit ku banon ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, ishte shkruar një parrullë në shenjë proteste, “turp të të vijë”. Lidhur me këtë parrullë, ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se nuk duhet të protestohet në banesën e tij, por në zyrën e punës. I ftuar...
 • Qeveria dhe opozita e Venezuelës mblidhen në Norvegji për bisedime

  Përfaqësues të qeverisë së Venezuelës si dhe opozitës ndodhen në Norvegji për të biseduar rreth një zgjidhjeje për krizën politike dhe ekonomike që ka përfshirë vendin. Zyrtarët në Karakas njoftuan se ministri i Informacionit Jorge Rodriguez po përfaqëson në bisedime Presidentin Nicolas Maduro, ndërsa ligjvënësi Stalin Gonzalez udhëheq delegacionin...
 • Të shtunën zyrtarizohen kandidatët e PS

  Të shtunën socialistët do të mbledhin Asamblenë për të zyrtarizuar kandidatët për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit, 3 ditë para skadimit të afatit për regjistrimin e tyre në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Në përfundim të mbledhjes së kryesisë pasditen e së mërkurës, kryetari Edi Rama, tha se mungesa e...
 • Veliaj: Në zgjedhjet e 30 Qershorit synojmë 61 mandate

  Protestat dhe bojkoti i opozitës ishin në qendër të fjalës që kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj mbajti në Këshillin Bashkiak. Ai tha se menaxhimi i Bashkisë së Tiranës nuk do të ndalet nga aksioni i opozitës. “U bojkotua herën e parë dhe nuk është habi që u bojkotua dhe...
 • Basha: Qeveria tranzitore, jo koalicion PS-PD

  Opozita e Bashkuar ka prezantuar detyrat e qeverisë tranzitore që ajo propozon për organizimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Dhjetë (10) ishin detyrat që do të ketë sipas demokratëve kjo qeveri, të cilat i paraqiti para medias dhe shoqërisë civile. Platforma e opozitës parashikon goditjen ndaj çdo...
 • Përfundon protesta e opozitës, lirohen 5 akset kombëtare

  Opozita e bashkuar mbylli në orën 19:00 protestën e saj në 5 akset kombëtare. Pas fjalës së kryetarit Lulzim Basha, i cili ripërsërit se nuk do të ketë zgjedhje në 30 Qershor, protestuesit u shpërndanë. Tubimi ishte paqësor pjesën më të madhe të kohës, ndërsa u shënuan dy incidente....
 • PD: Në 30 Qershor nuk ka për të patur zgjedhje

  Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve Gazmend Bardhi, tha sot se opozita është e vendosur në kauzën e saj. “Edi Rama, i keqpërdoruri i tij dhe i krimit, Taulant Balla, si dhe çdo shërbëtor tjetër i tij brenda dhe jashtë parlamentit të krimit, e dinë fare mirë se zgjedhje më...
 • “Bashkë për të varrosur fenomenin Rama”

  Mes protestuesve të mbledhur këtë të shtunë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, përpara godinës së Kryeministrisë, Lulzim Basha tha se “asgjë nuk e ndal më këtë bashkim, as frika, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk na ndan dot, nuk na përçan dot”.  “Po bie muzgu i zi për bandën...
 • Përfundon protesta e opozitës

  Seanca e Kuvendit u mbajt këtë të mërkurë prej orës 10:00, ndryshe nga herët e tjera, që zhvillohet të enjten. Ndërsa në të njëjtën kohë, opozita e bashkuar protestoi jashtë sallës së Parlamentit. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk ishte i pranishëm në protestën e kësaj të mërkure,...
 • Rama: Opozitës nuk i japim më shansin e vitit 2017, s’ka zgjedhje të parakohshme

  Kryeministri Edi Rama u shpreh i qartë se opozitës nuk do t’i japë sërish shansin e vitit 2017, kur mori gjysmën e qeverisë. Gjatë fjalës në Parlament, Rama theksoi se kryedemokrati Lulzim Basha shkeli zotimin e bërë në zgjedhjet e fundit parlamentare. Kryeministri deklaroi gjithashtu se qeveria nuk do...
 • Rama: Protestat e opozitës, furtunë në gotë

  Turin “Bashkia që Duam”, kryeministri e vijoi në Durrës, një nga Bashkitë më të sulmuara nga opozita. Kreu i qeverisë nuk la pa ironizuar opozitën, e cila në vazhdimësi ka akuzuar kryebashkiakun Vangjush Dako për blerje të zgjedhjeve. “Tani thonë foli Gjushi në telefon me Niçen, na u bë...
 • Protestë para Kuvendit dhe Drejtorisë së Policisë

  Ashtu siç kishte paralajmëruar, opozita protestoi sërish para Kuvendit. Në krye të saj nuk ishte lideri i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili ndodhej në Bruksel, në Kongresin e Partive Popullore Europiane. Përplasjet nuk munguan as këtë radhë. Të parët ishin banorët e Unazës së Re, që u përballën...
 • Seanca e të enjtes, opozita thërret protestë përpara Kuvendit

  Opozita thërret protestën e radhës ditën e enjte në orën 9:30 përpara Parlamentit gjatë kohës kur ky i fundit do të mblidhet në seancë plenare. Pas përcaktimit nga Konferenca e Kryetarëve të Kuvendit që seanca e radhës të zhvillohet ditën e enjte në orën 10:00, opozita ka njoftuar vijimin...
 • Opozita rrethon Presidencën

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, kishte ftuar një konferencë të jashtëzakonshme për të reaguar pas protestave. Kjo irritoi edhe më shumë protestuesit që njëkohësisht paralajmëruan protesta. Doli i qetë dhe tha se nuk ka frikë nga askush, por e di që duan ta rrënojnë, pasi nuk ia falin progresin e...
 • Peza: Opozita jonë e ka kohën kundër

  Protesta e opozitës së bashkuar e datës 16 Mars është kryefjala e kësaj të enjte në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Gazetari Alfred Peza, tha se koha për opozitën është kundër duke renditur disa arsye. Sipas Pezës, e para pasi ndërkombëtarët janë kundër djegies së mandateve dhe e dyta...
 • Rama: Reformën Zgjedhore, me opozitën e re

  Përpara të zgjedhurve socialistë dhe 4 deputetëve të rinj të dalë nga radhët e LSI, Edi Rama siguroi shqiptarët dhe opozitën që protestonte jashtë dyerve të Kuvendit që zgjedhje të parakohshme nuk do të ketë. “Ne, jemi këtu për të vijuar punën tonë. Ky parlament është vendi ku na...
 • Berisha: Edi Rama i ka ditët e numëruara

  Ish kryeministri, Sali Berisha i pranishëm në protestën e opozitës së bashkuar, tha se kreu i qeverisë Edi Rama i ka ditët e numëruar dhe i këshilloi atij që të largohet ditën, pasi natën është e rrezikshme. “Një protestë jashtëzakonshme. Edi Rama shkoi, po italianët nuk i mashtron dot....
 • Rriten masat e sigurisë për parlamentin

  “Policia e Shtetit e ka cilësuar protestën e opozitës si të paligjshme, por mbrëmjen e së hënës ka marrë masa për mbrojtjen e parlamentit. Pranë Sheshit të Kuvendit, ku është lajmëruar edhe protesta e së martës janë vendosur barriera metalike, që do të pengojnë hyrjen e protestuesve në parlament.”...
1 2 3 7
Emisione