opozite

 • 1500 policë të angazhuar për protestën e opozitës

  “Ashtu si në të gjitha tubimet e opozitës, policia ka rrethuar me gardh metalik institucionet ku pritet të kalojnë protestuesit. Jo zyrtarisht thuhet se do të jenë 1500 forca policie, që do angazhohen për mbarëvajtjen e protestës, por plani i bluve mbahet sekret”. Drejtoria e Policisë ka dhënë leje...
 • Meta apel opozitës: Kauza të mos cënohet nga dhuna

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në një qëndrim zyrtar para protestës së opozitës mbrëmjen e kësaj të shtune, duke shprehur bindjen se tubimet paqësore e demokratike janë një e drejtë fondamentale e demokracisë, legjitime e kushtetuese thekson rëndësinë që ajo të jetë tërësisht paqësore. Si President i Republikës, Meta...
 • Opozita proteston sot në kryeqytet

  Opozita zhvillon sot pasdite në Tiranë një tjetër protestë kombëtare. Që një ditë para saj në institucionet kryesore, Kryeministria, Parlamenti dhe Ministria e Brendshme janë vendosur barrierat metalike. Shtyllat e ndriçimit janë lyer me graso në mënyrë që protestuesit mos të hipin në to. Policia dhe Garda e Republikës...
 • Opozita marshon për 3 orë në kryeqytet

  Për afro tre orë opozita protestoi sërish në Tiranë për largimin e Kryeministrit Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Ndryshe nga manifestimet antiqeveritare, tubimi i së hënës ishte konceptuar si një protestë marshim që nisi përpara Kryeministrisë, ku nuk munguan tymueset dhe lëndët piroteknike. Lulzim Basha, teksa e...
 • Ambasada e SHBA thirrje protestuesve

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë u bën thirrje të gjithë personave që do të marrin pjesë të shtunën në protestën e opozitës, të refuzojnë çdo akt dhune. Në një reagim në rrjetet sociale, një ditë para protestës kombëtare, që pritet të nisë në orën 18:30...
 • Opozita proteston në 12 qarqe

  Në vijim të aksionit të saj politik, opozita protestoi pasditen e së enjtes në të 12 qarqet e vendit. Protestuesit bllokuan për gati 2 orë akset kryesore me thirrjet “Rama ik” duke shpalosur pankarta dhe djegur goma makinash. Nuk munguan edhe incidentet. Në Fier dhe Kukës protestuesit u përplasën...
 • Të enjten opozita bllokon 5 akse kombëtare

  Në vijim të përshkallëzimit të aksionit të saj politik, opozita do të bllokojë pasditen e së enjtes akset kryesore që lidhin jugun dhe veriun me kryeqytetin, duke paralizuar qarkullimin e automjeteve. Ndryshe nga protestat e kaluara përpara Kuvendit, ora 18:00 e të enjtes do t’i gjejë drejtuesit e opozitës...
 • 29 të proceduar për protestën e së enjtes

  Policia e Tiranës nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë ka arrestuar 6 protestues, për veprime të dhunshme mbi institucionet Kushtetuese, mbi Policinë dhe për shkatërrimin e pronës gjatë zhvillimit të protestës së opozitës nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, ditën e sotme para parlamentit. Në...
 • Rama: Asnjë shans të rrëzohet qeveria e votuar nga shqiptarët

  Kryeministri, i nxitur nga fjalët e një prej operatorëve turistikë në Berat, komenton protestën e opozitës, që sipas tij nuk ka asnjë shans të rrezojë një qeveri të ardhur me votën e shqiptarëve, por po dëmton turizmin dhe ekonominë e vendit. Sipas Kryeministrit, opozita po i jep mundësi vendeve...
 • Protestuesit prishin kangjellat te parlamenti (Video)

  Situata vijon të jetë e tensionuar para godinës së parlamentit, aty ku protestuesit thyen traun në hyrje të institucionit, prishën kangjellat, si dhe hodhën gurë në drejtim të policisë. Nga ana e saj policia vijon të hedhë gaz lotsjellës dhe ujë në drejtim të protestuesve, si dhe t’u bëjë...
 • Foto-Video nga protesta e opozitës

  Këto janë pamjet që vijnë nga protesta e opozitës që po zhvillohet këtë të shtunë në Tiranë. Me flamuj në duar dhe pankarta, prej orës 11:00 protesta vijon e qetë dhe në formë marshimi. Ky marshim nisi rreth godinës së Kryeministrisë, për të vijuar drejt Parlamentit. Është ish-deputeti Noka,...
 • Opozita sot në protestë

  Protesta e thirrur këtë të shtunë nga opozita pritet të nisë në orën 11:00. Autobusë e mjete private nga qytete të ndryshme të vendit janë nisur drejt Tiranës, që në orët e para të mëngjesit. Protestuesit pritet të marshojnë në bulevardin Dëshmorët e Kombit drejt institucionit të Kryeministrisë. Në...
 • 1200 forca policie në gatishmëri për protestën e opozitës

  Rreth 1200 efektivë të Policisë dhe Gardës së Republikës pritet të angazhohen për mbarëvajtjen e protestës të 16 Marsit të njoftuar nga opozita. Reparti special i forcave RENEA, por edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë do të vendosen në pjesën e pasme të godinës së Kryeministrisë. Mes Kryeministrisë dhe...
 • Rama: Opozita tradhtoi popullin që e votoi

  Kryeministri Edi Rama e quan një situatë të tejkaluar tashmë mungesën e opozitës në parlamentar dhe tani, shqetësimi më i madh është të përballojë me suksese barrën e përfaqësimit edhe të mbështetësve të opozitës, që sipas tij u tradhtuan nga përfaqësuesit e tyrë politikë. Në takimin Bashkia që Duam...
 • BE: Djegia e mandateve, kundërproduktive dhe kundër reformave

  Vendimi i opozitës për të lënë mandatet e deputetëve ka sjellë reagimin e Bashkimit Europian. Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç, e pyetur nga gazetarja e Televizionit Klan në Bruksel, Erisa Zykaj, tha se thirrjet për të bojkotuar parlamentin dhe djegur mandatet janë kundërproduktive dhe kundër reformave që kërkon...
 • Nga pankartat tek lulet, çfarë mbajnë në duar protestuesit

  Largimin e Kryeministrit Edi Ramin dhe krijimin e një qeverie tranzitore që do të përgatisë zgjedhe të lira e të ndershme. Këto janë kërkesat e opozitës, që këtë të shtunë ka thërritur në shesh një protestë e cila nisi në orën 11:00. Protestuesit marshuan nga bulevardi Dëshmorët e Kombit...
 • Dhjetra autobusë me protestues nga rrethet drejt Tiranës

  Shumë qytetarë nga rrethet kanë udhëtuar që në orët e para të mëngjesit drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e thirrur nga opozita ditën e sotme. Përveçse me autobusë protestuesit janë nisur edhe me mjete të vogla drejt kryeqytetit. Ndërkohë sipas drejtuesve të opozitës nëpër rrethe, shumë...
 • Kujt i dha të drejtë Komisioni i Venecias?

  Draft opinioni i Komisionit të Venecias nuk i ka shuar përplasjet mes mazhorancës dhe opozitës lidhur me amendimin kushtetues të demokratëve për Vetting-un në politikë. Leximin për sugjerimet e “Venecias” e kanë të ndryshëm. Për mazhorancën “Venecia” rrëzoi pretendimet e opozitës, ndërsa demokratët e vlerësojnë ekspertizën si vlerë të...
 • Opozita braktis takimin për MSA-në

  Opozita bojkotoi takimin e komitetit të 13 të MSA-së mes BE-së dhe Shqipërisë në Bruksel, ku bashkëdrejtues ishte Taulant Balla. Drejtuesja e delegacionit europian, Monika Makovei kritikoi përfaqësuesit e opozitës për bojkotin. “Grupimet ose partitë paneuropiane nuk mund të mbulojnë gabimet e partive të një shteti jo anëtar ose...
 • Xhisiela: Unë e di kush e vendosi tritolin

  Xhisiela Maloku thotë se tritolin në banesat e të afërmve të saj e ka vendosur opozita. Reagimi i saj vjen pas ngjarjes së një nate më parë, ku një sasi tritoli u hodh në oborrin që lidhte shtëpinë e gjyshit të saj me vëllain e tij, të cilët jetojnë...
Emisione