Paris

 • Cakaj në Paris takon Sekretaren e Shtetit për Çështjet Europiane

  Në turin e takimeve në Paris, Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi edhe një takim me Sekretaren e Shtetit për Çështjet Evropiane të Francës, Amélie De Montchalin. Në takim të dy bashkëbiseduesit ndanë bindjen se rritja e angazhimit të BE-së dhe veçanërisht e...
 • Vuçiç: Mund të mos ketë takim në Paris

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se “është shumë e mundur” e “gati e sigurt” se nuk do të ketë takim të Parisit. Në këtë takim, më 1 dhe 2 korrik, pritet të mblidhen udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë, nën organizimin e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit...
 • Mbyllet kulla Eiffel (Video)

  Kulla Eiffel në Paris është mbyllur përkohësisht nga autoritetet për shkak se një person është ngjitur në strukturën metalike. Eiffel është mbyllur deri në një njoftim të dytë. Autoritetet franceze kanë nisur negociatat me personin që ka hipur në strukturën metalike të kullës, i cili kërcënon të hidhet. Turistët...
 • Spektakël ngjyrash në kullën Eiffel

  “Simbol i fuqisë së Francës” apo “Monument i pashmangshëm” janë disa nga epitetet që i janë veshur ndër vite kullës Eiffel. Të mërkurën vepra madhështore e ideuar nga Gustave Eiffel përuroi 130-vjetorin e krijimit. Mijëra qytetarë, parizienë e turistë soditën spektaklin e jashtëzakonshëm të ngjyrave. 324 metra e lartë,...
 • Notre-Dame, zjarri dyshohet nga ashensori

  Dy ditë nga katastrofa kulturore e Notre Dame në Paris, dyshimet e para të hetuesve francezë bien mbi një aksident në ashensorin e kantierit të punimeve për mirëmbajtjen e Katedrales. Mediat franceze raportojnë se vatra e zjarrit mund të ketë qenë baza e shigjetës së shkrumbuar, për t’u përhapur...
 • Përfshihet nga flakët Katedralja e Notre Dame

  Notre Dame, Katedralja e famshme e Parisit është përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të hëne. Shkaqet nuk janë ende të qarta, megjithatë zyrtarët thonë se zjarri mund të ketë ardhur si pasojë e punës restauruese. Zjarrfikësit ndërmorën një operacion masiv për të shuar flakët në ndërtesën 850-vjeçare, por...
 • Manifestime kundër anti-semitizmit

  Mijëra qytetarë manifestuan në rrugët e Parisit  dhe në qytetet kryesore të Francës, në shenjë mbështetjeje për një seri aktesh të dhunshme ndaj hebrenjve, pikërisht në javën kundër anti-semitizmit. Figurat më të larta politike morën pjesë në manifestime, në sheshin e Republikës në kryeqytetin francez. Mes tyre kryeministri Eduar...
 • Zjarri në Paris, e dyshuara ka qenë nën kujdes psikiatrik më parë

  E dyshuara kryesore për zjarrvënien në Paris, që ka lënë të vdekur 10 persona, është liruar nga kujdesi psikiatrik vetëm një javë para se të ndodhte ky incident, kanë njoftuar zyrtarët. Ndërtesa tetëkatëshe është përfshirë nga flakët në mëngjesin e së martës dhe ka dyshime se zjarri ka qenë...
 • Paris/ Zjarr në një apartament, humbin jetën 8 persona

  Të paktën 8 persona humbën jetën dhe rreth 30 të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e një zjarri që përfshiu një pallat në Paris. Flakët depërtuan në katet e sipërme të ndërtesës 8 katëshe rreth orës 1 pas mesnate. Dëshmitarët rrëfejnë momentet e tmerrit “Rreth orës 1:30 u...
 • “Jelekët e verdhë” i vënë flakën Parisit

  Akti i tetë i “Jelekëve të verdhë” në Francë, i pari për vitin 2019, u shoqërua nga protesta të dhunshme, përleshje me forcat e policisë dhe djegie makinash e biznesesh. Ndryshe nga manifestimet e kaluara, fuqia kryesore e protestuesve u përqendrua në brigjet e Senës, ku u dogjën lokale...
 • Beyonce shkak i rekordit të vizitorëve në Muzeun e Luvrit

  Muzeu i Luvrit në Paris përmban disa nga koleksionet më të njohura të artit të të gjithë botës. Me një historik të lashtë sa dhe vetë Parisi, ai është një nga vendet më të famshme, ku vizitorët janë të shumtë. Megjithatë duket se është dashur realizimi i një videoklipi...
 • Në pritje të protestave, Parisi i blinduar

  Rreth 90 mijë forca të rendit kanë zbarkuar në të gjithë Francën, 8 mijë prej tyre janë vendosur vetëm në kryeqytet me urdhër të kryeministrit Edouard Philippe, pas lajmërimit të “jelekëve të verdhë” se nuk do të ndalin protestat. Shëtitorja kryesore e Parisit, Champs-Elyse është kthyer në një barrikadë,...
 • Ushtria zbret në rrugët e Parisit

  Të gjunjëzuar dhe me duar lart nën mbikëqyrjen e trupave speciale të Xhandarmërisë franceze. Nën këtë pamje që të ngjall frikë u mbajtën 153 nxënës të liceut të qytetit Mantes-la-Jolie. Prokurorët kanë ngritur ndaj tyre, akuza për pjesëmarrje në tubime të armatosura. Ata u arrestuan gjatë protestave të dhunshme...
 • Parisi në flakë

  Barrikadat në flakë tërhoqën i morën gjithë vëmendjen atmosferës së krijuar nga zbukurimet për festat e fundvitit në Paris. Këtë pamje të ofronte bulevardi qendror i kryeqytetit francez natën mes të shtunës dhe të dielës, në përfundim të protestës së të ashtuquajturve “Jelekë të verdhë”, që protestojnë prej 2...
 • Flamuri i Kosovës ngrihet në katedralen e Notre Dame në Paris

  Ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, ka bërë të ditur se për herë të parë është ngritur flamuri i Kosovës në katedralen Notre Dame të Parisit. Flamujt e shumë shteteve janë vendosur në katedralen franceze për të shënuar 100-vjetorin e Luftës së Parë Botërore. “Për herë të parë,...
 • Thaçi: Nuk ka dialog Kosovë – Serbi në Paris

  Presidenti kosovar Hashim Thaçi hodhi poshtë zërat se gjatë ceremonive të përkujtimit të 100-vjetorit të fundit të luftës së parë botërore në Paris, do të ketë edhe dialog mes Kosovës dhe Serbisë. Thaçi konfirmoi se kishte marrë ftesë nga presidenti francez Emanuel Macron për të qenë pjesë e ceremonive...
 • Qendisje dhe dantella për verën e ardhshme

  Moda është e përberë nga detajet dhe ato qëndrojnë pikërisht tek punimi i stofës. Gjatë këtyre javëve, në Milano dhe Paris kemi parë shumë sfilata, por ajo që ra më shumë në sy ishin veshjet e qëndisura. Për pranverën dhe verën e ardhshme, stilistët propozuan gruan elegante, sensuale dhe sigurisht...
 • Video: Të rinjtë rrahin brutalisht 17-vjeçarin

  Tre të rinj, përfshirë edhe një nxënës 14-vjeçar, u përballën me akuza për vrasje në tentativë në Francë pas një sulmi të egër ndaj një tjetër adoleshenti. Në një video horror shihet një turmë që mendohet se po përpiqet të vrasë një 17-vjeçar në mes të ditës në periferi...
 • Sulm me thikë në Paris, 7 të plagosur

  Shtatë persona janë plagosur, katër prej tyre seriozisht, pas një sulmi me thikë dhe me një shufër metalike në kryeqytetin e Francës, Paris, ka njoftuar policia. Sulmuesi, që pretendohet të jetë me kombësi afgane, është arrestuar. Disa burime kanë thënë se nuk ka shenja që rasti të cilësohet si...
 • Zjarr në Paris, 5 fëmijë në gjendje kritike

  Pesë fëmijë janë në gjendje kritike për jetën, pasi një zjarr shpërtheu në një papafingo në periferi të Parisit. Rreth 100 zjarrfikës u përballën me flakët rreth orës 19.00 të dielën në Aubervilliers, në veri-lindje të Parisit. Sipas Daily Mail, shtatë persona mbetën me lëndime serioze, mes tyre pesë fëmijë,...
1 2 3 5
Emisione