parlament

 • Tsipras përballet me një mocion mosbesimi

  Alexis Tsipras përballet sot me të dytin mocion votëbesimi për qeverinë e tij për këtë vit. Një sfidë që nuk do ta ketë të vështirë ta fitojë, por që pritet t’i japë forcës politike që ai drejton, më tepër besueshmëri para zgjedhjeve të trefishta të këtij viti. Ishte vetë...
 • Rama: Zgjedhjet pa opozitën anormale, por jo faji ynë

  Edhe Edi Rama thotë se bie dakort me këdo që zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozites nuk janë normale. Por ai heq çdo përgjegjësi të mazhorancën në këtë vendimmarrje të partive të opozitës dhe thotë se 30 Qershori është një datë e pandryshueshme për zgjedhjet lokale. “I mirëkuptoj të gjithë...
 • Hajdari: Mund të hyjmë në zgjedhje si alternativë

  Deputetët e rinj në Parlament janë regjistruar në 2 grupe parlamentare. Të ardhurit nga listat e demokratëve do të kenë kryetare të grupit të tyre parlamentar Rudina Hajdarin, ndërsa deputetët e ardhur nga listat e LSI kanë zgjedhur të regjistrohen si grup i pavaruar dhe për kryetar kanë votuar...
 • Betohen tre deputetë të PD-së

  Tre deputetë të rinj janë ulur në karriget e lëna bosh pas djegies së mandateve nga përfaqësuesit e opozitës në parlament. Halil Jakimi, Arlind Çaçani dhe Korab Lita, të dalë nga listat për kandidatë të Partisë Demokratike, u betuan në nisje të seancës plenare. Me futjen e tre emrave...
 • Rama: Opozitës nuk i japim më shansin e vitit 2017, s’ka zgjedhje të parakohshme

  Kryeministri Edi Rama u shpreh i qartë se opozitës nuk do t’i japë sërish shansin e vitit 2017, kur mori gjysmën e qeverisë. Gjatë fjalës në Parlament, Rama theksoi se kryedemokrati Lulzim Basha shkeli zotimin e bërë në zgjedhjet e fundit parlamentare. Kryeministri deklaroi gjithashtu se qeveria nuk do...
 • Rama: Deputetët dhunues pa imunitet

  Deputetët që do të godasin kolegët e tyre në sallën e Parlamentit do të dënohen jo thjesht me përjashtim me 10 ditë nga punimet e kuvendit, por me sanksione që do të parashikohen në Kodin Penal. Kryeministri në Parlament zbulon se në paketën e ndryshimeve ligjore që po hartohet...
 • Rudina Hajdari: Sistemi politik nuk është shkëputur nga regjimi i kaluar

  Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari, e cila nuk dorëzoi mandatin, ka thënë gjatë fjalës së saj në seancën e sotme parlamentare se kasta politike nuk është shkëputur nga regjimi i para 30 viteve. Ajo foli për protestën e studentëve, duke thënë se revolta e tyre u përça nga...
 • Taulant Balla: Politikanë si Basha nuk meritojnë të jenë në Parlament

  Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka thënë se Lulzim Basha nuk meriton të jetë në Parlament. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare, duke folur për protestat e opozitës, Balla u shpreh se aktet e dhunës dëmtojnë rrugën europiane të Shqipërisë. “Politikanë të...
 • Protestuesit prishin kangjellat te parlamenti (Video)

  Situata vijon të jetë e tensionuar para godinës së parlamentit, aty ku protestuesit thyen traun në hyrje të institucionit, prishën kangjellat, si dhe hodhën gurë në drejtim të policisë. Nga ana e saj policia vijon të hedhë gaz lotsjellës dhe ujë në drejtim të protestuesve, si dhe t’u bëjë...
 • Balla: Fitojmë zgjedhjet edhe në vitin 2021

  Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kuvend tha se, PS do të fitojë dhe zgjedhjet e vitit 2021, ndërkohë që opozita proteston para Parlamentit. “Në do fitojmë edhe në vitin 2021 sepse u kemi dëshmuar shqiptarëve se jemi besnik ndaj tyre.Në zgjedhjet...
 • Protesta e opozitës, Basha – policëve: Bëni detyrën, arrestoni kriminelët në Parlament

  Lulzim Basha u ka bërë thirrje punonjësve të policisë që janë reshtuar përpara Parlamentit, që të arrestojnë deputetët e inkriminuar të mazhorancës. Gjatë fjalimit të shkurtër në protestën e opozitës përpara selisë së Parlamentit, Basha tha se policët duhet të heqin kapelet dhe të bëjnë detyrën e të respektojnë...
 • Protesta e opozitës, policia merr masa para Parlamentit (Video)

  Policia ka marrë masa sigurie përpara Parlamentit për shkak të protestës së opozitës që është paralajmëruar në orën 17:00. Forca të shumta policore janë reshtuar përpara godinës së Parlamentit. Opozita njoftoi për protestën pasditen e sotme për shkak të seancës parlamentare që do të mbahet në të njëjtën orë....
 • Parlamenti rrethohet me tela me gjemba

  Teksa pak orë na ndajnë nga protesta e opozitës, godina e Parlamentit të Shqipërisë është rrethuar nga telat me gjemba. Mbi 1200 forca policie pritet që të blindojnë parlamentin në protestën e dytë të opozitës, që vjen pak ditë pas asaj të 16 Shkurtit, e cila u përshkallëzua në...
 • Berisha: Ndryshimi i kufijve të Kosovës, kërcënim për sigurinë. Ju tregoj bisedën me Bush

  Ish-Kryeministri Sali Berisha kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa thekson se problemet mes dy vendeve duhet të zgjidhen si dy shtete të pavarura që janë. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Berisha tregoi edhe një bisedë të shkurtër me ish-Presidentin amerikan George Bush kur...
 • Mediu: Protesta pa u tërhequr nga Parlamenti

  Teksa Partia Demokratike i ka bërë thirrje shqiptarëve të bashkohen në protestën e 16 Shkurtit, aleatët i kërkojnë Lulzim Bashës krijimin e një shtabi në funksion të veprimit opozitar. Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu i thotë se paralelisht me betejën në sheshe, aksioni opozitar duhet të vijojë edhe...
 • Marrëveshja e Prespës përçan grekët

  Dhuna në shkallët e parlamentit eklipsoi protestën e të dielës kundër Marrëveshjes së Prespës në Athinë, ku morën pjesë dhjetëra mijëra njerëz. Qeveria akuzoi Agimin e Artë për tentativë për pushtimin e parlamentit. Policia njoftoi se nga përleshjet u plagosën 25 persona, ndërsa 12 protestues u arrestuan. “Një ditë...
 • Basha: Sot kemi qeveri të vdekur, opozita pengohet të marrë fjalën

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzon mazhorancën që opozita nuk u lejua të merrte fjalën në seancën parlamentare ku u votuan shkarkimet dhe emërimet e ministrave të qeverisë. Gjatë fjalës së tij për gazetarët jashtë Parlamentit, kryedemokrati tha se opozita kishte planifikuar diskutime për ministrat e shkarkuar dhe...
 • Zaev para testit në parlament

  Shtatë ditë para seancës plenare, opinioni në Maqedoni dhe ai ndërkombëtar, presin me interes nëse kryeministri Zoran Zaev do t’ia dalë ka për të kaluar me sukses paketën e ndryshimeve Kushtetuese për emrin. Nëse jepet drita jeshile për zbatimin e këtyre ndryshimeve kushtetuese nga gjysma e Janarit Maqedonia do...
 • Targa “AA 111 EN” përplas Ballën me Bashën në Parlament (video)

  Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka akuzuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha për lidhje familjare me një prej kompanive që ka fituar tenderin tek Unaza e Re. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Balla tha se Lulzim Basha shkon në takimet me banorët e...
 • Basha në Parlament: Sot në këtë sallë do të ketë Vetting për deputetët

  Kuvendi rrëzoi me 74 kundër propozimin e opozitës për Vettingun në politikë. Edhe pse opozita kishte paraqitur një projektligj për Vettingun në politikë, kjo nismë nuk u votua nga mazhoranca. Më herët gjatë seancës, krydemokrati Lulzim Basha akuzoi qeverinë se po bashkëqeveris me krimin. Gjatë fjalës së tij, Basha...
1 2 3 7
Emisione