Parlamenti Britanik

 • Parlamenti britanik kundër daljes nga BE pa marrëveshje

  Edhe pse një ditë më parë Parlamenti i Britanisë së Madhe refuzoi marrëveshjen e dakordësuar mes Kryeministres Theresa May dhe Bashkimit Europian për Brexit, sot ka votuar kundër që vendi të dalë nga unioni pa marrëveshje. Afati i fundit për daljen e Britanisë së Madhe nga BE është data...
 • Parlamenti i Britanisë nuk voton marrëveshjen për daljen nga BE

  Parlamenti i Britanisë së Madhe ka refuzuar për herë të dytë marrëveshjen e Kryeministres Theresa May me Bashkimin Europian për Brexit. Deputetët votuan kundër dokumentin e marrëveshjes së saj me 391 vota, ndërsa 242 ishin pro. Pas dështimit “spektakolar” për të bindur Parlamentin, sikurse e konsideron BBC, Kryeministrja May...
 • May me “plan B” në parlament

  Vetëm pak ditë pasi mori votëbesimin e Parlamentit, Kryeministrja britanike Theresa May do të përballet sërish me deputetët në Dhomën e Ulët. Shefja e qeverisë do të paraqesë pasdite “planin B” të marrëveshjes për Brexit. Pika kyçe që po zgjat krizën politike mbeten kushtet në kufirin e Irlandës, pas...
 • Alarmi, terroristet mund të vrasin 100 deputetë në 5 minuta

  Terroristët mund të kryejnë një masakër të vërtetë brenda 5 minutave nëse do të sulmonin Parlamentin Britanik. Ata mund të vrasin më shume 100 deputetë të parlamentit. Janë këto rezultatet e një sulmi të stimuluar terrorist i cili kishte për qëllim të maste kapacitetet mbrojtëse të Mbretërisë, por që...
 • Alarm në parlamentin britanik, dyshohet për lëndë kimike

  Ndërtesa e parmalentit britanik është mbyllur dhe izoluar me pretendimin se është gjendur një substancë kimike brenda një zarfi. Punonjësit e vendit kanë mbylluar të gjitha dritaret dhe dyert për shkak të ndonjë shpërthimi, raportojnë mediat britanike. Policia dhe njësitë emergjente gjenden në vendin e ngjarjes duke rrethuar vendin...
Emisione