Parlamenti Europian

 • Parlamenti Europian voton për t’i dhënë fund ndryshimit të orës

  Parlamenti Europian ka mbështetur propozimin për t’i dhënë fund ndryshimit të detyrueshëm të orës të dielën e fundit të Tetorit dhe të Marsit. Propozimi i votuar nga europarlamentarët i jep të drejtën çdo shteti anëtar të BE-së që duke filluar nga viti 2021 të zgjedhë nëse do të mbajë...
 • Furtunë kritikash për kreun e PE

  Antonio Tajani është gjendur mes furtunës së kritikave, thirrjeve për dorëheqje dhe kërksave për falje, ndër të cilat ka zgjedhur këtë të fundit. Shkak u bë një deklaratë në një intervistë radiofonike të pak ditëve më parë ku shprehej se diktatori fashist Benito Musolini kishte bërë edhe gjëra të...
 • Parlamenti Europian diskuton sot për Kosovën dhe dialogun me Serbinë

  Anëtarët e Parlamentit Europian në Bruksel kanë kushtuar një pjesë të sesionit plenar të sotëm për të diskutuar rezolutat mbi vendet e Ballkanit Perëndimor të hartuara nga Komiteti i Punëve të Jashtme. Rezoluta paraqet raportin e Parlamentit Europian për raportet e Komisionit Europian mbi gjashtë kandidatët e BE dhe...
 • Debati në Bruksel, Rama publikon mesazhin e zyrtarit të PE

  Bojkoti i opozitës ditën e hënë në takimin e komitetit të 13 të MSA-së mes BE-së dhe Shqipërisë në Bruksel nuk është pritur mirë nga ndërkombëtarët. Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një mesazh që i ka dërguar një mik i Shqipërisë në Parlamentin Europian. Rama shkruan në Twitter:...
 • PE sanksione kundër Hungarisë

  Parlamenti Europian miratoi sanksione ndaj Hungarisë, si ndëshkim për shkelje të parimeve demokratike. 448 eurodeputetë votuan “pro” aktivizimit të Nenit 7 të traktatit themelues të unionit kundër Hungarisë, kundrejt 197-ëve që votuan kundër dhe 48 abstenimeve. Aktivizimi i Nenit 7 i hap rrugën aplikimit të një serie sanksionesh ndaj...
 • Tsipras në PE: Po hapim perspektivën europiane të fqinjëve

  Për Kryeministrin grek Alexis Tsipras, arritja e marrëveshjes historike të Prespës me Maqedoninë dhe dialogu i vazhdueshëm me Shqipërinë, janë një dëshmi e qartë se Greqia po ndihmon në hapjen e perspektivës europiane të vendeve të Ballkanit. “Duam të mbështesim integrimin europian të fqinjëve tanë, me marrëveshjen e Prespës,...
 • Soltes: Samiti i Sofjes dha mesazhe të qarta

  Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Europian, Igor Soltes thotë se samit i Sofjes përcolli mesazhin, se nuk duhet të presim edhe 10 vjet të tjera për të folur për Ballkanin, por mund të bëjmë vlerësimin e progresit çdo vit. “Samiti i Sofjes është i rëndësishëm pasi përçoi mesazhin, se...
 • PS dhe PD të ndarë edhe në Parlamentin Europian

  Eurodeputeti Eduard Kukan thotë se integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian nuk është një premtim që vjen nga simpatia, por është në interesin e unionit. Në tryezën e lartë ndërparlamantare të zhvilluar në Bruksel mbi integrimin europian të Ballkanit Perëndimor parlamenti shqiptar është përfaqësuar me disa deputetë të...
 • Klan Plus siguron kërkesën e PE: Të mos ekstradohet profesori turk

  Parlamenti Europian është kundër ekstradimit të shtetasit turk Muhamed Ajdoumush në Ankara. Në letrën e siguruar nga Klan Plus që mban datën e sotme, Kryesuesja e Delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizimit dhe Asocimit BE- Shqipëri, Monica Makovei deklaron ndër të tjera se është e ndaluar...
 • Junker: Të vazhdojë procesi i zgjerimit

  Në një fjalim para Parlamentit Europian në Strazburg, Presidenti i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker kërkoi që procesi i zgjerimit të vazhdojë. Junker tha se edhe pse në këtë mandat nuk do të jetë anëtarësime të reja Bashkimi Europian do të ketë më shumë se 27 anëtarë në të...
 • PE: Zgjedhjet normale, s’pati kontestime

  Delegacioni i Parlamentit Europian që vëzhgoi zgjedhjet në Shqipëri thotë se procesi përmbushi kriteret politike pavarësisht problemeve teknike apo parregullsive që u raportuan nga misioni i OSBE-ODHIR. “Thënë shkurt, ne konsiderojmë se OSBE-ODHIR nuk e vë theksin mjaftueshëm në kontekstin politik të zhvillimit të zgjedhjeve”, tha eurodeputeti Eduard Kukan....
 • Juncker e quan “qesharak” Parlamentin Europian, përplaset me Tajanin

  Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker ka sulmuar ashpër deputetët e Parlamentit Europian, pjesa më e madhe e të cilëve sot mungoi në seancë. Duke qëndruar në sallën gjysmë bosh të Parlamentit Europian, Juncker i quajti eurodeputetët “qesharakë, tërësisht qesharak”. Ai tha se pranoi në sallë e rreth...
 • PE kërkon formimin e shpejtë të qeverisë proevropiane në Kosovë

  Pak ditë pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, Parlamenti Evropian e ka miratuar të mërkurën me një shumicë të madhe raportin për Kosovën. Raporti paraqet disa kërkesa të rëndësishme. Parlamenti Evropian e ka miratuar me shumicë të madhe Raportin e raportuese së posaçme për Kosovën, Ulrike Lunacek, e cila pas...
 • Amerikanëve do t’u duhet vizë për të lëvizur në vendet e BE

  Qytetarëve amerikanë duhet t’i ndalohet lëvizja e lirë pa viza në vendet e Bashkimit Europian përpara verës, sepse Washingtoni nuk lejon disa vende të Unionit të futen në SHBA pa viza. Kështu u shprehën ligjvënësit europianë në një votim të mbajtur të enjten. Vota e Parlamenti Europian ka si...
 • Fleckenstein: Zgjedhjet, përcaktojnë të ardhmen e negociatave të Shqipërisë

  Eurodeputeti Knut Fleckenstein thotë se dyert e Bashkimit Europian për Shqipërinë do të hapen vetëm nëse zgjedhjet parlamentare të 18 Qershorit përmbushin standardet për të qënë të lira e të ndershme dhe pasi të nisë zbatimi i Reformës në Drejtësi. Deklarata vjen një ditë pasi Komisioni i Jashtëm në...
 • Nishani flet në PE për krimet e regjimit komunist

  Ekoja e rëndë e krimeve të regjimit komunist në Shqipëri ka mbërritur në Parlamentin Europian, përmes konferencës së organizuar nga Eurodeputeti Louis Michel, i grupimit Liberal dhe Demokrat në Parlamentin Europian, në bashkëpunim me Kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptaro – Europian, Ramadan Gjanaj. I ftuari i nderit, Presidenti i Republikës,...
 • Parlamenti Europian voton nesër për ndërprerjen e negociatave me Turqinë

  Vetëm një ditë përpara votimit të Parlamentit Europian për ndërprerjen e negociatave për anëtarësim e Turqisë në union, Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka lëshuar kritika ndaj Bashkimit Europian. Në hapjen e konferencës së Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, Erdogan e quajti të pavlere votimin e së enjtes pavarësisht rezultatit. Presidenti...
Emisione