Partia Demokratike

 • Basha: Largimi i Ramës, parakusht për hapjen e dialogut

  Pavarësisht dy ftesave publike të Kryeministrit, Lulzim Basha thotë se largimi i Edi Ramës është parakushti për të nisur dialogun. Sipas tij, largimi i Kryeministrit dhe krijimi i një qeverie trenzitore që do të mundësojë zgjedhje demokratike janë zgjidhja për krizën politike. Gjatë një takimi me qytetarët në Vorë,...
 • Basha: Krimi në pushtet pengon dialogun

  I kthyer nga Londra ku deklaroi se Shqipëria nuk do mundë të hapë negociatat me BE-në në Qershor, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha zbardhi arsyet që sipas tij mbajnë peng dialogun mes tij dhe Kryeministrit Rama. Teksa mori pjesë në inagurimin e memorialit të viktimave të regjimit komunist...
 • Opozita proteston serish në 25 Maj në Tiranë

  “Sot ne ndodhemi në një betejë për jetë a vdekje”. Kështu e cilësoi aksionin opozitar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimeve me aleatët, kryesinë dhe ish-grupin parlamentar ku u vendos që në 25 Maj opozita të protestojë sërish në Tiranë me kërkesën e vetme, largimin e kryeministrit...
 • Alibeaj: Lleshaj komandoi veprimet e policisë kundër opozitës, do mbajë përgjegjësi

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka akuzuar dhunën policore ndaj sekretarit organizativ të PD, Sahit Dollapi. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Alibeaj akuzoi ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj se ka komanduar veprimet e policisë gjatë protestës të së shtunës në mbrëmje. Sipas ish-deputetit demokrat, Partia...
 • Opozita proteston sërish të shtunën në kryeqytet

  Për të katërtën herë radhazi opozita do të protestojë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për largimin e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Strategjia që do të ndiqet në tubimin përpara Kryeministrisë po mbahet larg vëmendjes së medias, por mësohet se zgjatja e protestës do të...
 • Basha: Qeveria tranzitore, jo koalicion PS-PD

  Opozita e Bashkuar ka prezantuar detyrat e qeverisë tranzitore që ajo propozon për organizimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Dhjetë (10) ishin detyrat që do të ketë sipas demokratëve kjo qeveri, të cilat i paraqiti para medias dhe shoqërisë civile. Platforma e opozitës parashikon goditjen ndaj çdo...
 • Basha: Në zgjedhje pa Ramën kryeministër

  Menjëherë pasi aleatët e Lulzim Bashës shpalosën platformën për zgjidhjen e krizës politike, kryetari i Partisë Demokratike tha se qëndrimet e partive opozitare janë në përputhje të plotë me marrëveshjen e firmosur pak ditë më parë. “Nuk ka asnjë mospërputhje mes qëndrimeve të PD dhe gjithë koalicionit tonë. Një...
 • Fevziu – Patozit: A është partia e re thikë pas shpine për PD?

  Koordinatori i partisë së re, Bindja Demokratike, Astrit Patozi thotë se projekti i ri politik në prag të zgjedhjeve lokale është produkt i disa personave. Ai shprehet se nuk është hakmarrje ndaj PD-së krijimi i kësaj force politike të spektrit të djathtë, teksa shton se për Partinë Demokratike ndjen...
 • PD krijon nesër koalicionin opozitar

  Partia Demokratike do të nisë nesër krijimin e koalicionit opozitar me firmosjen e marrëveshjeve me partitë e tjera të opozitës. Sipas burimeve të tvklan.al, një nga pikat e marrëveshjes së koalicionit opozitar që do të nënshkruhet në orën 09:00, do të jetë kërkesa për zgjedhje të lira e të...
 • Basha: Zgjedhje të lira ose zgjedhje nuk do ketë

  Partia Demokratike e kushtëzon hyrjen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit me plotësimin e tre çështjeve që ajo thotë se garantojnë një proces të lirë e të ndershëm. Në të kundërt, selia blu thotë se do të pamundësojë zhvillimin e zgjedhjeve. Ky qëndrim i është bërë i ditur kryesisë...
 • PD: Rama ka përkeqësuar lirinë e medias

  Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi reagoi për raportin e organizatës “Reporterët pa Kufij”, sipas të cilit, Shqipëria zbret me 7 vende në indeksin botëror për lirinë e medias. Ajo akuzoi Kryeministrin Edi Rama se ka forcuar kontrollin qeveritar mbi median. “Sulmet ndaj medias si nga qeveria, ashtu edhe...
 • PD: Veliaj rriti taksat për biznesin

  Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku publikoi disa fatura të bizneseve që sipas saj faktojnë rritjen e taksave për 51 mijë biznese në kryeqytetet. Sipas saj, që prej ngjitjes së Veliaj në karrigen e kryebashkiakut, bizneset paguajnë 2-3 herë më shumë taksa krahasuar me 4 vite më parë. “Taksa...
 • Bardhi akuza Prokurorisë

  Nga Prokuroria e Tiranës ku ishte thirrur për të dhënë sqarime lidhur me kallëzimin që Partia Demokratike ka depozituar ndaj ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj dhe punonjësve të Policisë së Shtetit për hedhjen e gazit lotsjellës në protestën e 16 Marsit, Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazmend Bardhi ftoi...
 • Basha: Jemi me njerëzit kundër qeverisë bandë

  Lulzim Basha thotë se opozita e ka bërë zgjedhjen e saj dhe do të qëndrojë në krah të qytetarëve. Në një postim në Facebook, kryetari i Partisë Demokratike shprehet se do të luftojë këtë “qeveri bandë”, që është kapur duke vjedhur në zgjedhje. “Ne e kemi bërë zgjedhjen: me...
 • Lulzim Basha: Fundi i Ramës është vulosur, qeveria tranzitore e panegociueshme

  Pas 4 orësh, Lulzim Basha ka përmbyllur protestën e opozitës që u shoqërua me përplasje dhe gaz lotsjellës. Gjatë fjalës së tij në selinë e Partisë Demokratike, aty ku rreth orës 22:00 u grumbulluan protestuesit, Basha tha se fundi i Kryeministrit Edi Rama është vulosur. Kreu i demokratëve theksoi...
 • PD: Edi Rama skenaristi i “Babales”

  Partia Demokratike akuzoi sërish Kryeministrin se është skenaristi i dëshmisë së Fredi Alizotit në çështjen “Babale”. Deklarata e nënkryetarit të Partisë Demokratike, Edmond Spaho Gjatë gjithë kësaj jave qytetarët shqiptarë dhe opinioni ndërkombëtar kanë parë dhe dëgjuar përgjimet zyrtare nga Prokuroria, që provojnë skandalin mafioz të fabrikimit shtetëror të...
 • Gjiknuri: Në zgjedhje mund të kemi përballë parti të tjera

  Dy partitë e mëdha nuk kanë asnjë marrëveshje të fshehtë për amendimin e Kodit Zgjedhor. Damian Gjinkuri, iniciatori i propozimit të miratuar në Parlament të mërkurën që i lë hapësirë dhe demokratëve të bëhen pjesë e këtij procesi, thotë se insinuata të tilla janë të pabaza. “S’ka asnjë marrëveshje....
 • Basha: Duan të likujdojnë opozitën

  Paralajmërimin se nuk do të ndalet nga beteja e nisur me qytetarët për votën e lirë, Lulzim Basha e dha edhe gjatë ceremonisë përkujtimore të 2 Prillit. Futja në zgjedhje pa opozitën sipas tij është një përpjekje e Ramës për të likujduar opozitën. “Në delir nga aleanca e politikës...
 • Gjiknuri fton PD-në në Komision

  Në kushtet kur demokratët nuk kanë me përfaqësues në parlament, Damian Gjikunuri, i cili do të drejtojë Komisionin e Reformës Zgjedhore për socialistët i kërkon demokratëve të përfaqësohen në të me një vëzhgues, i cili do të ketë të drejta e një bashkëkryetari. “PD nuk i humb të drejtat...
 • Gazment Bardhi: Çfarë më tha prokurori për kontratat e lobimit të PD

  Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka treguar se çfarë i tha prokurori në zyrë kur e thirri për të dëshmuar si person që mund të ketë dijeni për kontratat e lobimit të PD në SHBA. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Bardhi tha se...
1 2 3 12
Emisione