Partia Socialiste

 • PS: Nuk negociojmë datën e zgjedhjeve

  Mbi mundësinë e një tryeze dialogu si ajo e dy viteve më parë mes Ramës dhe Bashës pas aktivizimit që aleatët e PD i kanë bërë Presidentit Meta për të inicuar një proces negociatash, Taulant Balla përsërit se s’ka asnjë mundësi për të negociuar datën e zgjedhjeve apo Kushtetutën...
 • Gjiknuri: Në zgjedhje mund të kemi përballë parti të tjera

  Dy partitë e mëdha nuk kanë asnjë marrëveshje të fshehtë për amendimin e Kodit Zgjedhor. Damian Gjinkuri, iniciatori i propozimit të miratuar në Parlament të mërkurën që i lë hapësirë dhe demokratëve të bëhen pjesë e këtij procesi, thotë se insinuata të tilla janë të pabaza. “S’ka asnjë marrëveshje....
 • Rama sfidë Bashës: Zgjedhje të parakohshme, me një kusht

  Në kongresin elektoral të Partisë Socialiste, Edi Rama tha se është gati ta çojë vendin në zgjedhje parlamentare të parakohshme siç kërkon opozita brenda vjeshtës. Por ka një kusht. “Nëse në 30 Qershor fitoni një bashki më shumë se ne jemi gati të shkojmë në zgjedhje të parakohshme që...
 • Taulant Balla: Së shpejti shpallim 61 kandidatët tanë për bashkitë

  Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka deklaruar se shumë shpejt do të shpallin 61 kandidatët socialistë për zgjedhjet bashkiake të vendit. Duke folur për gazetarët pas mbledhjes së Kryesisë së PS, Balla u shpreh se forca politike që ai përfaqëson ka vijuar prej disa muajsh...
 • Rama të rinjve që anëtarësohen në PS: Në parti ka rregulla

  Edhe pse në këtë fundjave firmosi dorëheqjen e një prej ministrave me të rëndësishëm të kabinetit të tij brenda vitit të parë të mandatit që socialistët qeverisin të vetëm, Rama nuk deshi të komentojë mbi këtë lëvizje surprizë. Asnjë koment nuk beri për largimin e Xhafajt as në dy...
 • Rraja mohon dhunën e djalit

  Rrahman Rraja nuk po e vlerëson mundësinë e lënies së mandatit të deputetit edhe pas arrestimit të të birit se ka përndjekur 25-vjeçaren Xhisiela Malokut. I akuzuar nga ish-oficeri Emiljano Nuhu se është përfshirë në kërcënime një punonjësi policie për të mbrojtur të birin Rexhepin, deputeti e mohon se...
 • PS bën ironi me propozimin për vetting në politikë

  Partia Socialiste thotë se ideja e vettingut në politikë buron nga frika e Lulzim Bashës nga Prokuroria Speciale dhe Byroja Kombëtare e Hetimit. “Luli do që kontrollin t’ia bëj Salianji me Klevisin. Kjo nuk është drejtësia që duam. Ne duam veting dhe jemi të hapur për të biseduar, por...
 • PS: Propozimi i PD për vetting në politikë, kundër reformës

  Bledi Çuçi: “Padiskutim që ka nevojë për vetting në politik”. Por, sepse në politik ka gjithë një “POR” mënyra se si mazhoranca e sheh kalimin në sitën e vettingut të politikanëve është shumë e ndryshme nga ajo që propozon PD. Në një intervistë për Tv Klan në emër të...
 • Opozita bojkoton sërish Kuvendin

  Zgjati vetëm dy orë qëndrimi i opozitës në seancë plenare të se enjtes. Menjëherë pas raportimit të Kreut të Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe fjalës përshëndetëse të Presidentes kroate, deputetët e opozitës braktisën punimet e kuvendit. Pjesëmarrjen në seancë e kushtëzuan me rikthimin për votim të ligjit për...
 • PS-PD vazhdojnë punën për reformën zgjedhore

  Klima e tensionuar politike e javëve të fundit duket se nuk ka ndikuar aspak në ecurinë e reformës zgjedhore. Angazhimi i palëve duket maksimal në përmbushjen e një prej detyrave të lëna nga Brukseli për klasën politike. Bashkëkryetari demokrat i komisionit të posaçëm parlamentar, Oerd Bylykbashi thotë se po...
 • Në Shtator ndryshime në qeveri

  Gushtin e vitit të kaluar i lajmëroi se kishte bërë pjesë të kabinetit te tij, por këtë të shtunë ne Asamblenë Kombëtare Edi Rama u ka kujtuar ministrave se karrigen mund ta mbajnë vetëm nëse njerëzit mendojnë se kanë punuar mirë. Në Shtator ai lajmëron ndryshime në qeveri, por...
 • Publikohet raporti: Partia Socialiste më miqësore me LGBTI

  Homoseksualët përkrahin më shumë Partinë Socialiste. Ky është rezultati i një studimi mbi pjesëmarrjen dhe përfaqësimin politik të komunitetit LGBTI në Shqipëri. Rezultatet e anketës së kryer nga doktor Blendi Çeka iu paraqitën ndërkombëtarëve dhe deputetëve në Kryesinë e Kuvendit. Por këta të fundit kur ishin pyetur, kishin mohuar...
 • Ministrat nisin llogaridhënien në bazë

  Nga 15 Prilli deri në 15 Qershor të gjithë ministrat dhe kryebashkiakët socialistë do t’i nënshtrohen një procesi llogaridhënieje përpara anëtarësisë, por dhe qytetarëve në të gjithë Shqipërinë. Vendimi është marrë këtë mëngjes nga kryesia socialiste. Kjo nismë e kërkuar nga vetë Kryeministri do të zhvillohet në të gjitha...
 • Riorganizim strukturave të PS në Kukës

  Partia Socialiste mblodhi pasditen e së martës, kryesinë e saj. Pas përfundimit të mbledhjes e cila zgjati rreth një orë, Sekretari i Përgjithshëm i PS dhe njëherazi kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla tha se do te bëhet një proces zgjedhor për drejtuesit e Partisë Socialiste në disa bashki. ...
 • Balla: Marrja e kartave nga Kryemadhi, vepër penale

  Partia Socialiste po shqyrton mundësinë për t’i kërkuar Byrosë së Kuvendit dënimin për deputetët e opozitës që ushtruar dhunë gjatë seancën ku u votua Kryeprokurorja e përkohshme. Marrja e kartave të deputetëve socialistë nga kryetarja e LSI, sipas kreut të Grupit Parlamentar të PS është vepër penale që duhet...
 • Reforma Zgjedhore në pritje…

  Reforma Zgjedhore, e cila  fillimisht u kthye në kryefjalë të politikës, sot  duket e braktisur. Ndonëse kanë kaluar më shumë se dy javë nga ngritja e komisionit të posaçëm nga Kuvendi, një nga bashkëkryetarët e këtij komisioni, Bledi Çuçi, thotë se ende nuk ka një datë fikse se kur...
 • Video/ Tahiri: Mund të përfundoj në një burg me ata që kam arrestuar, por…

  “Qytetarët duan të dinë deri sot, kanë besuar tek unë, një njeri normal që ka bërë detyrën edhe duke gabuar, apo te një bandit që shtirej për gjë tjetër. Qytetarët duan të dinë që unë si Ministër i Brendshëm luftova që policia të fitonte dinjitet dhe qytetarët të ishin...
 • Lulzim Basha tregon cila është familja e fuqishme që drejton Shijakun

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka treguar se në Shijak drejton një familje që është fuqizuar së tepërmi. Në një prononcim live në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Basha tha se bëhet fjalë për familjen Abdyli. “Në Shijak ka dalë një familje tjetër më e fuqishme, që është...
 • Gramoz Ruçi dorëhiqet nga posti i Sekretarit të Asamblesë së PS

  Gramoz Ruçi ka deklaruar dorëheqjen si Sekretar i Përgjithshëm i Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste. Kjo deklaratë u bë ditën e sotme në mbledhjen e Asamblesë së PS. “Dua të njoftoj për dorëheqjen time si sekretar i përgjithshëm i Asamblesë Kombëtare”, u shpreh Ruçi. Ai deklaroi se funksioni i...
 • Fitorja e PS, Rama: Sot fjalimi i fitores

  Kryeministrin Edi Rama ka reaguar për rezultatin e zgjedhjeve të 25 qershorit, që nxjerrin fituese të vetme Partinë Socialiste. Në një status në Twitter, Kryeministri Edi Rama ka ftuar të gjithë qytetarët sot në sheshin “Skënderbej” në Tiranë që të marrin pjesë për të ndjekur fjalimin e fitores. “Asnjë...
Emisione