Pashket

 • Basha uron Pashkën: Triumfi i jetës mbi vdekjen

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka uruar besimtarët ortodoksë për festën e Pashkës që simbolizon ngjalljen e Krishtit. Në një urim në rrjetet sociale, Basha thotë se kjo është festa e triumfit të jetës mbi vdekjen dhe të vërtetës mbi padrejtësinë. “Këtë të dielë, teksa besimtarët ortodoksë i...
 • Presidenti Meta uron besimtarët katolikë për Pashkët

  Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët katolikë për Pashkët. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, kreu i shtetit, shkruan se festa frymëzuese e Pashkëve është një moment reflektimi  t’i vërtetojmë botës e familjes europiane se vlerat e vyera të kombit tonë me të cilat krenohemi, triumfojnë mbi...
 • Rama uron besimtarët ortodoksë për Pashkët

  Kryeministri Edi Rama ka uruar të gjithë besimtarët ortodoksë për festën e Pashkëve. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, të cilin e ka shoqëruar dhe më një foto nga të Katedrales në Korçë, Rama shkruan: Me këtë pamje spektakolare të mbrëmjes së djeshme në Korçë, Ju uroj GËZUAR...
 • Veliaj uron Pashkët: Të ringjallim shpresën për një Shqipëri më të mirë

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkës përmes një mesazhi në rrjetin social Facebook. Ai përcolli urimet e tij për këtë festë të komunitetit katolik, duke theksuar se ditë të tilla duhet të shërbejnë për të reflektuar dhe për të...
 • Presidenti Meta uron besimtarët katolikë për Pashkët

  Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët katolikë për festën e Pashkëve. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale kreu i Shtetit tha se duhet më  shumë vëmendje dhe solidaritet, ndaj shtresave më në nevojë të shoqërisë sonë. Mesazhi i plotë i Presidentit Ilir Meta: Në këtë ditë të shenjtë,...
 • Pashkët nëpër botë; Papa: Mos injoroni emigrantët

  Të krishterët e të gjithë botës kremtojnë këtë të diel festën më të madhe, ‘ringjalljen e Krishtit”. Mijëra besimtarë u mblodhën në sheshin Shën Pjetër të Vatikanit, ku Papa Fraçesku mbajti meshën e shenjtë të Pashkës. Duke e quajtur këtë ditë si feste e shpresës, në fjalën e tij,...
 • Veliaj, urim për Pashkët

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës përcolli urimet e tij komuniteteve fetare të krishtera me rastin e festës së Pashkës Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka uruar sot besimtarët e krishterë për festën e Pashkës. Ai vizitoi Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse, ku i ka uruar festën kreut...
 • Basha i uron Pashkët besimtarëve të krishterë

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u ka uruar Pashkët besimtarëve të krishterë nga “Çadra e Lirisë”. Ai ka deklaruar se në këtë ditë të shënuar mbushin plot 60 ditë nga qëndresa në çadër. Basha e ka bërë këtë edhe me anë të një postimi në faqen e tij...
 • Nishani uron Pashkët/ Me ndihmën e Zotit do i jepet zgjidhje situatës politike në vend

  Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani u ka uruar Pashkët nga kisha e fshatit Derviçan, Dropull besimtarëve të krishterë. Ai foli gjithashtu për situatën e rënduar të Republikës dhe beson se me këmbëngulje, konsensus dhe ndihmën e Zotit, do i jepet zgjidhje situatës politike në vend.  “Gëzuar Pashkët! Jo vetëm...
 • Kremtimi i Pashkëve ortodokse në botë

  Mesha u mbajtën në mesnatë, në kishat ortodokse në mbarë botën. Rituali i përvitshëm nisi të shtunën, në Kishën e “Varrit të Shenjtë” në Jeruzalem, me nxjerrjen e flakës nga varri, ku mendohet se prehet pas vdekjes, Jezu Krishti. Më pas flaka u përhap në të gjitha kishat ortodokse...
 • Presidenti Nishani uron Pashkët

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i është drejtuar me një mesazh të gjithë besimtarëve të krishterë. Kreu i shtetit shkruan se Festa e Pashkëve na shtyn të gjithëve, të rigjallërojmë shpresën dhe forcën për të qenë ashtu siç e kërkon kjo ditë e shënuar. Presidenti thekson se shqiptarët këtë...
 • Krishti u ngjall! Kremtohet e diela e Pashkëve

    Këtë vit katolikët dhe ordodoksët kremtojnë në të njëjtën ditë festën e Pashkëve. Ceremonitë nisën mbrëmë në mesnatë me shërbesat fetare në Katedralen ortodokse dhe atë katolike të Shën Palit.   Kryepeshkopi Anastas lajmëroi në mesnatë ngjalljen e Krishtit, duke iu drejtuar besimtarëve për më shumë solidaritet dhe...
Emisione