PE

 • Disfata e thellë për euroskeptikët

  Euroskeptikët antiemigrantë e marrin nga Holanda të parën goditje në zgjedhjet për Parlamentin Europian. Exit poll-et tregojnë se dy partitë e këtij spektri kanë siguruar vetëm 4 vende nga 26 që i takojnë Holandës në Parlamentin Europian. Ikona e euroskeptikëve Gert Vilders, kundërshtari kryesor i zgjerimit të BE-së drejt...
 • Misioni i PE-së zbarkon në Tiranë

  I mbërritur në Tiranë për të analizuar situatën politike pas djegies së mandateve nga opozita, delegacioni shtatë anëtarësh i Parlamentit Europian zhvilloi  takime me dy liderët kryesorë në vend. Axhenda e të mërkurës u mbyll me takimin që eurodeputetët patën për më shumë se 1 orë në zyrën e...
 • Kukan: Studentët nuk mund t’i vendosin ultimatume qeverisë

  Protesta e studentëve në Tiranë, sipas Eurodeputetit Eduard Kukan nuk duhet parë nga qeveria si situatë e një lufte, por si një mundësi për të zgjidhur problemet. “Qeveria shqiptare duhet t’i marrë shumë seriozisht aksionet e studentëve. Por kjo nuk duhet marrë si një luftë dramatike kundër qeverisë, por...
 • Dështimi i 3 eurodeputetëve grekë në Parlamentin Europian

  Dështon nisma e eurodeputetëve grekë në Parlamentin Europian për debat lidhur me situatën e minoritetit grek në Shqipëri. Shumica votuan kundër rezolutëas për vrasjen nga policia shqiptare të minoritarit grek Kacifas. Nisma e tre eurodeputetëve grekë të grupit konservator dhe reformist në në Parlamentin Europian (PE) për të debatuar...
 • Balla- Bashës: Tërhiqe urdhrin që u ke dhënë deputetëve

  Taulant Balla i ka bërë thirrje kreut të opozitës, Lulzim Basha, që të tërheqë urdhrin që i është dhënë deputetëve të delegacionit të Shqipërisë në Parlamentin Europian. Nëpërmjeti një njoftimi në Twitter Balla shkruan: Lulzim! Tërhiqe urdhrin për rrëmujë qe u ke dhënë deputetëve të tu në delegacionin e...
 • Korrigjimi i kufijve në raportin e PE për Serbinë

  Janë 239 amendamente që përfshihen në raportin e këtij viti rreth Serbisë. Raport i përgatitur nga raportuesi për Serbinë në Parlamentin Europian Dejvid Mekallister. Në raportin e Parlamentit Evropian për Serbinë përfshihet edhe korrigjimi i kufijve. Sipas mediave serbe, Parlamenti Evropian pritet të fillojë hartimin e një teksti të...
 • PE: Diskutohet raporti për Maqedoninë

  Komisioni i puneve te jashtme te Parlamentit Europian ka diskutuar raportin e eurodeputetit Igo Vajgëll per Maqedonine. Siç njofton korrepsodentja e Klan Macedonia nga Brukseli, Erisa Zykaj, ky raport ka në qendër mbështetjen e fortë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimin Europian pas marrëveshjes me...
 • Hungaria parlajmëron Parlamentin Europian

  Hungaria paralajmëron se do të kundërshtojë në rrugë ligjore vendimin e Parlamentit Europian për sanksione. Qeveria e Viktor Orbanit e quajti të pavlefshëm aktivizimin e Nenit 7 të traktatit themelues të BE-së. Ky nen i heq të drejtën e votës Hungarisë në institucionet vendimmarrëse të Bashkimit Europian. Në mbështetje...
 • Hungaria, betejë ligjore me BE-në

  Hungaria paralajmëron se do të kundërshtojë në rrugë ligjore vendimin e Parlamentit Europian për sanksione. Qeveria e Viktor Orbanit e quajti të pavlefshëm aktivizimin e Nenit 7 të traktatit themelues të BE-së. Ky nen i heq të drejtën e votës Hungarisë në institucionet vendimmarrëse të Bashkimit Europian. Në mbështetje...
 • Meta: Vendimi i PE, mesazh për perspektivën europiane

  Pas vendimit të Parlamentit Europian për Kosovën, ka reaguar edhe Presidenti shqiptar Ilir Meta. Ai thotë se ky është një mesazh i qartë i perspektivës së saj europiane. Edhe Kryeministri Edi Rama në një reagim në Twitter thotë se “shyqyr që Parlamenti Europian e hoqi nga vetja njollën me...
 • Propozohet statusi i vëzhguesit në PE për Partinë Socialiste

  Në një intervistë eskluzive për ABC News, kreu i ri i grupimit të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Europian, Udo Bullman propozon statusin e vëzhguesit për Partinë Socialiste të Shqipërisë në Parlamentin Europian. Ai thekson se vendet e Ballkanit duhet të përparojnë në forcimin e shtetit ligjor dhe stabilitetin...
 • Debat ne PE për çështjen e Katalunjës

  Të mbledhur në seancën plenare në Strasburg, Komisioni dhe Parlamenti Europian kanë qenë pothuajse unanimë teksa e konsiderojnë referendumin e Katalonjës antikushtetues, të padobishëm dhe pa legjitimitet demokratik. Por shumë grupime politike ne Parlamentit Europian kanë kritikuar stepjen e Komisionit për të dënuar menjëherë dhunën e përdorur ndaj qytetarëve...
 • PE kërkon pezullim të bisedimeve BE – Turqi

  Bisedimet e Turqisë për anëtarësim në Bashkimin Europian mund të pezullohen. Parlamenti Europian miratoi një rezolute ku i kërkon Brukselit të ndalojë zyrtarisht negociatat me Ankaranë nëse vihet në zbatim paketa reformave kushtetuese, e votuar në referendumin e 16 Prillit. Përmes kësaj reforme presidenti Rexhep Taip Erdoan merr fuqi...
 • Në Parlamentin Europian shqyrtohet raporti për Kosovën

  Parlamenti Europian do të shqyrtojë sot raportet për përparimin e Maqedonisë, Kosovës dhe Serbisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Eurodeputetët të mërkurën do të votojnë për rezolutat e ndara për përparimin e Kosovës dhe Serbisë, si dhe për situatën në Maqedoni. Në projekt-rezolutën për Maqedoninë theksohet se Shkupi duhet...
 • Rama: Pranoj të gjitha propozimet e negociatorëve të PE

  Pak minuta përpara mesnatës së të shtunës, pasi prezantoi ekipin që do të prezantoje përpara shqiptarëve në 18 qershor, Edi Rama ripërsëriti ftesën për opozitën për t’u bërë pjesë e zgjedhjeve edhe në shkelje të afateve të vendosura në Kodin Zgjedhor për regjistrim. Ofertë që tha se vlente dhe...
 • Dy negociatorët e PPE dhe PE nesër në Tiranë

  David McAllister dhe Knut Fleckenstein do të zhvillojnë ditën e nesërme takime me krerët e mazhorancës dhe opozitës, pas një ndërhyrje të kërkuar nga Tirana për t’i dhënë zgjidhje situatës politike. Televizioni Klan mësoi se që prej kërkesës drejtuar Partisë Popullore Europiane nga dy krerët e mazhorancës, Zëvendës Presidenti...
 • Nishani dhe Basha urojnë presidentin e ri të PE

  Kreu i Shtetit shqiptar ka uruar Presidentin e ri të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani. “Jam i bindur se nën lidershipin tuaj, Parlamenti Evropian jo vetëm që do të kontribuojë në adresimin me sukses të sfidave aktuale me të cilat po përballet Bashkimi Evropian dhe qytetarët e saj, por do...
 • Votohet liberalizimi i vizave për Kosovën

  Eurodeputetët e Komisionit për të Drejtat Civile, Liritë dhe Çështjet e Brendshme të Parlamentit Europian u treguan shumë të përçarë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Propozimi kaloi vetëm për një votë më shumë, me një rezultat të ngushtë prej 25 votave pro, 24 kundër dhe 2...
 • Diskutimet për “Drejtësinë” në PE, Rama: Të gjitha këmbanat bien mbi PD

  Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kryeministri Edi Rama ka komentuar diskutimin e Reformës në Drejtësi në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë, në Parlamentin Europian. “Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë i Parlamentit Europian diskuton Reformën në Drejtësi! Të gjitha kambanat bien për Partinë Demokratike…”, shkruajti Kryeministri në...
 • Komiteti i PE voton pro rekomandimit të liberalizimit të vizave për Kosovën

  Komiteti për Politikë të Jashtme i PE-së, ka votuar pro rekomandimit e Komisionit Europian, për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Ulrike Lunacek. Në profilin e saj në Twitter, Lunacek shkruan se: “Tani çelësi për t’i...
Emisione