peshkim

 • Doli për peshkim, mbytet 12-vjeçari

  Një 12-vjeçar nga fshati Dragobi i Tropojës është mbytur pasi kishte dalë për peshkim. I mituri me iniciale J.D. shkoi për të peshkuar në lumin Valbona ditën e djeshme, rreth 200 metra larg banesës së tij. Familjarët e të miturit ngritën alarmin kur vunë re se 12-vjeçari nuk po...
 • Adoleshenti mbijeton për 49 ditë me ujë deti dhe peshq

  Një adoleshent indonezian i cili kujdesej për një kasolle peshkimi mbijetoi për 49 ditë duke pirë vetëm ujë deti dhe duke gatuar peshk me dru të marrë nga anija e tij. Aldi Novel Adilang ishte në një kasolle 125 kilometra larg bregdetit indonezian në mes të Korrikut kur erërat...
 • Shkon për të peshkuar, burri sulmohet nga peshkaqeni

  Një burrë nga Belfast, Irlanda e Veriut, ka mbetur i plagosur nga një peshkaqen mbrëmjen e së shtunës. Sipas medias irlandeze RTÉ, burri pësoi një lëndim serioz në parakrah ndërsa po peshkonte në thellësinë e detit. Ekuipazhi i anijes së peshkimit i dha atij ndihmën e parë para se...
 • E zë korrenti duke peshkuar, humb jetën 32-vjeçari

  Një 32-vjeçar ka gjetur vdekjen në Shënkoll të Lezhës, pasi ra në kontakt me rrymën elektrike. Në një njoftim për mediat, policia thotë se u njoftuar për ngjarjen rreth orës 17:15.   Me mbërritjen në vendin e ngjarjes, autoritetet konstatuan se 32-vjeçari me inciale L.B, i cili banonte në Tiranë,...
 • Peleshi: Përjashtojmë nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar peshkimin

  Në paketën fiskale të vitit të ardhshëm qeveria do të përjashtojë nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar anijet e peshkimit dhe të gjitha produktet që importohen dhe ndihmojnë në këtë aktivitet. Lajmi e ka dhënë ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi gjatë një takimi me peshkatarë në...
 • Organizohet kampionati i parë i peshkimit sportiv

  Të pasionuarit pas peshkimit mund të sfidohen në një garë kombëtare. Federata e Peshkimit Sportiv e nisi nga plazhi i Tales në Lezhë këtë kampionat. 58 pjesëmarrës i janë bashkangjitur garës që i mbajti aty për 4 orë, pavarësisht detit të trazuar. Presidenti i Federatës së Peshkimit Sportiv, Vasjan...
 • I sëmuri me kancer kishte një dëshirë të çmendur, e realizon 3 ditë para vdekjes

  Connie Willhite, 69 vjeç, një veteran i luftës në Vietnam vuante nga kanceri dhe e dinte se jeta e tij nuk ishte e gjatë. Para se të vdiste ai dëshironte të realizonte dy dëshira: Të pagëzohej dhe të peshkonte. Ai ishte shumë i apasionuar pas peshkimit, dhe dëshironte shumë...
 • Peshkonte me granata në lumë, plagoset rëndë 40-vjeçari

  Një 40-vjeçar është plagosur rëndë, ndërsa ka qenë duke peshkuar në lumin Osum. Artur Nistari nga Skrapari kishte gjetur një mënyrë të vështirë për të kapur peshk, duke përdorur granata. 40-vjeçari ka hedhur granatën në lumë, por nuk e kishte menduar që rrezja e shpërthimit mund ta dëmtonte dhe...
Emisione