Petro Poroshenko

 • Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë si show televiziv

  Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko është përballur në një debat televiziv me rivalin e tij, një aktor komik. Ky i fundit shihet ende si një fitues i mundshëm i balotazhit presidencial të së dielës. Pesë vjet më parë një revolucion rrëzoi nga pushteti presidentin pro rus atëherë në...
 • Kur dështon debati televiziv mes dy kandidatëve për President

  Petro Poroshenko dhe Volodymyr Zelensky janë dy kandidatët për President të Ukrainës. I pari është në detyrë si kreu i shtetit dhe po kërkon një mandat tjetër, kurse i dyti është një komedian pa përvojë politike. Ajo që mezi pritej nga publiku ukrainas, ishte përballja e tyre televizive. Por,...
 • Poroshenko do të dëshmojë në gjykimin për tradhti të Yanukovychit

  Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, ka thënë se ka vendosur të dëshmojë në gjykimin për tradhti, në mungesë të ish presidentit Viktor Yanukovych. “Djalli duhet të ndëshkohet. Për këtë arsye për herë të parë në historinë e Ukrainës, unë kam vendosur të jem pjesë e gjykimit”, ka thënë Poroshenko në...
 • Poroshenko dhe Tillerson diskutojnë planin paqeruajtës të OKB-së

  Zyra e presidentit ukrainas, ka njoftuar se Petro Poroshenko dhe sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, kanë diskutuar mundësitë e dërgimit të trupave paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara në Ukrainën lindore. Në kumtesën e 4 nëntorit, thuhet se Poroshenko dhe Tillerson kanë biseduar përmes telefonit ku janë kordinuar për...
 • Poroshenko: Rusia, shtet agresor

  Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, e ka fajësuar Rusinë për vdekjet e tetë ushtarëve ukrainas, në lindje të rajoneve, Donjeck dhe Luhansk, pjesë në të cilin separatistët pro rusë i kanë rritur sulmet kundër forcave ukrainase. Poroshenko u ka thënë gazetarëve në Kiev se “Ukraina do të përgjigjet për...
 • Një luftë e re në horizont

  Rusia dhe Ukraina janë sërish në prag të një përplasjeje të armatosur, teksa është rikthyer tensioni mes dy vendeve në krahinën e Krimesë. Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka urdhëruar njësitë ushtarake në kufi me Krimenë të qëndrojnë në gjendjen më të lartë të gatishmërisë për luftë. Vendimi është marrë...
Emisione