Philip Kosnett

 • SHBA: Qytetarët të ngrenë zërin ndaj korrupsionit

  Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të mos dekurajohen nga gjendja në Kosovë. Ai ka kërkuar nga qytetarët që si shoqëri të përdorin mjetet demokratike për luftimin e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar e të sfidojnë klasën politike. “Qytetarët...
 • Kosnett takon drejtuesit e Listës Serbe

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, me anë të një postimi në Twitter, njoftoi për një takim që ka zhvilluar me drejtuesit e partisë politike Lista Serbe. Në një fotografi të postuar nga takimi, ambasadori Kosnett shihet të jetë takuar me kryetarin e partisë, Goran Rakiç,...
 • SHBA: Të vazhdojë dialogu Kosovë – Serbi

  Po vazhdon insistimi i SHBA-së për vazhdimin e dialogut Kosovë – Serbi. Në prag të vizitës së zëvendës Sekretarit Amerikan të Shtetit, David Hale, në Prishtinë e Beograd për të nxitur të dyja palët që të ulen në tryezën e bisedimeve, ambasadori amerikan Philip Kosnett ka takuar sot kryetarin...
 • Kosnett takim me Haradinajn për taksën

  As sanksionet e fundit të vëna nga SHBA-ja nuk kanë ndikuar në qëndrimin e Kryeministrit Haradinaj për pezullimin e taksës. Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan, Philip Kosnett, për të cilin tha se ka kërkuar sërish pezullimin e taksës. “Ata sugjerojnë që të pezullohet taksa që t’i hapet rrugë...
 • SHBA: Formimi i ushtrisë, e drejtë sovrane e Kosovës

  Themelimi i ushtrisë së Kosovës ngjalli reagim të gjerë ndërkombëtar dhe qëndrime të ndryshme të fuqive të mëdha botërore. Prej fillimit të kësaj nisme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë rreshtuar në krah të Kosovës, duke dhënë bekimin për transformimin e FSK-së në ushtri. Ambasada amerikane në Prishtinë konfirmon mbështetjen...
 • Ambasadori amerikan: Transformimi i FSK-së në ushtri, hap pozitiv

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës, se Uashingtoni ka mbështetur zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe zhvillimin e saj në Forcë të Armatosur. “SHBA-ja ka investuar shumë para, kemi kaluar shumë kohë në trajnime, kemi bërë shumë...
 • Kosnett: Kosova duhet të ketë Forcat e Armatosura për mbrojtje

  Si çdo shtet sovran, edhe Kosova ka të drejtë t’i ketë forcat e saj të armatosura dhe për këtë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të punojnë me autoritetet e Kosovës në krijimin e forcave mbrojtëse, ka thënë Philip Kosnett, kandidat për ambasador të ardhshëm i SHBA-së në Kosovë. Kosnett...
Emisione