Politike

 • Rrëzohet drafti i PD për Vettingun në politikë

  Parlamenti rrëzoi amendamentin kushtetues të propozuar nga opozita për vettingun e politikanëve. Seanca jashtë radhe e kësaj të premteje, edhe pse nuk kishte tensionin e një dite më parë, u karakterizua nga përplasje të ashpra mes palëve. Lulzim Basha kërkoi që ti hapej rruga Vettingut të politikanëve, ndërsa shprehet...
 • PD: Prokuroria të arrestojë Dakon

  Opozita përsëriti kërkesën e saj në adresë të Prokurorisë për arrestimin e kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako, i cili sipas demokratëve ka bashkëpunaur me bandën e “Avdulajve”. Deputeti Flamur Noka duke iu referuar një pjese të përgjimit në dosjen “339”, tha se provohet që Dako ka patur lidhje me...
 • PD: Asnjë bos i krimit i arrestuar

  Për Partinë Demokratike bilanci i bërë nga kreu i Policisë tregon se asnjë prej bosëve të krimit nuk është arrestuar. Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, tha se Policia e Shtetit është vegël e propagandës së Edi Ramës. Në një deklaratë për shtyp Alibeaj u shpreh se lista me...
 • Basha: Rama krijoi shtetin privat duke fabrikuar dëshmitarë

  Kamera e fshehtë e publikuar në emisionin “Opinion”, ku i arrestuari për çështjen “Babale”, Alfred Alizoti implikon Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë dhe deputetin Taulant Balla, për Lulzim Bashën është dëshmi e krijimit të një shteti privat, përmes së cilit ai thotë se Edi Rama po fabrikon dëshmitarë për...
 • Plagoset gazetarja malazeze, po investigonte korrupsionin në qeveri dhe biznese

  Një gazetare malazeze, e njohur për hetimin e korrupsionit në biznes dhe qeveri, u qëllua dhe u plagos përpara shtëpisë së saj në Podgoricë, të martën vonë, tha policia. “Olivera Llakiç u plagos me plumb në këmbën e saj të djathtë, por jeta e saj nuk është në rrezik”,...
 • PDK-ja fton krerët e partive për një tryezë diskutimi

  Pas Lidhjes Demokratike të Kosovës, edhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, u ka dërguar sot ftesë krerëve të partive politike, për një tryezë diskutimi. Në një komunikatë për media nga PDK-ja, thuhet se qëllim i këtij takimi është rritja e konsensusit politik për agjendën shtetërore të...
 • Maqedoni, vazhdon ngërçi politik

  Në Maqedoni po vazhdon ngërçi politik me bllokimin e procesit të zgjedhjes së kreut të parlamentit dhe formimit të qeverisë. Shumica e re parlamentare, ku bëjnë pjesë Lidhja Social Demokrate me partitë shqiptare, po përpiqen të gjejnë një zgjidhje, ndërsa VMRO-DPMNE kërcënon me trazira, nëse qeverisjen e marrin social-demokratët....
 • Rama: Kohë e vështirë për faktet, mendjet e njerëzve po i pushtojnë sharlatanët

  Edhe pse vete është një nga politikanët që e ka përqafuar i pari teknologjinë dhe rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama kërkon që të rinjtë që duan t’i bashkohen Forumit Rinor Eurosocialist, t’i besojnë komunikimit real më shumë se atij virtual. Kjo pasi Rama beson se vetëm në këtë mënyrë,...
 • Fevziu: Deri në 21 Korrik ka shumë pikëpyetje. Ditët më të pista në politikën shqiptare

    Pas deklaratës së Kryetarit të Kuvendit Ilir Meta, që suprizoi edhe aktorët kryesorë të politikës në Shqipëri, gazetari Blendi Fevziu sheh shumë pikëpyetje, të cilat duket se do të mbetën pa përgjigje deri të enjten e 21 Korrikut. Bledi Fevziu, gazetar:“A i ka ai votat për të rrëzuar...
 • Për pak muaj bota do të drejtohet nga femrat

  Në këto kohë të trazuara, femrat kanë diçka për t’u ndjerë mirë. Përballjet e deritanishme për postet udhëheqëse, si në zgjedhjet për Kryeministër në Britania, ashtu edhe në Presidencialet në SHBA, tregojnë se politika botërore shumë shpejt do të jetë në duart e femrave. E përditshmja “The Independent”, mer...
 • Në rritje paqëndrueshmëria politike në Maqedoni

  Një anketë e re në Maqedoni tregon se paqëndrueshmëria politike në vend është në rritje. Të dhënat e publikuara sot nga një qendër kërkimore e Institutit Ndërkombëtar Republikan amerikan, tregojnë se besimi i publikut është në rënie sa i përket kushteve për mbajtjen e zgjedhjeve të drejta e të...
Emisione