presidenti ilir meta

 • Bashkim Fino: Shkarkimi i Metës thellon gabimin që kemi bërë kur e votuam

  Deputeti i Partisë Socialiste Bashkim Fino është i mendimit që Parlamenti nuk duhet të shkarkojë Presidentin Ilir Meta. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Fino u shpreh se ky akt do të thellonte më shumë gabimin që ka bërë mazhoranca kur e votoi Ilir Metën për President. Fino propozoi...
 • Meta: Kryeministri Rama refuzues për ndryshimin e datës së zgjedhjeve

  Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle”, ku është shprehur se palët politike në Shqipëri duhet të rivendosin dialogun mes tyre. Presidenti theksoi se ka bërë vazhdimisht përpjekje për të zgjidhur krizën politike, por të dyja palët nuk tërhiqen nga pozicionet e...
 • Presidenti Meta: Kriza politike, pasoja të rënda në ekonomi

  Njësoj si Kryeministri Edi Rama, edhe Presidenti Ilir Meta thotë se kriza politike në vend po sjell pasoja të rënda për ekonominë. Turizmi është sektori i parë që preket nga kjo krizë. Gjatë fjalës së tij nga Skrapari, kreu i shtetit apelon që partitë politike të përfshihen në dialog...
 • Presidenti Meta: Të marrin fund goditjet ndaj medias

  Në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, Presidenti Ilir Meta ka uruar gazetarët si dhe ka bërë apel të fortë që media të mos sulmohet. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i shtetit thotë se sulmet ndaj gazetarëve janë shtuar dhe media sot është më pak e lirë,...
 • Meta kthen Vettingun në polici

  Presidenti Meta ka kthyer për rishqyrtim në Parlament ndryshimet që shumica i bëri ligjit për Vettingun në polici. Sipas kreut të shtetit, këto amendime të mirtuara në fund të muajit Mars cënojnë parimet dhe standardet e ligjit ekzistues, si dhe nuk krijojnë garancitë e nevojshme se një proces kaq...
 • Regresi i lirisë së medias, Meta: Këmbanë alarmi, solidaritet me gazetarët

  Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas raportit të organizatës botërore “Reporterët pa Kufij”, që e rendisin Shqipërinë 7 vende më poshtë sa i përket lirisë së mediave. Përmes një reagimi dërguar mediave, Presidenti thotë se kjo është një këmbanë alarmi dhe ka apelur që dhunuesit e përfaqësuesve të medias...
 • Meta: Rreziku rus, si rreziku anglo – amerikan

  Presidenti i Republikës mendon se vendi është në një krizë serioze jo vetëm politike por shumëplanëshe. Por i pyetur nëse do të ndërmarrë një iniciativë për të ulur palët në dialog, kreu i shtetit shprehet i rezervuar, pasi thotë se të gjitha veprimet e Presidentit në funksion të zgjidhjes...
 • Maqedonia në NATO, Presidenti Meta: Rritet siguria në rajon

  Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, pas marrëveshjes së arritur me Greqinë për ndryshimin e emrit. Në një postim në rrjetet sociale, Presidenti Meta thotë se anëtarësimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut do të rrisë sigurinë dhe stabilitetin në rajonin...
 • Ruçi: Meta të mos veprojë sipas orekseve partiake

  Nuk është penduar aspak për votën që i dha Ilir Metës për ta ulur në karrigen e kreut të shtetit, por kur bëhet fjalë për përplasjen institucionale që shkaktoi mosdekretimi i emrit të Gent Cakajt në postin e Ministrit të Jashtëm, kryeparlamentari Gramoz Ruçi, Presidentit i lexon Kushtetutën. Refuzon...
 • Meta dekreton vetëm 4 nga 9 ministrat e rinj

  Pa kaluar 24 orë nga mbërritja në zyrën e kreut të shtetit të propozimeve që Kryeministri Edi Rama bëri për ndryshimet në kabinetin qeveritar, Presidenti Ilir Meta ka hedhur firmën për shkarkimin e ministrave dhe emërimin e disa prej emrave. Dekreti i parë për shkarkimin nga detyra ishte ai...
 • Presidenti Meta: Të dëgjohet zëri i studentëve, Kuvendi të reflektojë

  Presidenti Ilir Meta ka apeluar sërish që qeveria duhet të dëgjojë zërin e studentëve që po protestojnë prej më shumë se 10 ditësh. Gjatë fjalës së tij të mbajtur në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Akademisë Shqiptare të Studimeve Politike, kreu i shtetit bëri thirrje që Kuvendi të...
 • Presidenti Meta, “politikani ndërkombëtar i vitit 2018”

  Presidenti Ilir Meta është vlerësuar me çmimin “Politikani ndërkombëtar i vitit 2018” nga Fondacioni “Foedus”. Në ceremoninë e mbajtur në Romë ditën e premte, kreut të shtetit shqiptar iu akordua ky çmim me motivacionin “Për promovimin dhe forcimin e marrëdhënieve dhe miqësisë mes Shqipërisë dhe Italisë”. Presidenti i Fondacionit  “Foedus”, Mario Baccini, duke...
 • Presidenti Meta niset për vizitë drejt Kroacisë

  Presidenti Ilir Meta niset për në Kroaci për të vizituar së bashku me homologen kroate, Presidenten Kolinda Grabar-Kitarović, Arbanasit e Zarës në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Heroit tonë, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Gjatë kësaj vizite zyrtare, Meta do të zhvillojë një takim me Presidenten kroate, do të vizitojë bashkësinë...
 • Meta me ministrin e Jashtëm francez: Mbështetje për hapjen e negociatave

  Presidenti Ilir Meta është takuar në Marsejë me ministrin e Jashtëm të Francës, Jean-Yves Le Drian. Kreu i shteti shqiptar dhe kreu i diplomacisë franceze biseduan për mbështetjen e Francës në hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. “Kënaqësi e veçantë të bisedoja në Marsejë, me ministrin e Jashtëm...
 • Presidenti Meta propozon gjyqtaren e Kushtetueses për kreun e KLSH

  Presidenti Ilir Meta ka propozuar gjyqtaren Vitore Tusha për kryetare të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Në një njoftim zyrtar të Presidencës, pas shqyrtimit të kandidaturave vendosi t’i propozojë Kuvendit emrin e Vitore Tushës. Presidenti ka arritur në konkluzionin se Doktore e Shkencave Juridike znj.Vitore Tusha plotëson kushtet dhe...
 • Meta takohet me Presidentin e Pakistanit

  Presidenti Ilir Meta është takuar me Presidentin e Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi gjatë vizitës së tij në Stamboll. Në bashkëbisedimin me homologun e Pakistanit, Meta bisedoi për intensifikimin e marrëdhënieve dy dhe shumë palëshe dhe ato të ekonomike. Presidenti Meta i uroi Presidentit Alvi suksese në detyrën e re si...
 • Meta takon Presidentin e Senatit Amerikan, Orrin Hatch

  Presidenti  Ilir Meta u prit në një takim të posaçëm nga Presidenti i Senatit Amerikan, Senatori Orrin Hatch. Meta i shprehu Presidentit të Senatit mirënjohjen për ndihmën e  deritanishme që SH.B.A.-ja dhe Senati në veçanti, i kanë dhënë Shqipërisë në procesin e reformave të brendshme në drejtim të forcimit...
 • Referendumi në Maqedoni, Presidenti Meta: Qytetarët të votojnë masivisht

  Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje qytetarëve në Maqedoni, sidomos shqiptarëve, që të dalin sa më shumë për të votuar në referendumin e sot. Në një postim në rrjetet sociale, Presidenti Meta thekson se vota pro ndryshimit të emrit do të jetë një votim historik. “Sot, qytetarët e...
 • Vjen ambasadori i ri i Katarit, Meta: Bashkëpunim në transportin ajror

  Ambasadori i ri i Katarit në vendin tonë, Ali bin Hamad Al-Marri paraqiti letrat kredenciale tek Presidenti Ilir Meta. Kreu i shtetit, i cili pranoi letrat kredenciale, vlerësoi marrëdhëniet e mira mes dy vendeve, si dhe shprehu mirënjohjen për ndihmën e madhe financiare dhe mbështetjen e projekteve të shumta...
 • Presidenti Meta pritet nga Papa Françesku

  Presidenti i Republikes Ilir Meta dhe familja e tij janë pritur në një audiencë të posaçme nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë në Vatikan. Zyra e shtypit e Presidentit, njofton se kreu i shtetit e ka falenderuar Papën për lartësimin mbarëbotëror të simbolit më domethënës shpirtëror...
Emisione