probleme

 • Facebook del jashtë funksionit

  Facebook Messenger ka dalë jashtë funksionimit për disa minuta në një shumë vende të Evropës dhe Ameriës Veriore. Mijëra përdorues u prekën nga ky bllokim i sistemit, të cilët nuk mund të dërgonin mesazhe. Nga problemi u prek aplikacioni Facebook Messenger në Android dhe IOS, por edhe në versionin...
 • Bie Instagrami

  Instagrami ka dalë jashtë funksionit në të gjithë botën. Nuk dihen ende shkaqet  që mund të ketë pësuar ky rrjet social, por miliona përdorues nuk kanë akses. Versioni në internet i aplikacionit gjithashtu ka probleme. Problemet vijnë në një kohë të vështirë për Instagram. Bashkëthemeluesit e rrjetit social Instagram,...
 • Tensione në Indonezi pas tërmetit shkatërrues

  Njerëzit në Palu të Indonezisë janë në nevojë gjithnjë e më të madhe për ndihmë, pas tërmetit dhe cunamit shkatërrues që goditën qytetin e tyre. Furnizimet e ujit, ushqimit dhe karburantit janë të pakta dhe me rrugë të dëmtuara është e vështirë të dërgohet më shumë ose të arrihet...
 • Dietat, shkak për sëmundje

   Një dietë e gabuar është shumë e dëmshme për organizmin. Mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare, çrregullim të të metabolizmit dhe disa lloj tumoresh. Gjithashtu mund të rrisë frekuencën e shumë patologjive të tjera serioze, me origjinë reumatike si artriti, lupus dhe osteoporoza. Kështu që mjekët ekspertë të fushës bëjnë...
 • Problem me kompjuterat në botë/ Procesorët kanë mangësi

  Kompjuterat e shpërndarë anë e mbanë botës janë me probleme. Dhe për këtë do të duhen shumë vite për t’i rregulluar. Ellison Anne Williams,një nga  themelueset e firmës së sigurisë, Enveil, thotë se kjo është një katastrofe. Në procesorët e tyre ka mangësi të mëdha dhe është vënë re...
 • 8-vjeçari me HIV nuk pranohet nga shokët

  I dënuar nga fati që në lindje, kur prej prindërve mori jo vetëm jetën, por edhe virusin HIV, 8-vjeçari nga Vlora është vënë nën presionin e prindërve të shokëve të klasës, që nuk e duan pranë fëmijëve të tyre. Në klasë të parë ai ka mundur të shkojë një muaj...
 • Bie me 260 mln dollarë kredia për ekonominë

  Kredia për ekonominë ka rënë në nivelet më të ulëta të dy viteve të fundit. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për muajin qershor të këtij viti, tregojnë një ngushtim të dhënies së financimeve nga bankat me 260 milion dollarë krahasuar më një vit më parë. (grafik) Rënia më...
 • Vlorë, pengohet shpërndarja e materialeve zgjedhore në dy KZAZ

  Në Vlorë ende ka probleme me komisionerët, pasi partitë politike nuk kanë dorëzuar emrat dhe listat përfundimtare. Kjo situatë është në KZAZ 82 dhe KZAZ 84. Për këtë arsye, këtu është penguar dhe shpërndarja e bazës materiale në qendrat e votimit. Në Vlorë janë në total 217 qendra votimi....
 • “Serenissima” telashe edhe me drejtësinë italiane

  Përfundon sërish në telashe kompania italiane Serenissima Construzioni, e kontraktuar për ndërtimin e 2 By-Pass-eve të rëndësishme në vendin tonë, atë të Fierit dhe të Vlorës dhe e larguar me një mal me borxhe të lëna pas. Pas paditjes në drejtësinë shqiptare, dy firmat nënkontraktuese shqiptare, “Elite Mine” dhe...
 • Fillon e Le Pen probleme me drejtësinë

  Prokuroria franceze nisi të premten hetimet për kandidatin e së djathës për presidenti, Fronsua Fijon, i cili akuzohet se mashtrim me fondet publike, pasi në kohën që ka qenë kryeministër, ka punësuar gruan Penelope dhe fëmijët për detyra që në fakt ata nuk i kanë ushtruar. E ashtuquajtura “Penelopegate”,...
 • Çfarë po ndodh me Facebook?

  Rrjeti social më i populluar në të gjithë botën, kohët e fundit po “paralizon” gjithë përdoruesit.  Ditën e djeshme  Facebook, ka dalë jashtë funksionit pothuajse pjesën më të madhe ditës dhe mbrëmjes. Me sa duket, ndryshimet e reja që po planifikon Mark Zuckerberg kanë filluar të shkaktojnë probleme. Por, deri...
 • Moti i keq përfshin vendin, dëbora deri në 40 cm

  Moti i ftohtë dhe me reshje dëbore ka mbuluar pjesën më të madhe të vendit. Trashësia e borës ka arritur në 40 cm, në disa fshatra të qarkut të Dibrës. Akset nacionale në këtë zonë janë të kalueshme vetëm me zinxhirë. Në zonat e thella si Selishtë, Lurë dhe...
 • Disa mënyra për të shpëtuar marrëdhënien tuaj

  Janë shumë të rrallë çiftet që nuk kanë debate dhe zënka gjatë një marrëdhënie. Edhe nëse keni pak kohë që njiheni do shikoni se gjatë rrugës do iu dalin “telashe”, pasi dihet që çdo marrëdhënie ka uljet dhe ngritjet e veta. Por, çiftet e suksesshme kanë mësuar se si...
 • Moti i keq/ OSHEE: Ja 8 zonat pa energji elektrike

  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, thotë se po ndjek me vëmendje situatën e krijuar nga moti i keq që ka përfshirë vendin, kryesisht zonat malore. Pranë drejtorisë qendrore të kompanisë OSHEE, është ngritur shtabi qendror pranë të cilit përcillen informacione nga dispeçerit rajonale të ngritura në 11...
 • Rreziku që vjen nga problemet e tiroides

  Tiroidja, gjendra e vogël në formë fluture që ndodhet në fytin tonë, prodhon hormonet tiroksinë dhe triiodotironinë, që ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të shumë aktiviteteve në trup, që nga mënyra sesa shpejt djegim kaloritë e deri tek shpejtësia e rrahjeve të zemrës. Megjithatë, kur kjo gjendër nuk është...
 • Transporti urban, 3 muaj pa marrë pagat

  Për 4 orë , prej orës 5 të mëngjesit deri në orën 9 autobuzët urbane të kryeqytetit nuk kanë dhënë shërbim për qytetarët, duke krijuar kështu probleme në lëvizjen e tyre.  Kjo për shkak të një greve të 1 mijë punonjësve të shërbimit të transportit urban, pasi nuk kanë...
Emisione