Prokurori

 • Sulmi ndaj gazetares, Policia dhe Prokuroria: Hetimi vazhdon, por nuk mund të bëjmë me dije të dhëna të tjera

  Policia dhe Prokuroria ka reaguar lidhur me ngjarjen e ndodhur në orët e para të mëngjesit të datës 30 Gusht 2018, ku është qëlluar me armë zjarri në drejtim të banesës së shtetasit Arif Lala, i ati i gazetares Klodiana Lala. Policia në një komunikatë për mediat bën me...
 • Mbetet në fuqi sekuestro e pasurive të Llallës

  Pasuritë e Adriatik Llallës do të mbeten nën sekuestro, siç kanë qenë që prej datës 20 Korrik. Gjykatësi i Apelit të Krimeve të Rënda, Idriz Mulkurti nuk e hoqi sekuestron për ish-Prokurorin e Përgjithshëm që ka përballë tij institucionin, që drejtoi për më shumë se 7 vjet. Në seancë...
 • KLSH çon në prokurori zyrtarët e ALUIZNI-t

  Nga auditi i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi punën e dy vitëve të Drejtorisë së ALUIZNI-t në Lushnje, nga Shtatori i 2015 në Dhjetor të 2017, rezultuan një seri shkeljesh të zyrtarëve të këtij institucioni. Që nga legalizimet e jashtëligjshme, për objekte të cilat shkelnin brezin mbrojtës të...
 • Prokuroria ankimon lirimin e Xhikës

  Prokuroria e Krimeve të Rënda ka ankimuar vendimin e Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda për të liruar nga paraburgimi ish-kreun e Autoritetit të Rrugëve, Dashamir Xhika. Për ish-zyrtarin, që akuzohet për abuzime me projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, Gjykata e Apelit e ndryshoi masën në arrest shtëpie me...
 • Kallëzohen në prokurori 11 zyrtarë dhe ish zyrtarë ish-komunash

  11 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të ish-komunave Blinisht, Ungrej dhe Zejmen në Lezhë janë kallëzuar në Prokurori nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për shpërdorim të detyrës, shkelje të barazisë në tendera dhe përdorim të fondeve pa dokumentacion mbështetës. Auditimi i përket periudhës nga 1 Janari 2013 deri në 31...
 • Polici përgjohej për disa muaj, zbulohen “pazaret” për proceset gjyqësore

  Hetimet për efektivin e policisë Haki Dyli, të përfshirë në akte korrupsioni, kishin nisur që në Janar të këtij viti. Përgjimet e bisedave telefonike tregojnë shumë komunikime të tij me persona të tjerë, ku bëhen pazare, në këmbim të favoreve nga gjyqtarë të Gjykatës së Durrësit. Efektivi i policisë...
 • 3.4 milionë Eurot në Durrës, jepet sot masa e sigurisë për të ndaluarit

  4 personat e ndaluar si posedues të 3.4 milionë eurove në Durrës janë paraqitur në Gjykatën e Durrësit për masën e sigurisë. Ata janë Edi Lika, Klevi Lika, Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri. Prokuroria ka kërkuar arrest me burg për të gjithë të arrestuarit. Ndërkohë mësohet se gjatë marrjes...
 • Largimi i Agron Xhafajt në Itali, Basha tregon itinerarin

  “Çështja Xhafaj”, vazhdon të mbetet ende një temë e nxehtë diskutimi për opozitën. Pas largimi nga seanca e Kuvendit, kreu i opozitës Lulzim Basha doli në një konferencë për mediat ku tregoi gjithë itinerarin që ka ndjekur Prokuroria brenda 24 orëve për të larguar Agron Xhafaj nga vendi. Deklarata...
 • Gjurmët lënë në burg “grabitësit” e Prokurorisë

  Besnik Bushi, Artur Isai dhe punonjësi i policisë private Niaz Lena, tre të arrestuarit për bastisjen e Prokurorisë së Durrësit, u lanë në burg nga Gjykata. Prokurorët nuk kanë asnjë dyshim se Bushi dhe Isai janë dy autorët e dëmtimit të serverit të Prokurorisë dhe vjedhjes së fashikujve të...
 • Policia vihet në kërkim të “Ermalit”

  Pas marrjes së dëshmive të tre zyrtarëve të Partisë Demokratike, Albert Veliut, Agron Xhafajt dhe gazetarit Jetmir Olldashi, puna e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për çështjen “Xhafaj” fokusohet në Vlorë. Në qytetin bregdetar, sipas audiopërgjimit, janë bërë bisedat e pretenduara mes Albert Veliut e Agron Xhafajt. Gjithashtu po...
 • Kontrabandë me makina luksoze, 5 në pranga dhe 3 në kërkim

  5 persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa 3 të tjerë janë shpallur në kërkim pasi akuzohen për kontrabandë mallrash dhe shpërdorim detyre. Në një njoftim për mediat, Prokuroria sqaron se “ndaj personave në fjalë janë urdhëruar masat e sigurimit nga gjykata, pasi dyshohet se prej tyre janë futur kontrabandë në...
 • Vrasja e Cukut/ Mbyllen hetimet për Mikel Shallarin, kërkohet statusi i bashkëpunëtorit

  Kur ka kaluar më shumë se një vit (8 prill 2017) nga vrasja e ish – Drejtorit të Policisë së Vlorës, Artan Cuku, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka mbyllur hetimet për Mikel Shallarin dhe i kanë kërkuar gjykatës që ta ligjërojë atë si bashkëpunëtor i drejtësisë. Kjo kërkesë...
 • Emrat/ “Shfrytëzim prostitucioni”, Prokuroria e Shkodrës çon për gjykim 11 persona

  Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër ka dërguar për gjykim 11 të pandehur, të cilët prej shumë vitesh kishin rekrutuar disa vajza dhe i shfrytëzonin për prostitucion në disa lokale dhe hotele në qytetin e Shkodrës, e më pas paratë e përftuara nga kjo veprimtari kriminale i...
 • Prokuroria apelon vendimin, kërkon burg për Tahirin

  Prokuroria për Krimet e Rënda ka apeluar këtë të enjte vendimin e caktimit të masës së sigurisë arrest shtëpie, ndaj ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Masa arrest shtëpie u caktua të shtunën nga Gjykata për Krimet e Rënda, ndonëse Prokuroria kërkoi masën arrest me burg për ish-zyrtarin e lartë....
 • “Stop”/ Falsifikimi i ushqimeve dhe pijeve, Prokuroria çon në Gjykatë dosjen për 9 persona

  Sektori i hetimit të Veprave Penale në fushën e Krimit Ekonomiko-Financiar dhe korrupsionit në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër ka përfunduar hetimet paraprake dhe ka dërguar për gjykim një prej çështjeve më të bujshme dhe sensitive  të kësaj Prokurorie, duke marrë si të pandehur 9 persona ...
 • Denoncuan bisedën e vëllait të Xhafajt/ Prokuroria thërret për dëshmi tre deputetët e PD

  Një ditë pas sekuestrimit të materialit audio të publikuar nga Partia Demokratike, si denoncim kundër vëllait të ministrit të brendshëm, Fatmir Xhafaj, Prokuroria për Krimet e Rënda kërkon dëshminë e tre deputetëve. Fletë-thirrja e Krimeve të Rënda me emrat e deputetëve që publikuan përgjimin, ku pretendohet të  dëgjohet zëri...
 • Autentik apo jo? Dërgohet jashtë audio-përgjimi i publikuar nga PD

  Prokuroria është hermetike në dhënien e informacionit në lidhje me audio-përgjimin e publikuar nga opozita. Por burime brenda saj thonë se materiali i sekuestruar në selinë e Partisë Demokratike është dërguar jashtë shtetit, për të vërtetuar nëse bëhet fjalë për material autentik. Televizioni Klan pyeti zyrtarisht në organin e...
 • PS propozon ndryshime në ligj për emërimin e magjistratëve

  Krijimi i vakancave në gjykata dhe prokurori për shkak të mos kalimit të procesit të Vetting-ut nga gjyqtarë e prokurorë, si dhe vonesat në ngritjen e organeve të reja të drejtësisë, që duhet të bëjnë emërimin e magjistratëve të rinj, ka bërë të domosdoshme, sipas mazhorancës, ndërhyrjen në Ligjin...
 • Grabitja e postës sekrete, 10 të shoqëruar në polici

  Policia e Durrësit shoqëroi 10 persona lidhur me grabitjen e korrierit të Prokurorisë ditën e djeshme. Të shoqëruarit dyshohen se mund të kenë dijeni mbi autorët që grabitën korrierin e Prokurorisë. Po kështu janë marrë deklarimet e disa dëshmitarëve okularë në vendin e ngjarjes, që kanë rrëfyer rrethanat e...
 • PD: Prokuroria të nisë hetimet për marrjen e të dhënave personale

  Partia Demokratike akuzon Ministrinë e Shëndetësisë se për arsye elektorale, por përpiqet të marrë në mënyrë të paligjshme të dhënat personale të qytetarëve. Selia blu ka siguruar dhe një e-mail ku kjo ministri urdhëron mjekët të regjistrojnë krahas gjendjes shëndetësore edhe të dhëna e pacientëve si: numrin e kartës...
Emisione