Prokurori

 • Llalla: Akuzat e Donald Lu, tinëzare dhe të papranueshme

  Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla i është kundërpërgjigjur akuzave të Ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Në një reagim publik, ai hedh poshtë akuzat në drejtim të tij për korrupsion, të cilat i quan tinëzare dhe të papranueshme. “Unë hedh poshtë në mënyrë kategorike akuzat tinzare për korrupsion të lëshuara kundër...
 • 4 dosjet e mëdha të grabitjes së pronës në bregdet

  Në 5 muajt e fundit nga Prokuroria dhe Policia janë goditur 4 skema të mëdha të tjetërsimit të pronave në bregdet. Me anë të falsifikimit të dokumenteve në zonat turistike të Spillesë, Karaburunit dhe Ranës së Hedhun u përvetësuan padrejtësisht rreth 290 hektarë tokë. Më flagrante është ajo e...
 • Ish-anëtari i Kushtetueses Besnik Imeraj dërgohet për ndjekje penale

  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dërguar për ndjekje penale, ish- anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Imeraj. Nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare KPK shkruan: “Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njofton se, në bazë të nenit 281 të Kodit të Procedurës Penale, ka referuar pranë Zyrës së Prokurores së...
 • Arben Ristani në Prokurori për kontratat e lobimit

  Arben Ristani është pyetur në Prokurorinë e Tiranës për kontratat e lobimit të këtij subjekti politik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para zgjedhjeve të 25 Qershorit 2017. Ai ka qëndruar rreth 1 orë e 10 minuta në zyrën e prokurorit Gjergj Tako. Ristani është pyetur në cilësinë e Sekretarit...
 • Kapja e 613 kg kokainë, DEA në portin e Durrësit

  Pas kapjes së 613 kilogramëve kokainë në Durrës prej dy ditësh, katër ekspertë të agjencisë amerikane të antidrogës DEA ndodhen në portin e këtij qyteti. Ekspertët kanë ardhur nga Athina aty ku ndodhen zyrat e DEA për të gjithë Ballkanin. Mësohet se ata kanë kërkuar të njihen me gjithë...
 • Kryeprokurorja Marku, vizitë në Elbasan

  Ka qenë një vizitë e befasishme, ajo e Prokurores së Përgjithshme, Arta Marku në Elbasan. Edhe pse nuk është dhënë asnjë njoftim zyrtar për këtë takim të papritur të saj me Prokurorin e Elbasanit, Ardjan Nezha, masa të larta sigurie u morën në hotelin, ku pinë sëbashku kafen. Ende nuk...
 • KLSH kallëzon kryetarin e ERE

  Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurori, kryetarin e Entit Rregullator të Energjisë, si përgjegjës për dëmin ekonomik të shkaktuar në shoqërinë publike KESH. KLSH thotë se janë 67 milionë euro të ardhura të munguara në buxhetin e korporatës, si pasojë e mos llogaritjes së tarifave të...
 • Merren në pyetje ish–zyrtarët e ARRSH

  Aksel Qurduka dhe Albens Alite janë marrë në pyetje në Gjykatën e Krimeve të Rënda në lidhje me abuzime e kryera në ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan. Dy ish-zyrtarët e Autoritetit Rrugor, mbi të cilët rëndojnë akuzat e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës, i kanë mohuar ato. Detaje se çfarë...
 • Veliu në Shkodër, vlerëson bashkëpunimin polici-prokurori

  Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu zhvilloi këtë të premte një takim me strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër. Gjatë këtij takimi, Veliu shprehu vlerësim për 2 goditjet e fundit në kuadër të operacionit “Forca e  Ligjit”, për drejtuesit dhe ekipin, për zbardhjen e ngjarjes...
 • Abuzimet me pronat, disa të arrestuar

  Të paktën 4 persona, mes tyre edhe funksionarë mësohet se janë arrestuar në Durrës. Burime për ABC News thonë se ata dyshohet se kanë abuzuar me pronat, megjithatë momentalisht nuk ka ende informacione konkrete për këto arrestime. Pritet që rreth orës 10:00, Prokuroria dhe Policia e qytetit të Durrësit të...
 • Kryeprokurorja: Grupet kriminale po rrisin agresivitetin

  Pas takimeve në Shkodër dhe në Elbasan, Prokurorja e Përgjithshme, Arta Marku shkoi në Durrës. Në takimin me vartësit e saj, ajo u shpreh se konstatohet ulje të veprave penale kundër jetës, por ka një rritje të agresivitetit nga grupet kriminale në kryerjen e këtyre veprave penale. “Autorët në...
 • PD: Marrëveshja Xhafaj-Marku, antikushtetuese

  Demokratët thonë se marrëveshja e lidhur mes  Ministrisë së Brendshme dhe Prokurorisë së Përgjithshme është antikushtetuese dhe se përmes saj qeveria po tenton të zëvendësojë  Strukturën e Posaçme Antikorrupsion me prokurorë të emëruar politikisht.  “SPAKU është shpata e Demokleut të sistemit të drejtesisë. I jepet në dorë kryeministrit. Ramës...
 • I vdes burri në spital, gruaja akuzon stafin mjekësor

  Vdekja e një burri në spitalin e Vlorës ka bërë që autoritetet të referojnë materialet hetimore në Prokurorinë e këtij qyteti për veprën penale ”Mjekimi i pakujdesshëm”. Burime zyrtare sqarojnë se “E.R., ka bërë kallëzim penal pranë strukturave policore Vlorë pasi pretendon se të enjten, bashkëshorti i saj 66-vjeçar, V.C.,...
 • Paditet në gjykatë Kryeprokurorja Arta Marku

  Kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku është paditur në Gjykatë Administrative nga prokurorja Rovena Gashi. Gashi, e cila u shkarkua nga detyra pak ditë më parë nga Marku, mësohet se ka kërkuar nga Gjykata Administrative pezullimin dhe shpalljen të pavlefshëm të vendimit për largimin nga detyra, pasi sipas saj ky largim është...
 • Pushohet çështja ndaj Armando Prengës

  Gjykata e Kurbinit ka pushuar çështje për ish-deputetin Armando Prenga, i cili akuzohet nga prokuroria për falsifikim të formularit të Dekriminalizimit. Ish-ligjvënësi nuk kishte deklaruar një dënim me gjobë, marrë disa vite me parë. Për këtë vepër, prokuroria kërkoi dënimin me 6 muaj burg për Prengën. Sipas gjykatës, ish-ligjvënësi...
 • Prokuroria kërkon heqjen e mandatit për dy deputetë

  Prokuroria e Përgjithshme ka kërkuar heqjen e mandatit për dy deputetët Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica. Sipas akuzës, deputeti i PDIU dhe ai i LSI preken nga ligji i Dekriminalizimit, pasi nuk kanë deklaruar në formular emra të tjerë, të cilët i kishin përdorur në Itali ku rezultojnë të...
 • Gjykata kthen për hetim privatizimin e OSSH

  Gjykata e Tiranës nuk ka pranuar kërkesën e Prokurorisë për pushimin e hetimit për çështjen e privatizimit së OSSH-së tek kompania CEZ në vitin 2009. Gjykatësi Lazër Sallku ia ka kthyer dosjen Prokurorisë për plotësimin e saj pasi sipas tij nuk është bërë hetim i plotë. Vendimi erdhi pas...
 • Xhafaj godet Prokurorinë

  Teksa mandatit të Adriatik Llallës në krye të Prokurorisë i kanë mbetur edhe pak ditë ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj i jep një tjetër goditje organit të akuzës. I pyetur për rezultatet e operacionit Forca e Ligjit, Xhafaj e vuri theksin tek mungesa e besimit ndaj Prokurorisë duke shtuar...
 • Prokuroria nis hetimet për përmbytjet në autostradë

  Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për përmbytjet në autostradë, në afërsi të City Park. Prokurori Ervin Karanxha tha për mediat se do të kryhen verifikime mbi arsyen e bllokimit të sistemit të kullimit. “Nga ana e prokurorisë së rrethit gjyqësor Tiranë në koordinim me policinë e shtetit, po...
 • Prokuroria nis hetimet për helmimin në shkollë

  Nxënësit e asfiksuar të shkollës së Shupenzës mësohet se kanë lënë spitalin dhe janë larguar në shtëpi. Ndihmë mjekësore po merr vetëm një vajzë, që është ende nën kujdesin e bluzave të bardha në spitalin e Bulqizës. Ndërsa punonjës të bashkisë së bashku më specialistë kanë kryer provën e...
Emisione