protesta e opozitës

 • Protesta e 9-të kombëtare e opozitës, nuk shënohet asnjë incident

  Pa asnjë incident, Partia Demokratike dhe partitë e tjera opozitare kanë protestuar për 2 orë e 20 minuta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përpara Kryeministrisë. Aty Lulzim Basha iu drejtua turmës me një fjalim të gjatë që zgjati 45 minuta. Prej këtej, protestuesit nën udhëheqjen e Lulzim Bashës dhe...
 • Basha për “Opinion”: Në protestë do të dal me dy vajzat dhe bashkëshorten (Video)

  Kryetari i Partisë Demokratike thotë se protesta e opozitës ditën e premte më 21 Qershor do të jetë e qetë dhe paqësore. Në një lidhje telefonike me emisionin “Opinion” në Tv Klan, Basha u shpreh se ditën e nesërme do të jetë në protestë bashkë me dy vajzat dhe...
 • Ambasada amerikane paralajmëron qytetarët për protestën e opozitës më 21 Qershor

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka paralajmëruar qytetarët amerikanë për protestën e opozitës që do të mbahet ditën e premte më 21 Qershor. “Një demonstratë masive pritet të zhvillohet pranë Kryeministrisë të premten më 21 Qershor 2019 duke filluar në orën 20:00. Protestuesit do të...
 • Basha: 30 Qershori, varreza politike e Edi Ramës

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bën thirrje qytetarëve për pjesëmarrje në protestën e ardhshme të opozitës, më 21 Qershor. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se data e zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit do të jetë “varreza politike” e Kryeministrit Rama. “30 Qershori është varreza...
 • Procedohen 15 protestues

  Për herë të parë nga nisja e protestave të opozitës së bashkuar, Policia e Tiranës nuk arrestoi asnjë protestues. Mësohet se gjatë mbrëmjes të së shtunës u shoqëruan në polici 15 persona, të cilët ishin filmuar duke hedhur fishekzjarrë, por të gjithë u lanë të lirë, pasi u morën...
 • Meta: Kryeministri Rama refuzues për ndryshimin e datës së zgjedhjeve

  Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle”, ku është shprehur se palët politike në Shqipëri duhet të rivendosin dialogun mes tyre. Presidenti theksoi se ka bërë vazhdimisht përpjekje për të zgjidhur krizën politike, por të dyja palët nuk tërhiqen nga pozicionet e...
 • Arrestohet autori i dhunës në protestë, 43 vjeçari i dënuar për trafik droge

  Autori i dhunës në protestën e opozitës, të dielën në mbrëmje, është arrestuar. Policia thotë se ai është Zamir Sijani, një 43-vjeç nga fshati Xhafzotaj i Durrësit, një person me precendentë të rrezikshëm penalë, i dënuar në Shqipëri e Itali, për trafik droge dhe mbajtje pa leje dhe prodhimi...
 • Ministria e Shëndetësisë: 10 policë dhe 3 protestues të plagosur

  Ministria e Shëndetësisë informon se pranë Spitalit Universitar të Traumës, mbrëmjen e sotme janë paraqitur 10 punonjës të policisë, me plagë dhe dëmtime të shkallëve të ndryshme, të shkaktuara nga goditjet prej lëndëve piroteknike. Po prej lëndëve piroteknike, kanë mbërritur në urgjencë dhe kanë marrë menjëherë ndihmën e parë...
 • Protesta, ambasada e SHBA: Përdorimi i mjeteve piroteknike, i papranueshëm

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka dënuar përdorimin e kapsollave dhe mjeteve të tjera piroteknike nga ana e protestuesve që u hodhën drejt forcave të policisë në protestën e opozitës. Në një reagim në rrjetet sociale, ambasada e SHBA thotë se përdorimi i tyre është i papranueshëm...
 • Tym para Parlamentit, protestuesit sulmojnë me fishekzjarre policinë (Video)

  Protesta e zhvendosur përpara Parlamentit pas fjalimit të Lulzim Bashës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ka tensionuar protestuesit. Ata kanë hedhur kapsolla dhe flakadanë të shumtë ndaj efektivëve të policisë të rreshtuar përpara godinës së Parlamentit. Një pjesë e tyre nisën të sulmonin me fishekzjarre uniformat blu, teksa Policia...
 • Lulzim Basha mbyll protestën: Sakrifikojmë gjithçka për votën e lirë

  Pas rreth 2 orësh, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbyllur protestën-marshim të opozitës. Ashtu si dhe herët e tjera, protesta përfundoi me fjalimin e kryedemokratit nga selia blu. Basha theksoi se mesazhi i protestës opozitare është sakrifikim për votën e lirë. Ai kërkoi largimin e Kryeministrit Edi...
 • Policia hedh ujë drejt protestuesve (Video)

  Forcat e policisë hodhën ujë për të shpërndarë protestuesit, një pjesë e të cilëve ishin futur në hyrjen kryesore të Parlamentit dhe kishin ndezur disa flakadanë. Me anë të megafonit, një përfaqësues i Policisë së Shtetit u bëri thirrje protestuesve që të ruajnë qetësinë dhe të mos kryejnë akte...
 • Basha: Ditët e ardhshme vendimtare, largimi i shkaktarit të krizës hap dialogun

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbajtur fjalim përpara turmës së protestuesve të opozitës të mbledhur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” para godinës së Kryeministrisë. Gjatë fjalës së tij, Basha përsëriti disa herë mesazhin e protestuesve: “Rama ik”! Kreu i demokratëve shprehu vendosmërinë për të vazhduar aksionin e...
 • Delegacioni i BE për protestën: Të jetë paqësore, policia të vetëpërmbahet

  Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë dhe ambasadat e vendeve të BE-së, apelojnë për protestë paqësore. Përmes një njoftimi për mediat, delegacioni i BE kërkon që të shmangen aktet e dhunës në protestën e opozitës sonte në orën 19:00. Sipas delegacionit të BE, edhe autoritetet ligjzbatuese duhet të tregojnë...
 • Lorenc Vangjeli i rrëfen Berishës çfarë planifikon Rama për protestën e 25 Majit (Video)

  I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan përballë ish-Kryeministrit Sali Berisha, analisti Lorenc Vangjeli ka treguar se çfarë po planifikohet nga qeveria për protestën e opozitës më 25 Maj. Sipas analistit Vangjeli, Kryeministri Rama po planifikon që në këtë protestë të radhës të vendosen disa policë të shpërndarë...
 • Burg për 20 protestues të së shtunës

  Kështu e kanë pritur vendimin e gjykatës së Tiranës, e cila la në qeli 20 nga 50 protestuesit e opozitës të arrestuar pas tubimit të dhunshëm të së shtunës. 11 u lanë në arrest shtëpie,ndërsa për 19 të tjerë u caktua masa e detyrimit për tu paraqitur në prokurori....
 • Protesta e opozitës, 7 persona të arrestuar

  Policia e Tiranës ka arrestuar 7 persona pas protestës së opozitës pasditen e së hënës. Në kuadër të këtyre hetimeve janë proceduar në gjendje të lirë edhe 15 persona të tjerë. Të arrestuarit akuzohen për shkatërrim të pronës publike dhe goditje për shkak të detyrës ndaj efektivëve. Të proceduarit...
 • 1500 policë për protestën

  Një numër i madh forcash policie pritet të angazhohen në protestën e lajmëruar nga opozita pasditen e sotme. Përreth godinës së kryeministrisë janë rivendosur mbrojtëse metalike, një pjesë e së cilës u shkëputën gjatë përplasjeve me protestuesit pasditen e së shtunës. “Perimetri i kryeministrisë është rrethuar me mbrojtje metalike,...
 • Alibeaj: Lleshaj komandoi veprimet e policisë kundër opozitës, do mbajë përgjegjësi

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka akuzuar dhunën policore ndaj sekretarit organizativ të PD, Sahit Dollapi. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Alibeaj akuzoi ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj se ka komanduar veprimet e policisë gjatë protestës të së shtunës në mbrëmje. Sipas ish-deputetit demokrat, Partia...
 • Basha – Ramës: Harroje që do të mbash pushetin me dhunë

  Dhuna e ushtruar në protesten e opozitës pasditen e së shtunës, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se ishte pjesë e skenarit të Kryeministrit Rama. Në një bashkëbisedim me gazetarët, kreu demokrat pati një apel për shefin e qeverisë në lidhje me protestën që pritet të mbahet pasditen...
Emisione