Protesta

 • Manifestim kundër kryeministrit

  Ky manifestim konsiderohet si një prej më të mëdhenjve të zhvilluar në Pragë që pas rënies së komunizmit. Është një protestë kundër kryeministrit euroskeptik Andrej Babish, ku sipas mediave kanë marrë pjesë rreth 250 mijë njerëz. Protestuesit e organizuar nga grupimi “Miliona momente për demokracinë” kërkuan dorëheqjen e kryeministrit...
 • Basha mbyll protestën dhe shton një tjetër kusht për zgjidhjen e krizës politike

  Protesta e 9-të kombëtare e opozitës së bashkuar u mbyll pa u shënuar asnjë incident, ndryshe nga herët e tjera. Kryetari i opozitës Lulzim Basha bëri mbylljen e saj nga selia blu duke ripërsëritur se zgjedhje pa opozitën nuk do të ketë. Por këtë herë ai kishte dhe një...
 • Ambasada e Italisë: Protesta të jetë paqësore, palët të tejkalojnë krizën

  Ambasada e Italisë në Shqipëri i bën thirrje opozitës që protesta të jetë paqësore dhe të shmangen aktet e dhunës. Duke e cilësuar protestën të drejtë themelore të qytetarëve, ambasada italiane thekson se episodet e dhunës nuk mund të tolerohen, si dhe u kërkon autoriteteve që të tregojnë vetëpërmbajtje....
 • Mbi 70 të plagosur nga protestat masive

  Më shumë se 70 persona mbetën të lënduar si pasojë e përleshjeve gjatë protestës masive të së mërkurës në Hong Kong. Të paktën 2 prej tyre janë në gjendje të rëndë, raportojnë mediat lokale. Policia përdori plumba gome dhe një sasi të madhe gazi lotsjellës në përplasjen e dhunshme...
 • 1 milion protestues në rrugë

  Rreth 1 milionë qytetarë mbushën rrugët e Hong Kongut të dielën, në një protestë masive kundër një projekt-ligji tejet të kritikuar të qeverisë për ekstradimin e të dënuarve drejt Kinës. Nga përleshjet me policinë, që përdori edhe sprain lotsjellës për sprapsjen e turmës pati disa të lënduar. Analistët politikë...
 • Protesta në Hong Kong kundër projektligjit për ekstradimin

  Dhjetëra mijëra persona po marshojnë në Hong Kong për të kundërshtuar një projektligj, që kritikët thonë se mund t’i lejojë Kinës që të targetojë kundërshtarët politik në këtë territor. Projektligji i ekstradimit, do të lejonte që kriminelët e dyshuar të mund të dërgoheshin në Kinë për gjykim. Protestat pritet...
 • Basha: Orët e tiranisë po marrin fund! (Video)

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha foli nga selia blu duke bërë në këtë mënyrë dhe mbylljen e protestës së 8-të kombëtare. Basha pyeti qytetarët nëse janë gati ta çojnë betejën deri në fund.“A jeni gati ta çojmë këtë betejë deri në fund, të bëjmë gjithçka për orën e bekuar...
 • Basha: Asnjë hap pas për çlirimin e vendit nga e keqja!

  Kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka ftuar të gjithë qytetarët të marrin pjesë në protestën e 2 Qershorit. “Asnjë hap pas për çlirimin e vendit nga e keqja! Nesër në ora 19:00 të gjithë në shesh”, shkruan Basha. Basha ka publikuar një video në rrjetin social Facebook, ku rendit...
 • Protesta e opozitës, SHBA apel shtetasve të saj: Qëndroni larg

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka nxjerrë një njoftim për shtetasit e saj dy ditë para protestës së paralajmëruar nga opozita e bashkuar. Duke u bazuar dhe në aktet e dhunës gjatë protestave të mëparshme, ambasada e SHBA iu bën thirrje qytetarëve të saj...
 • “Nata e Kadrit” shtyn protestën e opozitës

  Ndonëse ishte paralajmëruar për tu zhvilluar në 31 Maj, protesta e opozitës është shtyrë për në datën 2 Qershor në orën 19.00 të mbrëmjes.  Shkak është bërë fakti se data 31 përkon me Natën e Kadrit, një ndër netët e bekuara të Muajit të Ramazanit për besimtarët myslimanë. Edhe në...
 • Gjesti fisnik i Bashës gjatë protestës për agjërimin e besimtarëve myslimanë (Video)

  Teksa kishte nisur fjalën e tij përpara protestuesve opozitarë të mbledhur në sheshin “Dëshmorët e Kombit”, kryetari i Partisë Demokratike kërkoi 1 minutë qetësi për të respektuar agjërimin e besimtarëve myslimanë. “Teksa vjen momenti i thyerjes së agjërimit për vëllezërit dhe motrat tanë në agjërim, ju uroj nga zemra...
 • Basha: Rama nuk ka dinjitet, po ka vetëm babëzi

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ishte pasdites e kësaj të premteje në qytetin e Burrelit ku i bëri thirrje të gjithë qytetarëve të marrin pjesë në protestën e 25 Majit. Basha akuzoi kryeministrin Rama se duhet të ishte larguar me dhjetëra herë deri më tani, por sipas kryedemokratit, kreu...
 • Sërish përleshje në fushatën europarlamentare në Itali

  Dhuna dhe tensionet po shoqërojnë fuqizimin e radikalëve të djathtë kundër emigrantëve në Itali, para zgjedhjeve europarlamentare. Shembull janë edhe përleshjet që shpërthyen në Bolonjë. Protagonistë ishin aktivistët e grupimeve antifashiste, të cilët u përpoqën të pengonin një takim elektoral të Forca Nuovës, partisë me profil fashist nacionalist. Policia...
 • Lirohen 7 protestuesit e opozitës

  Gjykata e Tiranës ka liruar nga qelia 7 protestuesit e opozite të arrestuar për protestën e se hënës. Gjykatësi Arben Micko ka caktuar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për dy prej tyre, ndërsa 5 të tjerë do hetohen nën masën e sigurisë “detyrim paraqitje”. Mbi këtë persona janë ngritur...
 • Përfundon protesta e opozitës, lirohen 5 akset kombëtare

  Opozita e bashkuar mbylli në orën 19:00 protestën e saj në 5 akset kombëtare. Pas fjalës së kryetarit Lulzim Basha, i cili ripërsërit se nuk do të ketë zgjedhje në 30 Qershor, protestuesit u shpërndanë. Tubimi ishte paqësor pjesën më të madhe të kohës, ndërsa u shënuan dy incidente....
 • Lleshaj: Plan sulmi kundër policisë dhe institucioneve

  Për dhunë të paramenduar dhe mirëorganizuar nga dy parti që kanë lënë parlamentin dhe kanë dalë në rrugë foli ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj një ditë pas protestës ku mbetën të plagosur 5 efektivë policie. Lleshaj, tha se forcat e rendit treguan profesionalizëm përballë grupeve që ndonëse më të...
 • 37 të arrestuar për dhunën në protestë

  Kamerat e sigurisë përreth Kryeministrisë dhe Parlamentit ndihmuan sërish policinë të identifikojë elementët e dhunshmën në protestën e një dite më parë të opozitës. 37 persona u arrestuan, ndërsa 24 të tjerë do të hetohen në gjendje të lirë. Ata tentuan disa herë të çajnë kordonin e policisë në...
 • PD: Pushteti i Ramës, banda e vetme

  Me fotot e protestës të 13 Prillit Lulzim Basha, në rrjetet sociale ka shpallur fundin e qeverisë Rama që ai e cilëson si  qeveria-bande e kapur duke vjedhur zgjedhjet me kriminelët. “Ky është fundi i qeverisë-bandë të kapur duke vjedhur zgjedhjet me kriminelët, kërcënimi nr.1 për demokracinë, sigurinë, mirëqenien....
 • Protesta, Gjonaj: Përgjegjësit e dhunës të vihen para drejtësisë

  Nuk mungoi dhe reagimi i ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj vetëm pak minuta pas ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, lidhur me protestën e dhunshme të opozitës së bashkuar mbrëmjen e 13 Prillit. Gjonaj, gjatë një deklarate për mediat u bëri thirrjeve organeve të drejtësisë që të vënë para përgjegjësisë...
 • Basha: S’ka dialog dhe kompromis me Ramën

  Lulzim Basha shprehet i bindur se nuk do të ketë as dialog dhe as kompromis me Edi Ramën. Largimi tij ka thënë Basha në një takim në Vlorë është kusht i panegociueshëm i PD dhe opozitës së bashkuar. Kreu i selisë blu ka ftuar qytetarët e Vlorës të marrin...
1 2 3 16
Emisione