protestat e opozites

 • Opozita proteston serish në 25 Maj në Tiranë

  “Sot ne ndodhemi në një betejë për jetë a vdekje”. Kështu e cilësoi aksionin opozitar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas takimeve me aleatët, kryesinë dhe ish-grupin parlamentar ku u vendos që në 25 Maj opozita të protestojë sërish në Tiranë me kërkesën e vetme, largimin e kryeministrit...
 • Basha: Zgjedhje të lira ose zgjedhje nuk do ketë

  Partia Demokratike e kushtëzon hyrjen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit me plotësimin e tre çështjeve që ajo thotë se garantojnë një proces të lirë e të ndershëm. Në të kundërt, selia blu thotë se do të pamundësojë zhvillimin e zgjedhjeve. Ky qëndrim i është bërë i ditur kryesisë...
 • Basha: S’ka për të pasur opozitë fasadë

  Deputetët e rinj që do të ulen në kuvend pas marrjes së mandateve nga KQZ, sipas Partisë Demokratike nuk do të konsiderohen si opozitë legjitime. Lulzim Basha, në krah të aleatëve të tij, tha prerazi se nuk do të njohë asnjë opozitë fasadë e aq më pak ligje të...
 • Dashamir Shehi: Do rrethojmë institucione të tjera, i përgjigjemi dhe policisë

  Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, deklaroi se ky është vetëm fillimi i protestave. I ftuar në emisionin “Byro Politike” në ABC News, ai tha se demonstratat do të bëhen më të mëdha dhe do të rrethohen institucione të tjera. “Ky është një sezon i deklaruar protestash....
 • Basha: Opozita protesta më 28 Shkurt, 7 Mars dhe 16 Mars

  Pas djegies së mandateve, opozita e bashkuar ka vendosur që të protestojë çdo të enjte përpara Parlamentit të Shqipërisë. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se opozita do të vijojë të protestojë deri në rrëzimin e qeverisë. Duke folur pas mbledhjes së kolegjit të kryetarëve, Basha theksoi...
 • Mediu: Protesta pa u tërhequr nga Parlamenti

  Teksa Partia Demokratike i ka bërë thirrje shqiptarëve të bashkohen në protestën e 16 Shkurtit, aleatët i kërkojnë Lulzim Bashës krijimin e një shtabi në funksion të veprimit opozitar. Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu i thotë se paralelisht me betejën në sheshe, aksioni opozitar duhet të vijojë edhe...
 • Lulzim Basha: Opozita do të nisë protestat për rrëzimin e Edi Ramës

  Partia Demokratike dhe partitë e tjera opozitare do të nisin protestat për rrëzimin e qeverisë. Kështu ka deklaruar kryetari i Partisë Demokratike, i cili pas mbledhjes me partitë e opozitës së bashkuar, deklaroi nga selia blu se do të udhëheqin revoltën e qytetarëve kundër Kryeministrit Edi Rama. Këtë të...
 • Opozita serbe në protestë kundër qeverisjes së Vuçiç

  Dëbora nuk ka penguar opozitën serbe të protestojë kundër qeverisjes se presidenti, Aleksandar Vuçiç. Në krye të protestës tani kanë dalë më shumë se kurrë edhe për shkak të raportimeve të mediave pro qeveritare se numri i protestuesve ishte i vogël në protestat e fundit. Në krye të saj...
Emisione