proteste

 • Rrethohen institucionet para protestës së opozitës

  Një ditë para protestës së paralajmëruar të opozitës në institucionet kryesore, Kryeministria, Parlamenti dhe Ministria e Brendshme kanë filluar të vendosen barrierat metalike. Shtyllat e ndriçimit janë lyer me graso në mënyrë që protestuesit mos te hipin në to. Policia dhe Garda e Republikës kanë kaluar në gadishmëri, por...
 • Opozita marshon për 3 orë në kryeqytet

  Për afro tre orë opozita protestoi sërish në Tiranë për largimin e Kryeministrit Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Ndryshe nga manifestimet antiqeveritare, tubimi i së hënës ishte konceptuar si një protestë marshim që nisi përpara Kryeministrisë, ku nuk munguan tymueset dhe lëndët piroteknike. Lulzim Basha, teksa e...
 • Lëndohet nga kapsollat një polic

  Gjatë protestës së Partisë Demokratike përpara Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit u hodh një numër i madh kapsollash të ndaluara. Në një njoftim për mediat, Policia e Shtetit thotë se si rezultat i këtyre goditjeve është lënduar një punonjës policie, i cili është dërguar në spital për...
 • Letër e hapur e Kukan dhe Fleckenstein

  Në një letër të hapur të përbashkët e Raportuesit për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein dhe Eurodeputetit Eduard Kukan kërkohet distancimi nga dhuna. Sipas tyre, e drejta për të protestuar është thelbësore në çdo shoqëri demokratike, por kjo kurrë nuk e bën dhunën një instrument të ligjshëm. Kukan...
 • Protesta e opozitës, molotov kundër Kryeministrisë

  Degjeneroi në dhunë protesta e opozitës. 15 efektivë të policisë kanë mbetur të plagosur, si dhe 4 protestues. Që në nisje të protestës përpara Kryeministrisë, protestuesit hodhën bomba molotov, duke i vënë flakën disa herë derës së godinës së qeverisë, si dhe asaj të kryesisë së Kuvendit. Policia i...
 • Opozita proteston sërish të shtunën në kryeqytet

  Për të katërtën herë radhazi opozita do të protestojë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për largimin e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore. Strategjia që do të ndiqet në tubimin përpara Kryeministrisë po mbahet larg vëmendjes së medias, por mësohet se zgjatja e protestës do të...
 • Ambasada e SHBA thirrje protestuesve

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë u bën thirrje të gjithë personave që do të marrin pjesë të shtunën në protestën e opozitës, të refuzojnë çdo akt dhune. Në një reagim në rrjetet sociale, një ditë para protestës kombëtare, që pritet të nisë në orën 18:30...
 • Opozita proteston në 12 qarqe

  Në vijim të aksionit të saj politik, opozita protestoi pasditen e së enjtes në të 12 qarqet e vendit. Protestuesit bllokuan për gati 2 orë akset kryesore me thirrjet “Rama ik” duke shpalosur pankarta dhe djegur goma makinash. Nuk munguan edhe incidentet. Në Fier dhe Kukës protestuesit u përplasën...
 • 1 Maji në Europë, punëtorët përleshen me policinë

  Manifestime të shumta u zhvilluan në qytetet kryesore europiane nga sindikatat e punëtorëve me rastin e 1 Majit, të cilët kërkojnë përmirësim të kushteve të punës apo dhe paga më të larta. Në Torino protestuesit u përplasën me forcat e rendit. Rreth 20 aktivistë të sindikatave të punëtorëve u...
 • Të enjten opozita bllokon 5 akse kombëtare

  Në vijim të përshkallëzimit të aksionit të saj politik, opozita do të bllokojë pasditen e së enjtes akset kryesore që lidhin jugun dhe veriun me kryeqytetin, duke paralizuar qarkullimin e automjeteve. Ndryshe nga protestat e kaluara përpara Kuvendit, ora 18:00 e të enjtes do t’i gjejë drejtuesit e opozitës...
 • PD gjobitet sërish për urinim në publik

  Për herë të 5-të, Partia Demokratike është gjobitur për vandalizim të qytetit gjatë protestave të saj.  Ka qenë vetë kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, ai i cili ka bërë publik edhe gjobën në vlerën 20 mijë lekë të vendosur nga Policia Bashkiake për PD, pasi  protestuesit e...
 • 20 të shoqëruar pas protestës

  Burime për tvklan.al bëjnë të ditur se të paktën 20 persona janë shoqëruar në ambientet e Drejtorisë të Policisë së Tiranës, pas protestës të kësaj të shtune të opozitës. Ndërkohë në ambientet e Policisë së Tiranës mësohet se kanë shkuar gjithashtu përfaqësues të Partisë Demokratike. Për 4 orë, opozita...
 • Protesta e opozitës, Rama: E turpshme

  Të turpshme e konsideron Kryeministri Edi Rama protestën e kësaj të shtune të opozitës. Në një reagim në Twitter, gjatë kohës që kreu i PD po mbante fjalimin përmbyllës të protestës, Kryeministri tha se me veprimet e saj, opozita po rrit çdo ditë faturën që do t’i presë populli...
 • 5 efektivë të plagosur në protestë

  5 efektivë policie kanë mbetur të plagosur në protestën e opozitës këtë të shtunë. Lajmi bëhet i ditur nga Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se efektivët po marrin mjekim në Spitalin e Traumës. “5 punonjës të Policisë së Shtetit të...
 • Dhuna në protestë, reagon Kryeministri

  Kryeministri Edi Rama shpreh solidaritet për punonjësit e policisë, të cilët ndodhen në terren, ndërkohë që opozita proteston para parlamentit. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë shpreh keqardhje për efektivët e lënduar, ndërsa opozitën e quan të dëshpëruar. “Solidaritet me çdo punonjës policie që në ditë...
 • Bojë drejt godinës së Kryeministrisë

  Kjo është protesta e 9-të që opozita organizon kundër qeverisë. Edhe në këtë tubim, që nisi në orën 18:00 nuk kanë munguar flakadanët, tymueset, por edhe boja në drejtim të institucionit të Kryeministrisë. Ndërkohë, disa protestues çanë kordonin policor dhe u ngjitën para ambienteve të godinës së kreut të...
 • “Bashkë për të varrosur fenomenin Rama”

  Mes protestuesve të mbledhur këtë të shtunë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, përpara godinës së Kryeministrisë, Lulzim Basha tha se “asgjë nuk e ndal më këtë bashkim, as frika, as gazi lotsjellës, as propaganda nuk na ndan dot, nuk na përçan dot”.  “Po bie muzgu i zi për bandën...
 • Fier, banorët e Mbrostarit në protestë

  Disa nga banorët e fshatit Mbrostar protestuan ditën e sotme për bllokimin e rrugës nga By Pass  i Fierit. Ata thonë se me zbatimin e projektit izolohen totalisht dhe nuk mund të kryejnë asnjë lëvizje për punët e përditshme. 36 familje në fshatin Mbrostar të Bashkisë së Fierit u...
 • PD sërish në protestë

  Partia Demokratike ka vendosur që të dalë sërish në protestë kombëtare, në 13 Prill. Vendimi është marrë pas mbledhjes së krerëve të degëve mbrëmjen e kësaj të shtune në selinë blu. Përveç protestës së madhe të 13 Prillit, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Kolegji i Kryetarëve  vendosën që...
 • 29 të proceduar për protestën e së enjtes

  Policia e Tiranës nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë ka arrestuar 6 protestues, për veprime të dhunshme mbi institucionet Kushtetuese, mbi Policinë dhe për shkatërrimin e pronës gjatë zhvillimit të protestës së opozitës nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, ditën e sotme para parlamentit. Në...
1 2 3 9
Emisione