pushime

 • Pse kur ikni me pushime duhet të mbyllni syrin magjik të derës?

  Në fakt kjo është një këshillë që duhet të aplikohet vazhdimisht dhe jo vetëm në rastet kur largoheni nga shtëpia për disa ditë me radhë. Arseja është e thjeshtë: Për të mbajtur larg hajdutët. Hajdutët mund t’iu shikojnë përmes syrit magjik të derës nga pjesa e jashtme. Duke qenë...
 • Shkuan për pushime, përfunduan në spital

  Kur pushimet në Majorca nuk shkojnë gjithmonë sipas pritshmërive. Danielle MacIntyre, nënë e dy vajzave nga Glasgow kishte prenotuar 7 ditë pushime në Majorca po iu desh të kthehej në shtëpinë e saj menjëherë për tu kujdesur në spital për vajzat e saj. Nevah, 3 vjeçe dhe Milla 5-...
 • Foto/ Beyonce dhe Jay-Z të lumtur në Sardenjë

  Beyonce duket shumë elegante veshur me një kostum të thurur me grep, ndërsa u fotografua duke bërë një xhiro me varkë me bashkëshortin Jay-Z në Sardenjë. Këngëtarja 37-vjeçare amerikane duket shumë e dashuruar me burrin e saj, ndërsa po relaksohen në ishullin italian. Beyonce dhe Jay-Z janë duke pushuar...
 • Shkon me pushime në Korfuz, vdes 37-vjeçarja

  Ka qenë një fund i hidhur ai për një 37-vjeçare britanike e cila kishte shkuar me pushime së bashku me familjen e saj në Korfuz, Greqi. Mishi i pulës që ka konsumuar i ka marrë jetën. Natalie Rawnsley, nëna e dy fëmijëve ishte me pushime me bashkëshortin si dhe...
 • Kur qeni të shkatërron planet për pushime…

  Pasi prenotoi pushimet me familjen katër ditë më parë, Ella Arundell nuk mund të ishte më e lumtur se kaq. Por fatkeqësisht nëna e tre fëmijëve nuk kishte menduar për t’i vënë pasaportat në një vend të sigurt, ose të paktën larg qenit të familjes, i cili i hëngri...
 • Nis fluksi i emigrantëve që vijnë për pushime në Shqipëri

  Ka filluar kthimi i emigrantëve nga Greqia, nëpërmjet doganës së Kapshticës. Gjatë tre ditëve të fundit, është regjistruar fluks udhëtarësh, si në hyrje ashtu edhe në dalje nga territori ynë. Sipas policisë kufitare, janë afro 10 mijë shtetas të huaj e shqiptarë, që kanë hyrë në Shqipëri dhe po...
 • Polakët dhe nordikët zbulojnë Durrësin

  Shqiptarët e diasporës ishin të parët që i dhanë zhvillim turizmit në Durrës. Por duket se tashmë po ia lënë vendin të huajve. Turistë të ardhur kryesisht nga Polonia apo vendet nordike po shijojnë ditët me diell. “Kam ardhur me familjen. Durrësi është një vend interesant dhe i mirë”....
 • Video/ Kur gruaja “ta bën për borxh”

  Pushimet jo gjithmonë janë argëtuese, kanë edhe zënka, madje të forta. Një çift në Karaibe është filmuar duke u grindur jashtë një hoteli teksa po përpiqeshin të gjenin një makinë. Gjatë debatit mes tyre, gruaja i hedh burrit celularin nga dora. Në atë moment, burri reagon ashpër dhe e...
 • Kur pushimet kthehen në makth

  Një çift gjermanësh me pushime në juglindje të Francës u shokuan teksa panë në makinë e tyrë një gjarpër 2 metra të gjatë. Turistët njoftuan menjëherë policinë, pasi ishin tmerruar nga ajo që panë dhe nuk mund të bënin asnjë veprim tjetër. Policia mbërriti menjëherë në vendngjarje dhe bëri...
 • Cilat ilaçe duhet të merrni në pushime?

  Një çantë bazike e ndihmës së shpejtë duhet të përmbaj ilaçe kundër dhimbjeve (paracetamoli është më i lehtë për lukthin mirëpo merrni edhe ibuprofen në qoftë se keni ndonjë lëndim të muskujve), sprej antiseptik për pastrimin e plagëve, krem antiseptike, fashë dhe shirita. Termometri, disa ilaçe për stomakun dhe...
 • Pushimet janë luks për shqiptarët

  Kohën për të pushuar e presin të gjithë. Valixhja gati dhe deti e dielli i presin shqiptarët. Por kjo nuk është e mundur për të gjithë… Sipas Institutit të Statistikave, në vitin 2015 shqiptarët kanë shpenzuar rreth 45 milionë euro për pushime brenda dhe jashtë vendit. Sipas të dhënave...
 • “Shqipëria po bëhet destinacioni alternativ i pushimeve italiane”

  Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një shkrim të medias italiane për turizmin në Shqipëri, i cili po bëhet destinacion i pushimeve italiane. “Mirëmëngjes  dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë”, shkruan Rama në një postim në...
 • Edhe një javë pushim?

  Epidemia gripale dhe i ftohti që ka mbërthyer vendin, mund të mbajë mbyllur shkollat dhe kopshtet edhe për një javë. Burime zyrtare bëjnë të ditur se Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit, janë duke shqyrtuar situatën dhe pritet të marrin një vendim ditën e shtunë. Vendimi do të...
 • Gripi “mbërthen” Shqipërinë, masat për ta parandaluar

  Gjatë javës së fundit, numri i qytetarëve të paraqitur në qendrat shëndetësore për shkak të përhapjes së virusit të gripit në Shqipëri vazhdon të jetë në rritje, ndërkohë që prej tre ditësh, vendi po përballet me kushtet e motit me temperatura shumë të ulëta, të cilat do të vazhdojnë...
 • Eva Longoria, Krishtlindje me bikini!

  Aktorja Eva Longoria ka vendosur që për Krishtlindje të festojë në një vend ku temperaturat janë të nxehta. 41- vjeçarja ka postuar foto në rrjetet sociale,  e veshur më bikini. Ajo gjithmonë është dalluar për linjat e saj perfekte, duke na i treguar këtë më së miri, edhe në...
 • Mënyrat se si duhet t’i mbajmë flokët gjatë pushimeve

  Pushimet mirëpriten nga të gjithë dhe dashje pa dashje na largojnë nga qendrimi serioz apo kujdesi maksimal për veten. Relaks, det, libra, sporte të ndryshme, por më tej dhe shëtitje në vendin që kemi preferuar të kalojmë pushimet. Femrat gjithnjë shqetësohen për flokët e tyre në stinën e verës,...
 • Lorik Cana, pushime në Shqipëri sëbashku me gruan

  Futbollisti i njohur Lorik Cana ka zgjedhur të pushojë disa ditë edhe në Shqipëri. Pasi ka vizituar jugun e vendit, ndalesa e radhës për të dhe bashkëshorten e tij Monika ka qenë Tirana. Në llogarinë Instagram, Cana ka publikuar një foto sëbashku me Monikën ku shkruan: “Family time”.  Të...
 • Rovena Dilo “shndërrohet” në peshk

  Këngëtarja Rovena Dilo është duke i shijuar pafundësisht pushimet verore. Pasi ka “braktisur” jugun e Shqipërisë ajo ka kapërcyer kufijtë për në një tjetër destinacion. Aktualisht këngëtarja është duke pushuar në Nea Peramos, Kavala. Ndryshe nga më parë ajo ka tërhequr vemendjen e fansave të cilëve i është shtuar...
 • Fitojnë 15 milion në lotari, por …

  Një çift që ka fituar në lotari një vlerë prej thuajse 15 milion stërlinash e ka fshehur biletën e tyre fituese për dy javë, ndërsa ishin me pushime dhe më pas ata shkuan të kërkonin paratë. Alison dhe John Doherty, nga Elderslie në Renfrewshire Britani fituan në lotari, por...
 • Kur grushti i shtetit të prish pushimet!

  Pas tentativës për grusht shteti në Turqi, të shumtë janë turistët që ankohen për faktin se u janë prishur pushimet në këtë vend. Aeroportet nëpër botë po këshillojnë udhëtarët që të kontaktojnë agjencitë ajrore për të marrë vesh fatin e fluturimeve, pas anullimeve të shumta të tyre të atyre...
Emisione