Qeveria e Kosovës \

 • Dijana Zhiviç emërohet ministre e re e Bujqësisë së Kosovës

  Pas shkarkimit të ish-ministrit të bujqësisë, Nenad Rikallo, Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka emëruar Dijana Zhiviç, ministre të re të Bujqësisë, Pylltarisë e Zhvillimit Rural. “Kam emëruar sot ministre të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviç. Ministres së re i dëshirova suksese në detyrën e saj dhe...
 • Isa Mustafa thumbon Qeverinë e Kosovës për rritjen e rrogave

  Ish-Kryeministri kosovar dhe kreu i LDK-së në Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas miratimit në Kuvend të projektligjit për rritjen e pagave. Ky ligj do t’i kushtojë buxhetit të shtetit të Kosovës rreth 120 milionë Euro dhe thuhet se mjekët do të kenë pagat më të larta në rajon....
 • Arritjet dhe sfidat në shëndetësi gjatë vitit 2018

  Qeveria e Kosovës dhe Sindikata e Punonjësve Shëndetësorë ndajnë mendime krejtësisht të kundërta në lidhje me të arriturat në fushën e shëndetësisë gjatë vitit 2018. Nga ekzekutivi, përkatësisht Ministria e Shëndetësisë, jepen vlerësimet shumë pozitive, por ashtu nuk mendojnë përfaqësuesit e punonjësve shëndetësorë. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, e...
 • Çfarë po ndikon në ashpërsimin e retorikës ndaj BE-së?

  Muajt e fundit, Qeveria e Kosovës, mediat, por edhe opinioni përmes rrjeteve sociale, ka ashpërsuar fjalorin ndaj Bashkimit Evropian dhe skepticizmi ndaj tij, ka shënuar ngritje, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend. Sipas tyre, ky diskurs është frymëzuar nga zhvillimet në realitetin politik dhe shoqëror. Politologu Ramush Tahiri,...
 • BE i propozon marrëveshje Kosovës për heqjen e taksës 100%

  Bashkimi Europian i propozon Kosovës heqjen e tatimit me 100% të vlerës për produktet serbe. Në këmbim, Brukseli premton se do të nxisë Serbinë të lejojë hyrjen e mallrave me mbishkrimin “Kosova” shoqëruar edhe me shpjegimin përkatës të statusit të vendit, çka do të zëvendësojë vulën e UNMIK-ut. Por...
 • BE i kërkon Kosovës të heqë taksën ndaj Serbisë dhe Bosnjes

  Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i kërkoi Qeverisë së Kosovës që të tërheqë vendimin për rritjen e taksën në 100 për qind ndaj produkteve që importohen nga Serbia dhe Bosnja. Përmes një deklarate për media, ajo tha se ky vendim është shkelje e Marrëveshjes për tregti...
 • Lista Serbe kundërshton taksën e autoriteteve kosovare, mbështet rrëzimin e qeverisë

  Lista Serbe, parti e komunitetit serb në Kosovë, vlerësoi se taksa që iu kanë vënë autoritetet kosovare prodhimeve të importuara nga Serbia, kërcënon mbijetesën e serbëve në Kosovë duke rritur çmimet e ushqimeve bazë. “Veprimet tona në Parlamentin e Kosovës do të jenë si opozitë e plotë dhe ne...
 • BE i kërkon Qeverisë së Kosovës të heqë detyrimet doganore

  Bashkimi Evropian pret nga autoritetet në Kosovë që të ndërmarrin hapa drejt vazhdimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Kështu deklaruan për Radion Evropa e Lirë zyrtarët në Bruksel, pas paralajmërimit të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se nuk do të takohet me homologun kosovar, Hashim Thaçi, derisa...
 • Diplomacia e Kosovës në hall me ofensivën e politikës së jashtme serbe

  Qeveria e Kosovës ka kohë që ka aktivizuar mekanizmat e saj diplomatikë për t’u përballur me agresivitetin diplomatik të Serbisë, që po manifestohet jo vetëm me përpjekjet për të ndaluar njohjet e reja dhe pengesat për anëtarësimin e Kosovës në organizata e mekanizma ndërkombëtarë, por Beogradi po u kërkon...
 • Opozita nuk dëshiron të marrë pjesë në dialog, do zgjedhje

  Partitë më të mëdha opozitare që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës, thonë se pa largimin e presidentit Hashim Thaçi nga kryesimi i dialogut me Serbinë, nuk shohin mundësi që të përfshihen në atë proces. Përfaqësuesit e partive thonë po ashtu se edhe Qeveria, nuk ka legjitimitet që të...
 • Lista Serbe: Nuk kthehemi në Qeverinë e Kosovës

  Lista Serbe nuk do të kthehet në Qeverinë e Kosovës, “sepse të gjitha shkaqet që kanë dërguar në tërheqjen e këtij subjekti nga institucionet e Kosovës, nuk janë larguar”. Kështu ka deklaruar Lista Serbe përmes një komunikate për medie, duke thënë se “ nuk ka pasur bisedime lidhur me...
 • Asociacioni, drejt formimit apo kthimit në pikën zero?

  Ekipi menaxhues për përgatitjen e draftit për statutin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, tashmë ka nisur punën dhe me 30 prill e ka pasur takimin e parë. Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës thonë se përfaqësuesit e Ekipit menaxhues, i cili përbëhet nga përfaqësues të komunitetit...
 • Kosovë, nënshkruhet marrëveshja për termocentralin e ri

  Qeveria e Kosovës nënshkroi të mërkurën marrëveshjen me kompaninë amerikane “Contour Global” për ndërtimin e Termocentralit të ri “Kosova e Re. Marrëveshja parasheh një investim prej 1.3 miliardë eurosh për ndërtimin e termocentralit të ri që do të prodhojë 500 megavat orë energji elektrike. Termocentrali i ri sipas qeverisë...
 • Dënimi i Ratko Mlladiç, reagon qeveria e Kosovës

  Qeveria e Kosovës ka reaguar pas dënimit të Ratko Mlladiçit me burgim të përjetshëm duke e vlerësuar se është vendosje e drejtësisë ndërkombëtare dhe satisfaksion për viktimat e luftës në Bosnjë.  Madje në komunikatën e Qeverisë bëhet edhe një krahasim mes krimeve të Mladiçit dhe atyre të regjimit të...
 • Presidenti Meta: Qeveria dhe opozita e Kosovës të gjejnë zgjidhje për Demarkacionin

  “Uroj që pas zgjedhjeve vendore në Kosovë, Qeveria e re e Kosovës në bashkëpunim edhe me opozitën, të gjejë bashkëpunim për të ecur përpara dhe për të zgjidhur jo vetëm çështjen e Demarkacionit përfundimisht e Malin e Zi, por edhe për të përfituar nga liberalizimi i vizave të gjithë...
 • Haradinaj: Brenda 10 ditësh do të formohet Qeveria e Kosovës

  Kandidati për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, i nominuar nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i njohur si koalicioni PAN, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Kosova brenda 10 ditëve të ardhshme do të ketë...
 • Qeveria e Kosovës nuk lëviz: Do kemi ushtrinë tonë

  Qeveria e Kosovës tha se është e përcaktuar që Kosova ta ketë ushtrinë e saj në suaza të hapësirës së Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe në mbështetje dhe bashkërenditje me partnerët strategjikë: Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO-n. Në një komunikatë për media, nga Qeveria e Kosovës,...
 • Ndotin ajrin – kërkohet shfuqizimi i importit të veturave të vjetra

  Lejimi i importit të veturave të vjetra ka rritur dukshëm numrin e makinave të vjetra që qarkullojnë rrugëve të Kosovës, çka si pasojë vlerësohet se ka ndikuar dukshëm edhe në ndotjen e ajrit dhe ambientit, për shkak të lirimit të gazrave. Cilësia e ajrit në vend, ditëve të fundit,...
 • Qeveria e Kosovës kërkon ekspertizë për vdekjen e Astrit Deharit

  Kryeministri Isa Mustafa dhe Qeveria e Kosovës kanë kërkuar që të zhvillohet ekspertizë e pavarur për sqarimin e rrethanave që quan në vdekjen e Astrit Deharit, i cili ndërroi jetë të shtunën, në rrethana të paqarta në burgun e Prizrenit. “Ekspertiza do të hedh dritë mbi vdekjen e dyshimtë...
Emisione