qeveria

 • “Mos u konfliktoni ose do të dorëhiqem”, kërcënon Kryeministri

  Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka paralajmëruar dy partitë populiste në pushtet se do të japë dorëheqjen nëse nuk ndalojnë retorikën mes tyre. Conte tha se partitë duhet të respektojnë detyrimet e qeverisë, ose “do t’i japë fund mandatit të tij”. Koalicioni mes “Lega Nord” dhe “Lëvizjes 5 Yjet”...
 • Qeveria dhe opozita e Venezuelës mblidhen në Norvegji për bisedime

  Përfaqësues të qeverisë së Venezuelës si dhe opozitës ndodhen në Norvegji për të biseduar rreth një zgjidhjeje për krizën politike dhe ekonomike që ka përfshirë vendin. Zyrtarët në Karakas njoftuan se ministri i Informacionit Jorge Rodriguez po përfaqëson në bisedime Presidentin Nicolas Maduro, ndërsa ligjvënësi Stalin Gonzalez udhëheq delegacionin...
 • Pensionet indeksohen në masën 2.8 %

  Qeveria indekson pensionet në masën 2.8 përqind. Ky vendim është marrë gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit të Ministrave dhe do të hyjë në fuqi më datën 1 Prill të këtij viti. Efektet financiare përllogariten në shumën 2.3 miliardë Lekë.   Tv Klan...
 • Protesta, Rama: Opozita nuk i bëri asgjë qeverisë

  Kryeministri Edi Rama akuzon opozitën se është pa program dhe me protestën e ditës së shtunë nuk i bëri asgjë qeverisë. Por sipas tij, nga kjo protestë u dëmtua Shqipëria pasi dhuna përpara Kryeministrisë u pasqyrua nga të gjitha mediat botërore. Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan...
 • Abuzimi me 14-vjeçaren, Elisa Spiropali: Opozita mos ta përdorë politikisht

  Zëdhënësja e qeverisë Elisa Spiropali ka dënuar ngjarjen e rëndë që ka ndodhur në shkollën 9-vjeçare “Rilindja”, ku një nxënëse 14-vjeçare u abuzua seksualisht nga 8 adoleshentë. Në një komunikim për mediat, Spiropali u shpreh se autoritetet janë duke punuar për këtë rast dhe policia veproi menjëherë sapo mori...
 • Kosova e Maqedonia me marrëveshje për njohjen e patentave të shoferëve

  Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nënshkruan marrëveshje për njohjen e patentave të shoferëve, si dhe një memorandum për forcimin e bashkëpunimit në fushën e kontrollit të brendshëm. Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Ekrem Mustafa, tha se këto marrëveshje, që u nënshkruan në Prishtinë,...
 • Viti i dramave e befasive të mëdha

  Viti 2018, nga këndvështrimi politik, filloi me premtimet për Kosovën pa viza, Kosovën me Ushtri dhe të anëtarësuar në INTERPOL. Nga këto tri qëllime kryesore, viti u përmbyll me realizimin e fillimit të transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Ndërkaq liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në...
 • Kompanitë që marrin tendera detyrohen të punësojnë të papunët

  Qeveria ka miratuar në mbledhjen e 26 Dhjetorit një ligj të ri, i cili përcakton mënyrën se si do të luftohet papunësia. Nisma pritet që të miratohet në sesionin e ri parlamentar të vitit të ardhshëm dhe do të prekë të dy krahët: punëkërkuesit dhe punëdhënësit. Për herë të...
 • Shpërblime për Vitin e Ri, ja kush përfiton

  Qeveria shqiptare ka miratuar disa vendime në mbledhjen e kësaj të mërkure lidhur me kategortitë të cilat do të përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të nenit 5, të ligjit nr.9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”,...
 • Qeveria miraton shpërblimet për Vitin e Ri

  Në mbledhjen e përjavshme të qeverisë është vendosur që për festat e fundvitit pensionistëve t’iu jepet si pjesë e paketës së solidaritetit 50 USD. Po ashtu vetë kryeministri, Edi Rama në rrjetet sociale lajmëron se është gati çeku i bebeve që do të lindin nga 1 Janari i 2019....
 • Gati ligji për ngritjen e Kadastrës

  Qeveria ka finalizuar nismën për bashkimin në një institucion të vetëm të Agjencisë së Legalizimeve, zyrave të Hipotekës dhe Agjencisë Iventarizimit dhe Transferimit të Pronës Publike. Dy projektligje të cilat zgjidhin përfundimisht problemin e legalizimit dhe regjistrimit të pronave, janë miratuar në Këshillin e Ministrave dhe tashmë do të...
 • Qeveria jep gjysmë milion Euro për Kombëtaren e Kosovës në futboll

  Qeveria e Kosovës i ndau Kombëtares së Kosovës në futboll 500 mijë Euro. Ky vendim erdhi pas kualifikimit të Kosovës për garat në “Play Off” në kuadër të Ligës së Kombeve. Kualifikimin për kalimin nga Liga D në Ligën C, Kosova e siguroi pas fitores kundër Azerbajxhanit, të martën...
 • Qeveria: Personat e dënuar nuk mund të marrin tendera publike

  Qeveria miratoi në mbledhjen e radhës një paketë ndryshimesh ligjore që sipas ministres së Drejtësisë parashikojnë të ndalojnë çdo person fizik jo vetëm me subjektet juridike, të përfitojnë para publike përmes tenderave apo koncesioneve nëse kanë qenë të dënuar për vepra penale që kanë lidhje me krimin e organizuar,...
 • “Mos prisni që të rrëzohet qeveria”

  “Mos prisni që qeveria të bjerë”. Kështu u shpreh Panos Kamenos në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të partisë “Grekët e pavarur” në Selanik. Ministri grek i Mbrojtjes foli pas debatit që pati me ish-ministrin e Jashtëm Nikos Kotzias për marrëveshjen me Maqedoninë. Ai e përshkroi si të ndershëm të...
 • Ish të përndjekurit, ndryshon formula për këstin e fundit

  Qeveria ka ndryshuar formulën e ndarjes së parave për ish të përndjekurit. Më parë ishte parashikuar që vetë të dënuarit ose pasardhësit e tyre të përfitonin 8 këste, të cilat nuk duhet ti kalonin 1 milion Lekë të reja, kurse me vendimin e marrë sot, përfituesit që e kapërcejnë...
 • 30 milionë Dollarë bonus për pensionistët

  30 milionë dollarë bonus vjetor për pensionistët miratoi qeveria me ndryshimet e pasyruara në aktin normativ për ndryshimin e buxhetit. Ministria e Financave sqaroi se ndërhyrja bëhet për nxitjen e mëtejshme të investimeve publike dhe rritjes së eficencës së përdorimit të burimeve përmes shtesave në favor të projekteve me...
 • Qeveria ndryshon buxhetin me akt normativ

  Këshilli i Ministrave ka përfshirë në rendin e ditës miratimin e ndryshimit të buxhetit të shtetit të këtij viti. Burime nga qeveria bëjnë me dije se nuk do të ketë shkurtim fondesh, por rialokim të tyre në drejtim të projekteve të cilat kanë ecur dhe janë zbatuar më mirë....
 • Revoltë brenda për brenda kundër Merkelit

  Grindjet për çështjen e azilit janë transferuar në Evropë. Në Berlin është në pikëpyetje vëllazëria e dy partive konservatore. Thikat janë mprehur, frontet janë të qarta, rezultati i paqartë. Një citat e tregon shumë mirë sa themelore është kriza aktuale qeveritare midis dy partive konservatore në Gjermani, partisë kristiandemokrate...
 • Parlamenti spanjoll do të diskutojë mocion mosbesimi ndaj qeverisë

  Parlamenti spanjoll pritet të debatojë mbi një mocion mosbesimi kundër qeverisë së kryeministrit Mariano Rajoy të enjten dhe të premten. Lajmi u njoftua me një postim në Twitter nga kryetari i parlamentit. Votimi mbi mocionin, i thirrur nga partia kryesore e opozitës ajo socialiste, duhet të zhvillohet në fund...
 • Maqedoni/ Zgjerimi i Qeverisë nuk i siguron asaj dy të tretat në Kuvend

  Njohësit e çështjeve politike në Maqedoni konsiderojnë se zgjerimi i koalicionit qeverisës mundëson komoditet për shumicën parlamentare, e cila ishte e brishtë pas largimit të Aleancës për Shqiptarët. Megjithatë, nënvizojnë se numrat janë larg përpjekjeve e të kryeministrit Zoran Zaev për të siguruar një përkrahje më të gjerë parlamentare,...
1 2 3 5
Emisione