QSUT

 • Stok me ilaçe të skaduara në QSUT?

  Tenderat e barnave që kanë furnizuar farmacinë qendrore të Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza gjatë periudhës 2012-2018 janë vënë nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Kjo për faktin se këto procedura dyshohet se krijuan një stok me ilaçe të skaduara, nga të cilat buxheti i shtetit ka humbur rreth...
 • Dy mjekë të dhunuar

  Dhuna godet sërish bluzat e bardha. 24 orët e fundit dy mjekë u sulmuan fizikisht gjatë ushtrimit të detyrës. Zef Doda, dermatolog në spitalin e Lezhës u qëllua brutalisht në fytyrë nga familjarët e një pacienti. Për shkak të plagëve të marra, mjeku u transportua drejt Spitalit të Traumës...
 • Protestë pas goditjes së mjekut në QSUT

  Një mjek i Shërbimit Infektiv në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza është goditur mesditën e së dielës nga i afërmi i një pacienteje. “Urgjenca ka qenë e mbushur plot, rasti nuk ishte urgjencë. Bëhej fjalë për injektimin e vaksinës. Pavarësisht se nuk është detyrë e jona, jemi siguruar që...
 • Grusht mjekut të Urgjencës në QSUT

  Autoritetet policore në Tiranë njoftuan këtë të hënë procedimin penal për një 45-vjeçar, i cili një ditë më parë goditi me grusht mjekun e Urgjencës në QSUT. Në një njoftim për mediat, policia e kryeqytetit thotë se 45-vjeçari e ka goditur mjekun për shkak të detyrës, megjithatë nuk jepen...
 • QSUT me depo të re farmaceutike

  Cilësia dhe siguria e barnave tashmë do të garantohet me magazinimin e tyre në një depo të re faramaceutike që po ndërtohet brenda ambienteve të Qendrës Spitalore Universitare, “Nënë Tereza”. Një investim që kap vlerën e 18 milionë Eurove. “Do ketë 7 dhoma frigoriferike me të gjitha kushtet optimale...
 • Investimet në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”

  Me buxhetin e 2018-s, në QSUT është mundësuar vendosja e një rezonance të re magnetike në Shërbimin e Neurokirurgjisë. Kjo pajisje mundëson diagnostikimin e sëmundjeve të rralla që kanë një shkallë më të vështirë ekzaminimi. Kryeministri inspektoi këtë repart. “Ne jemi kapur nivelin në prag të research-it. Në spitalet...
 • Prezantohet projekti i 2 spitaleve të rinj në QSUT

  Qendra Spitalore Universitare Nënë Tereza do të ketë dy spitale të rinj, një projekt i cili do të kushtojë 25 milionë euro. Në prezantimin e projektit, Kryeministri Edi Rama tha se ai rregullon mënyrën e trajtimit të pacientëve dhe vizitorëve në brendësi të qendrës spitalore. Kreu i qeverisë përsëriti...
 • “Nuk ka pasur dhe nuk ka!”, mungesa e medikamentit jetësor në QSUT

  Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” gjatë muajit Shtator ka munguar medikamenti i quajtur “Avastin”. Emisioni “Stop” konstatoi mungesën e këtij medikamenti në pavionin onkologjik dhe u interesua pranë depos farmaceutike në QSUT. Qytetarja – Si je? Si kalon? Interesohem për një medikament, “Avastin”. Punonjësja – Po! Qytetarja –...
 • STOP – EMISIONI 8 (SEZONI 4)

  QSUT, medikamenti i munguar për pacientët e onkologjikut. Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” gjatë muajit Shtator ka munguar medikamenti i quajtur “Avastin”. Emisioni “Stop” konstatoi mungesën e këtij medikamenti në pavionin onkologjik dhe u interesua pranë depos farmaceutike në QSUT. Qytetarja – Si je? Si kalon? Interesohem për...
 • PD: Mungojnë barnat për 300 pacientë në QSUT

  Demokratët e akuzojnë ministrën e Shëndetësisë se ka lënë në meshirë të fatit duke rrezikuar jetën e 300 pacienteve me hemofili. Ata thonë se në QSUT  mungojnë faktorët 7,8 dhe 9, medikamenti i nevojshëm për këtë kategori të sëmurësh. Sipas tyre edhe heshtja e ministrise Manastirliu është mizore. Por...
 • Protestë për pagesën në parkingun e QSUT-së

  Nëse keni rastisur që ndonjëherë të hyni në territorin e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” sigurisht që ju është dashur të paguani një tarifë parkimi. Me një shkresë zyrtare drejtuar subjektit përpara një jave, Ministria e Financave bën me dije prishjen e kontratës me firmën koncesionare “STEOLB” për arsyet...
 • Përplasje politike për furnizimin e barnve

  Herceptina, preparati që përdoret për trajtimin e të sëmurëve onkologjik ka përplasur me anë të deklaratave në distancë, Partinë Demokratike dhe Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza. Deputetja demokrate, Orjola Pampuri tha se Herceptina mungon dhe shumë pak pacientë arrijnë të trajtohen. Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i mjekëve...
 • Urgjenca të mërkurave ofrohet në Sanatorium

  Të gjitha urgjencat kirurgjikale të mërkurave nuk do të ofrohen më në Qendrën Spitalore Universitare, por në spitalin “Shefqet Ndroqi”, apo siç identifikohet ndryshe, Sanatoriumi. Vetëm urgjenca pediatrike do të ofrohet përgjatë gjithë kohës në QSUT. “Të gjitha vijnë këtu, edhe ato që shkojnë e paraqiten te ‘Nënë Tereza’...
 • Rehabilitim i plotë Urgjencës Pediatrike

  Shërbimi i Pediatrisë në Spitalin “Nënë Tereza”, që trajton rreth 100 mijë raste në vit do t’i nënshtrohet së shpejti një rehabilitimi tërësor. Ndërhyrja do të jetë e plotë si në ambiente ashtu edhe në pajisje mjekësore. “Jemi ambiciozë për të realizuar një ndërhyrje që do t’i ndryshojë krejtësisht...
 • Instalohet akselaratori linear i dytë, Rama inspektim në QSUT

  Ankesat për mungesën e aparaturave dhe medikamenteve për trajtimin e të sëmureve me tumore e kanë shtuar vëmendjen e qeverisë për këtë kategori të sëmurësh. Për t’i shërbyer përmirësimit të kujdesit shëndetësor për këta të sëmurë, duket se do të shërbejë dhe instalimi i akseleratorit të dytë linear në...
 • Vdekja e 63-vjeçarit, nis procedimi penal për mjekun

  Një mjek i Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” është dërguar për ndjekje penale në gjendje të lirë, pasi akuzohet për mjekim të pakujdesshëm. Në njoftimin e shpërndarë për mediat, Policia e Korçës bën me dije se ditën e enjte rreth orës 08:20 në banesën e tij në lagjen nr. 9...
 • Mjekët: Shmangi spitalin, rrezikoni edhe fruthin 

  Në mesin e periudhës epidemike, ky është fluksi i çdo dite në Urgjencën Pediatrike në QSUT. Edhe pse mjekët nuk japin shifra konkrete, pohojnë se vizitat prej gripit sezonal janë shumë të larta. Që prej fillimit të këtij viti, pavioni i Urgjencës është çdo ditë mbushur me prindër që...
 • Ilaçet për të sëmurët me kancer, Kryeministri: Do garantojmë furnizimin me Herceptinë

  Më 13 Janar, mësuesja e gjimnazit të Rrëshenit, Valbona Reçi, e diagnostikuar me kancer të gjirit, i shpreh drejtpërdrejt Kryeministrit, gjatë një dëgjese në Rrëshen në kuadër të bashkëqeverisjes, shqetësimin për ndërprerjen e kurimit në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë. Kjo, pasi mungonte herceptina, një medikament jetik për...
 • 804 operacione në zemër në 2017

  804 ndërhyrje me zemër të hapur janë realizuar gjatë një viti nga ekipi i mjekëve kardiokirurg në shërbimin e Kardiologjisë në Qendrën Spitalore Universitare. Shefi i këtij shërbimi, Edvin Prifti thotë se disa prej tyre janë realizuar me teknikat e reja që përdoren sot në botë. Numri i lartë...
 • Vdes fëmija 4-muajsh në QSUT, policia procedon babain

  Një dramë ka ndodhur në një familje ditën e djeshme në QSUT. Një foshnje 4-muajshe ka ndërruar jetë për motive ende të panjohura. Policia e Tiranës ka nisur hetimet për të zbardhur këtë rast, ndërsa bën me dije se ka nisur procedimin në gjendje të lirë ndaj babait të...
Emisione