Rama

 • Tjetër letër për Bashën

  Letrën e Lulzim Bashës, drejtuar jo atij, por qytetarëve, Kryeministri Edi Rama e ka parë si një hapësirë për të vijuar të këmbëngulë për nisjen e dialogut mes tyre. Ndaj dhe mëngjesin e kësaj të premteje ka nisur letrën e tij të tretë në adresë të kryedemokratit. “Për hir...
 • Sali Berisha: Rruga për zgjedhje të lira do të hapet me çdo çmim (Video)

  “Rama ka ditë të vështira përpara dhe rruga për zgjedhje të lira do të hapet me çdo çmim”. Kështu deklaroi ish kryeministri Sali Berisha në emisionin “Opinion” në Tv Klan. I pyetur nga gazetarët nëse kryeminsitri Rama do të shkojë në zgjedhje, Berisha tha po, por i bëri të qartë...
 • Berisha: Nuk kam njohur një të dytë si Edi Rama, ai nuk e honeps votën

  I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se nuk ka njohur një të dytë si kreu i qeverisë Edi Rama. “Ka patur dhe ka me 10- ra politikanë shqiptarë që nga themelimi i pluralizmi deri më sot, por nuk...
 • Basha i përgjigjet Ramës: Zgjidhja, largimi yt

  Ftesës së kryeministrit për dialog pa kushte kreu i opozitës Basha iu përgjigj nga Durrësi ku tha se oferta e kryeministrit synon kapitullimin e opozitës, e cila ka vetëm një kusht. “Largimi i Edi Ramës është hapi i parë i panegociueshëm, hapi që do t’i hapë rrugë zgjidhjes politik...
 • Rama takim me Thaçin

  Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar këtë të martë një takim me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. Lajmin e bëri të ditur vetë kreu i shtetit kosovar, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se në takim u bisedua për aktualitetin politik në Kosovë, Shqipëri e rajon. “Si...
 • Opinion/ Çdo bëjë Rama për krizën

  Kryeministri Edi Rama deklaroi në emisionin “Opinion” se data e zgjedhjeve lokale nuk lëviz dhe se dialog me opozitën mund të kryehet vetëm brenda kornizës kushtetuese. Sipas tij, skenari i PD dhe LSI për të marrë pushtet në tavolinë është i papranueshëm. Ndjekim një ppjesë të deklaratave të tij. Rama...
 • Rama: Autobusi i 30 Qershorit iku, kur qëndroi në stacion ne hipëm

  Kryeministri Edi Rama ishte i prerë kur tha se nuk do të ketë shtyrje të zdhedhjeve të Qershorit, pasi kjo është në shkelje të Kushtetutës. “Nuk është utopi, por shkelje e kushtetutës dhe kjo është shumë e thjesht, kështu që ka 1000 mijë gjëra për të dialoguar, ata e...
 • Rama: Major Tanushi u nda jeta si dëshmor i sakrificës së FA

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të Majorit Klodian Tanushit. “Ai u nda nga jeta si një dëshmor i atdheut e shembull i lavdishëm i sakrificës së Forcave tona të Armatosura”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetin social Twitter. “Flamuri kombëtar në zi🇦🇱Fatkeqësisht edhe Klodian Tanushi,ushtaraku ynë...
 • Rama flet pas Asamblesë së PS: Nisim fushatën për zgjedhjet

  Kryeministri Edi Rama ka folur para gazetarëve pas mbledhjes së Asamblesë së Partisë Socialiste. Kreu i qeverisë, tha se nesër do të shpallen kandidaturat nga delegatët në prani të kandidatëve dhe grupeve drejtues të fushatave elektorale. Menjëherë më pas tha, Rama do të nisë fushata për zgjedhjet e 30 Qershorit....
 • Analistët: Replikat Rama-Haradinaj të panevojshme

  Akuzat dhe kundërakuzat ndërmjet liderëve institucionalë në Kosovë e Shqipëri për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi, për analistët në Kosovë janë të dëmshme për të dyja vendet. Publicisti dhe gazetari Adriatik Kelmendi thotë se dy shtetet duhet të fokusohen t’i kryejnë detyrat e tyre të brendshme, meqë nuk...
 • Haradinaj: Edi Rama është vëllai im

  Duke e quajtur vëlla, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i është  kundërpërgjigjur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.  Pas homazheve që bëri tek varri i heroit Ilir Konushevci dhe i Hazir Malajtai  tha se respekton institucionin e homologut të tij shqiptar. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Kryeministri i Shqipërisë është...
 • Rama u përgjigjet ashpër akuzave për ndarjen e Kosovës

  Akuzave për ndarjen e Kosovës, kryeministri Rama zgjodhi t’u përgjigjet akoma me ashpërsi. “Me kujton atë shprehjen sa pa dolë Facebook-i  budallain e njihte vetëm shtëpia e tij,  sot jetojmë në një kohë që nga kjo pikëpamje është fatkeqe”. Për kryeministrin, kjo nuk është gjë tjetër veçse një gënjeshtër....
 • Haradinaj: Dyshoj se Thaçi, Rama e Vuçiç folën për ndarjen e Kosovës

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dyshon se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kanë biseduar për ndarjen e Kosovës. Ndërsa sipas tij, këto biseda i ka udhëhequr përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogherini. “Ekziston ky dyshim i bazuar...
 • Rama: Opozita e mediat keqinformuan për Samitin e Berlinit

  Keqinformim për arsye politike dhe mediatike, e vlerëson kryeministri Edi Rama mënyrën sesi u transmetuan mesazhet që përcolli samiti i Berlinit. Përpara grupit parlamentar socialist në një mbledhje të hapur për mediat, Rama tha se nuk shkoi në atë takim për t’u njohur me vendimin e Gjermanisë dhe Francës...
 • Haradinaj i përgjigjet Ramës

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u qëndron fort deklaratave të tij se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në samitin e Berlinit i kishin bërë presion më shumë se ndërkombëtarët për heqjen e taksës. Madje disa media kanë raportuar se në pushime të takimeve...
 • Rama publikon videon nga takimi me Merkel dhe Macron

  Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në rrjetin social Facebook nga takimi i mbrëmshëm në samitin e Berlinit. Sikurse duket edhe në video shefi i qeverisë takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Presidentin e Francës, Emanuele Macron, ku me këtë të fundit bën dhe një bisedë të...
 • Rama do të takohet me Merkel

  Kryeministri Edi Rama do të takohet të hënën me kancelaren gjermane Angela Merkel në kuadër të samitit të Berlinit. Zyra e kancelares ka publikuar axhendën ku takimi me kryeministrin Rama pason atë me shefin e qeverisë së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. Këto janë edhe dy takime të veçanta...
 • Ekspozita “Aleksandër Moisiu, njeriu dhe artisti”

  Është çelur në kryeministri Ekspozita “Aleksandër Moisiu, njeriu dhe artisti” me  44 foto dhe dokumente të panjohura më parë, mbledhur nga arkivat austriake nga studiuesi Pjetër Logoreci. Kryeministri Edi Rama çmoi figurën e aktorit me origjinë shqiptare, si një ndër 3 emrat më të mirë të artit të kohës...
 • Arrestimi për “Rinasin”, Rama: Ngushtohet rrethi i keqbërësve

  I menjëhershëm ka qenë reagimi i kryeministrit Edi Rama, pas arrestimit të një tjetër autori të dyshuar si të përfshirë në grabitjen e 9 Prillit në aeroportin e Rinasit. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Twitter, Rama, shkruan se rrethi i keqbërësve po ngushtohet dhe se Policia e Shteti...
 • Rama në Katar: Bashkëpunim në infrastrukturë dhe turizëm

  Kryeministri Edi Rama ndodhet në Katar ku po zhvillon një vizitë zyrtare me ftesë të Emirit të Katarit Lartësisë së Tij Sheikut Tamim bin Hamad Al Thani. Kryeministri u prit në një ceremoni të posaçme zyrtare ku merrnin pjesë personalitetet më të larta të shtetit. Rama u prit në...
1 2 3 59
Emisione