RENEA

 • Babai i Kaçifas në Prokurori

  Jani Kaçifa, babai i Kostandinos Kaçifes, që u vra nga RENEA ditën e diel në Bulrata ka dëshmuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda mesditën e sotme. Ai arriti në prokurori në orën 12:00 sëbashku me një avokat dhe përkthyes dhe qëndroi aty rreth dy orë. I moshuari pretendoi...
 • Vritet ekstremisti grek në shkëmbim zjarri me RENEA

  Personi që po shikoni është Kostandin Kaçifa. Foto është marrë nga profili i tij në rrjetet sociale, ku ai shfaqet shpeshherë i veshur me rroba ushtarake. Kaçifa u vra nga forcat RENEA, në rrethinat e Bularatit, këtë 28 Tetor, në ditën e JO-së greke, gjatë një shkëmbimi zjarri me...
 • Vritet nga RENEA Kostandinos Kaçifa

  Forcat speciale RENEA kanë vrarë 35-vjeçarin Kostandinos Kaçifa, i cili sulmoi me armë policinë ditën e sotme në fshatin Bularat të Dropullit në Gjirokastër. Mes tij dhe forcave speciale ka pasur shkëmbim të ashpër zjarri, duke u rrezikuar seriozisht edhe jeta e efektivëve të RENEA-s. Kjo ndikohej edhe për...
 • RENEA accused of injuring a 77-year old man

  One person got injured by gunfire early morning hours during a RENEA force operation in Remas Village of Divjaka County. The police operation for seizing a suspect was carried out around 4 o’clock in the morning. According to residents who spoke for ABC News, RENEA forces have fired a...
 • Prokuroria kërkon burg për të arrestuarit në Nikël

  Prokuroria e Krujës do të kërkojë arrest me burg për 5 të arrestuarit e operacionit në Nikël të Krujës dy ditë më parë. Lutfi Haka, Marklen Haka,Ylli Çangu, Skënder Leza dhe Valter Bami akuzohen për armëmbajtje pa leje dhe pastrim të produkteve kriminale. Mëngjesin e të mërkurës, në aksionin...
 • Operacioni i RENEA-s, për kapjen e autorëve të masakrës së Lushnjes

  Thirrjes së policisë për të dalë nga banesa, një 77-vjeçar nga fshati Remas i Lushnjes iu përgjigj duke dalë me armë gjahu në dritare. Në këto kushte, efektivët qëlluan në ajër dhe i bënë sërish thirrje Haxhi Likës që të dilte nga banesa. Kështu deklaron policia në një reagim...
 • RENEA mësyn në Nikël, 11 të ndaluar

  Durim Bami, një emër i njohur për drejtësinë është ndaluar në zonën e Niklës të Krujës, bashkë me 10 persona të tjerë, në një operacion të gjerë të Policisë së Shtetit. Përveç Durim Bamit, burime nga policia e cila ende nuk ka bërë një njoftim zyrtar, bëjnë me dije...
 • Police raid in Shkodra city, four arrested

  Four people were arrested and another was declared wanted during a police raid by RENEA and the Rapid Intervention Forces (RIF) in Shkodra. The raid started around 2:30 AM and nearly 20 bars and apartments were searched. The arrested are Ilir Rustemi Bajri 42, Emrah Plaku 22, Astmer Bilali...
 • Curfew in Elbasan/27 people detained

  Special Forces RENEA have developed a massive action in Elbasan city by controlling, identifying, capturing and arresting people in searching people circulating with fire guns, authors of serious criminal events, members of criminal groups, including perpetrators of the 3-day event that crashed the police car. Also, this operation is...
 • Haki Çako kërkon të mbyllen dyert në gjyqin “Lazarati 2”

  Gjykata e Krimeve të Rënda ka shtyrë seancën ndaj 11 lazaratasve të cilët akuzohet per sulmin ndaj policisë qershorin e 2015, ku mbeti i vdekur efektivi i RENEA-s Ibrahim Basha. Shkak është bërë mungesa e 7 kolegëve të viktimës, të cilët kanë qenë atë ditë në operacion. Drejtori i...
 • Video/ Shpëtohen oficerët e policisë, ja ku kishin ngecur

  Tepelenë, 12 Maj 2017 – Dy efektivët, të cilët kishin mbetur të bllokuar që prej së enjtes në malet e Tepelenës, janë shpëtuar nga forcat e policisë së shtetit. Në një njoftim zyrtar, policia sqaron se Shefi i Rendit të Komisariatit të Policisë Tepelenë, Komisar Roland Zhapa së bashku me...
 • Autori i vrasjes së trefishtë kapet nga RENEA në Vlorë

  Ky është momenti i arrestimit të Delin Hajdaraj nga Forcat Speciale RENEA në qytetin e Vlorës, mbrëmjen e të enjtes. 26 – vjeçari ishte në kërkim prej më shumë se tre vjetësh, si autor i masakrës së ndodhur më 28 Korrik 2013 në plazhin e Kalasë, ku mbetën të...
 • Autori i masakrës së Vlorës: Jam penduar, kam qenë i vogël

  Delin Hajdaraj është pyetur në lidhje me ngjarjen në plazhin e Kalasë, ku është shprehur i penduar për humbjen e jetës së tre personave të pafajshëm. “Kam qenë i vogël. Unë qëllova në ajër dhe nuk e di sesi më iku arma. Jam penduar, kam vrarë të pafajshëm”, mësohet të...
 • RENEA qëllon me snajper autorin e plagosjes se efektivit të policisë në Laç

  Aldi Lleshaj është autori i plagosjes me armë të efektivit të policisë, Nikolin Gjergji. 20 – vjeçari nga Kurbini është plagosur me snajper në këmbë nga forcat RENEA dhe është dërguar drejt Spitalit Ushtarak. Menjëherë pas ngjarjes së rëndë, të ndodhur mëngjesin e sotëm në Fushë – Gjorm të Lezhës,...
 • Video/ Aksioni si në filma, forcat speciale ndërhyjnë në një pengmarrje të improvizuar

  Për më shumë se tre javë Forcat Speciale Amerikane kanë trajnuar forcat speciale RENEA dhe forcat e Batalionit Special të Ministrisë së Mbrojtjes. Në përfundim, në Sheshin e Akademisë së Arteve dhe në ambientet e brendshme të këtij institucioni u zhvillua një “operacion” mbi një pengmarrje. Situata e demonstruar...
 • RENEA ekzekuton të shumëkërkuarin për vrasje

  I shumëkërkuari për dy vrasje Petrit Dushi është ekzekutuar nga Reparti i Neutralizimit të Elementit të Armatosur në Policinë e Shtetit. Pasi kanë zbuluar vendndodhjen e tij në Fshatin Gziq të Mirditës, forcat e RENEA-s kanë tentuar ta arrestojnë, por 45-vjeçari iu është kundërpërgjigjur me të shtëna automatiku ashtu...
 • Vrasja tek "Ali Demi", arrestohen 4 persona

  5 persona kanë marrë pjesë në vrasjen e Ariel Zangës, 2 ditë më parë në lagjen Ali Demi në Tiranë. 4 prej tyre u arrestuan në vendin e quajtur “Kali i Trojës”, në plazhin e Durrësit, në një operacion të policisë së Tiranës, asaj të Durrësit dhe Forcave RENEA,...
 • Vrasja tek “Ali Demi”, arrestohen 4 persona

  5 persona kanë marrë pjesë në vrasjen e Ariel Zangës, 2 ditë më parë në lagjen Ali Demi në Tiranë. 4 prej tyre u arrestuan në vendin e quajtur “Kali i Trojës”, në plazhin e Durrësit, në një operacion të policisë së Tiranës, asaj të Durrësit dhe Forcave RENEA,...
 • Pukë, nxirret nga gremina trupi i pajetë i bariut

  Efektivët policisë se Pukës në bashkëpunim me forcat RENEA kanë arritur të nxjerrin trupin e pajetë të 65-vjeçarit nga gremina. Trupi mendohet se i përket  Pjetër Uksenaj. Viktima, një bari  nga fshati Aprripa e Gurit, kishte rënë në një greminë teksa po kulloste bagëtinë. Ishin famijarët ata që e...
 • Zani Çaushi shoqërohet në gjykatë (12 tetor 1998)

  Masa të forta sigurie gjatë shoqërimit të Zani Çaushit dhe bandës së tij për në gjykatë. Disa dhjetëra policë të sigurisë së lartë , Forcave të Briskut ,të Repartit Ushtarak dhe të RENEAs janë mobilizuar sot në ruajtjen trupore të Zani Çaushit dhe pjesëtarëve të tjerë të bandës së...
Emisione