Rumani

 • “Çmendet” moti

  Maji ka hyrë në mënyrë krejtësisht të pazakontë në Rumani. Këto pamje tregojnë një zonë malore në jug të Karpateve tregojnë nivelin tepër të lartë të dëborës së rënë në tre ditët e fundit që ka arritur në 4 metra. Lartësia në këtë zonë arri në mbi 2 mijë...
 • “O Zot na ndihmo…” (Video)

  Këto janë pamjet e xhiruara brenda një autobusi në të cilin udhëtonin 40 pelegrinë, të cilët përfunduan në ajër nga një tornado i fuqishëm që goditi Rumaninë. Fenomeni natyror, i pari në 17 vjet, e hodhi mjetin në një fushë teksa kaloi nëpër zonë duke lënë pas shkatërrim. 8...
 • Kokaina pushton detin, shkakton operacion masiv policor

  Policia në Rumani ka nisur kërkimet përgjatë bregdetit të Detit të Zi, pasi një sasi prej 130 kilogramësh kokainë u gjet në breg. Sipas BBC, rreth 300 oficerë policie dhe 14 anije të rojes bregdetare po patrullojnë të gjithë vijën bregdetare, pasi që prej së premtes u gjetën disa...
 • Shtohen viktimat e gripit në rajon

  Vendet ballkanike dhe Italia janë në situatë emergjence nga virusi AH1N1. Situatë problematike shfaqet në Rumani ku është thelluar në 72 bilanci i të vdekurve. Tre persona kanë humbur jetën gjatë orëve të fundit në këtë vend që ka shpallur gjendjen e epidemisë. Viktima janë regjistruar edhe në Itali,...
 • Ngrin Rumania, “pemët e akullta” rrëzohen në rrugë

  Temperaturat e ulëta kanë shkaktuar probleme të shumta në kryeqytetin rumun. Në Bukuresht janë shkaktuar dëme materiale për shkak të ngricave të krijuara. Temperaturat nën zero gradë Celsius kanë ngrirë edhe pemët, duke bërë që shumë prej tyre të rrëzohen në rrugë e mbi makina. Sipas mediave lokale, mesnatën...
 • Soreca: Dialog për Reformën Zgjedhore

  Zgjatja e mandatit të Komisionit të Posaçme të Reformës Zgjedhore edhe me 3 muaj të tjerë nga parlamenti, për ambasadorin e BE, Luigi Soreca duhet të shërbejë si një mundësi që mazhoranca dhe opozita të gjejnë vullnetit për ta miratuar draftin që kanë mbi tryezat e tyre. “Ka një...
 • Rumania merr presidencën e BE

  Kjo ishte atmosfera e ndërrimit të viteve në sheshin kryesor të Bukureshtit, ku rumunët festuan edhe nisjen e Presidencës së radhës të Bashkimit Evropian. Rumania, një nga vendet më të varfra të BE-së merr për herë të parë presidencën e familjen evropiane, që nga anëtarësimi i saj në vitin...
 • Takimi katërpalësh ballkanik në Serbi

  Takimi i krerëve të Serbisë, Bullgarisë, Greqisë e Rumanisë, pati fokus projektet e infrastrukturës, gazsjellësve dhe bashkëpunimin në mes të këtyre shteteve. Serbia e meriton, thanë ata, të jetë pjesë e BE-së. Tentuan të shmangin temat e rënda të Ballkanit. Vjorika Danchila, Kryeministre e Rumanisë: Gjatë presidencës së Rumanisë...
 • Thirrje kundër Kosovës në Rumani–Serbi

  Thirrje kundër Kosovës në takimin e Ligës së Kombeve mes Rumanisë dhe Serbisë. Të dielën në stadiumin e Bukureshtit u dëgjuan fjalët: “Kosova, Serbia”. Kjo video është dëshmia e kësaj sjellje të tifozëve rumunë siç raportohet nga mediat. Një ngjarje që mund të gjykohet nga komisionet disiplinore të UEFA-s....
 • Rumani, arrestohet shqiptari pjesë e grupit grabitës në Spanjë

  Një shqiptar është arrestuar në Rumani, pasi ishte shpallur në kërkim nga autoritetet spanjolle. Shqiptari ka qenë pjesë e një grupi kriminal që grabiste në Spanjë. Kjo organizatë u shkatërrua në Prill dhe u arrestuan 11 persona. Anëtarët e bandës akuzohen për 85 grabitje. Pas arrestimeve të kryera gjatë...
 • Tifozët rumunë në Beograd: Kosova është Serbi

  Serbia në Beograd barazoi 2-2 me Rumaninë. Veç golave vëmendjen e tërhoqën tifozët rumunë, të cilët hodhën, ato që konsiderohen slogane politike dhe që janë të ndaluara në stadiume. “Kosova është Serbi” thërrisnin rumunët duke u solidarizuar me ultrasit vendas. Thirrje patën edhe kundër organizmit europian të futbollit me...
 • Moldavia kërkon ribashkimin me Rumaninë

  Mijëra moldavë mbushën rrugët e kryeqytetit Kisinau në protestën për ribashkim me Rumaninë. Përpara ndërtesës së parlamentit qytetarët kërkonin heqjen e kufijve me vendin fqinj. Duam të ribashkohemi me vendin tonë mëmë, brohorisnin protestuesit. Moldavia dhe Rumania u bashkuan në një shtet pas Luftës së Parë Botërore, por u...
 • Kur nuk e paguan punëtorin…

  Një punëtor ndërtimi ka marrë hak duke shkatërruar 5 shtëpi të reja, pasi nuk u pagua për punën e tij. Daniel Neagu, u shkarkua nga puna dhe iu tha se ai nuk do të paguhej derisa një automjet i kompanisë që mungonte të gjendej. I akuzuari thuhet se ka...
 • Rumunët nuk ndalin protestat anti-korrupsion

  Protestat anti-qeveritare në Bukuresht nuk ndalen. Për të tretën ditë radhazi mijëra rumunë mbushën sërish sheshin përpara parlamentit për të kërkuar largimin e qeverisë socialdemokrate të akuzuar për afera të mëdha korruptive. Risia e këtyre protestave është pjesëmarrja masive mijëra emigrantëve rumunë, të cilët u rikthyen në vendlindje për...
 • Dhunë në protestën masive anti-qeveritare në Bukuresht

  Ka degjeneruar në dhunë e përleshje me policinë, protesta anti-qeveritare përpara në Bukuresht. Qindra manifestues u përleshën ashpër me policinë në sheshin përpara Parlamentit rumun. Të paktën 440 persona u plagosën, mes të cilëve mbi 20 policë. Përleshjet nisën para mesnatës, pasi policia ndërhyri për të shpërndarë turmën e...
 • Shkarkohet kryeprokurorja e antikorrupsionit

  Presidenti i Rumanisë shkarkoi sot kryeprokuroren e antikorrupsionit, Laura Codruta Kovesi, në zbatim të një vendimi të Gjykatës Kushtetuese. Kovesi tha se vendimi mund t’i lërë prokurorët të zbuluar ndaj ndërhyrjeve politike. Ajo ka qenë në krye të agjencisë anti-korrupsion që nga viti 2013 dhe nën drejtimin e saj,...
 • Video: Një jetë u shua para 4 mijë personave

  Një avion i vogël luftarak u rrëzua gjatë një shfaqjeje ajrore, duke shpërthyer përpara mijëra personave. Pamjet e kapura në vendngjarje tregojnë flakë e tym që del nga vendi ku ra avioni. Mikoyan-Gurevich MiG-21 u rrëzua rreth orës 13:30 të së shtunës, rreth 10 kilometra në veri të bazës...
 • Baroni i Rumanisë duhet të largohet

  Liviu Dragnea, kryetar i socialdemokratëve në pushtet në Rumani dhe president i Parlamentit është dënuar me tre vjet e gjysmë burg. Ky është fundi i politikanit të korruptuar, mendon Robert Schwartz. Ai mund ta dredhë si do vetë. Dhe ata njerëz që e mbështetin në partinë socialdemokratike PSD do...
 • Kampionati i Peshëngritjes, tërhiqet Erkand Qerimaj

  Si të mos mjaftonin problemet me dopingun, peshëngritja shqiptare do të jetë e cunguar në Europianin e Rumanisë. Përveç Evangjeli Velit dhe Romela Begajt që janë pezulluar për doping, në pedanë nuk do të ngjitet as Erkand Qerimaj. Peshëngritësi është tërhequr për shkak të një problemi fizik. Një inflamacion...
 • Dëbora “portokalli” habit europianët

  Reshjet ngjyrë portokalli të dëborës që kanë përfshirë rajone të shumta në Europën Juglindore kanë habitur së tepërmi banorët dhe turistët ditën e diel. Sipas “The Independent”, reshjet e dëborës ngjyrë portokalli kanë përfshirë Rusinë, Bullgarinë, Rumaninë dhe vende të tjera europianojuglindore. Fotot e këtij fenomeni të rrallë natyror...
Emisione