Rusi

 • Fatura e hidhur

  Shtëpia funerale është padyshim një vend që askush nuk do të dëshironte ta vizitonte shpesh, por një biznes i tillë në Rusi mesa duket e mendon ndryshe. Të paktën nëse i referohemi një shënimi në faturën tatimore, në të cilën ata shprehen se mezi presin që ta shohin sërish...
 • “Spiuni kundër spiunit”, Pompeo takon Putin

  Kërcënimi që vjen nga Irani, veçanërisht pas anulimit të pak ditëve më parë të marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore, detyroi Mike Pompeo të ndryshojë axhendën e tij në turin e parë europian si Sekretar i Shtetit. Kryediplomati amerikan kishte planifikuar vizitë zyrtare në Moskë, por fillimisht ai udhëtoi drejt Brukselit për...
 • Rusia dëbon dy diplomatë suedezë

  Ministria e Jashtme e Suedisë tha se dy diplomatë të saj janë dëbuar nga Rusia, pasi Stokholmi u ka refuzuar vizat dy zyrtarëve rusë. “Dy diplomatëve suedezë u është kërkuar të largohen nga Rusia. Na vjen keq për këtë vendim të Ministrisë së Jashtme ruse”, tha zëdhënësi i Ministrisë...
 • Zbulohet identiteti i autorit misterioz të rrjeteve sociale në Rusi

  Autori i fshehtë i një kanali të jashtëzakonshëm në rrjete sociale që kritikon Kremlinin, ka shfaqur identitetin e tij. Alexander Gorbunov, i njohur ndryeshe si StalinGulag, ka krijuar një kanal në aplikacionin e mesazheve Telegram që numëron 300 mijë përdorues. Në Twitter ka më shumë se 1 milionë fansa...
 • Goditet nga copa e akullit në sy, 27-vjeçarja humb tragjikisht jetën

  Një kirurge syri nga Rusia humbi jetën në një aksident sa të pazakontë aq edhe të frikshëm. Ajo u godit nga një “plumb prej akulli” që u ngrit nga një kamion që udhëtonte para saj. Copa e akullit depërtoi duke thyer xhamin e makinës ku ndodhej 27-vjeçarja dhe e...
 • Rusia do të marrë portin sirian të Tartusit

  Medie të të dyja vendeve raportojnë se përfaqësues të qeverisë ruse kanë zhvilluar konsultime me Presidentin Assad për një marrëveshje. Moska tani shpreson që marrëveshja të lidhet brenda një jave. Siria dhe aleatja e saj më e ngushtë, Rusia duan ta zgjerojnë bashkëpunimin e tyre. Sipas informacioneve të medieve...
 • Avioni merr flakë në nisje (Video)

  Motori i një Boeing 737 që operohet nga kompania ajrore ruse Utair mori flakë në pistë, pak momente përpara se të ngrihej në fluturim nga aeroporti i Vnukovo. Ishin pasagjerët ata që dalluan flakët jashtë xhetit dhe ngritën alarmin. Ata mësohet se dolën jashtë avionit dhe situata u vu...
 • Sa i pasur është Vladimir Putin?

  Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar 118.897 Euro të ardhura për vitin 2018, sipas faqes zyrtare të Kremlinit. Të ardhurat mesatare mujore të Putin arrinin në rreth 10 mijë Euro. Sipas autoriteteve ruse, nuk ka ndryshime në pasurinë e Presidentit Putin, i cili zyrtarisht në posedim ka një...
 • Karikuesi i merr jetën 20-vjeçares

  Një vajzë e re 20-vjeçare ka humbur jetën teksa përdorte celularin në dush gjatës kohës që e kishte në karikim. Ngjarja raportohet të ketë ndodhur në kryeqytetin rus, Moskë. Vajza e quajtur Anastasia u gjet e vdekur në banjë nga e ëma e saj. Nga njëra dorë mbante celularin...
 • Veshja largon nga shkolla mësuesen

  Një fotografi e postuar në rrjetet sociale bëri që prindërit e një shkolle në Rusi të kërkonin përjashtimin e një mësuesje nga shkolla. Tatiana Kuvshinnikova kishte postuar një fotografi ku shfaqej e veshur me fustan të shkurtër dhe taka në dëborë. Kaq u desh që disa prindër, të mbështetur...
 • Putin firmos një ligj të rëndësishëm

  Presidenti rus Vladimir Putin ka firmosur ligjin që u mundëson autoriteteve të bllokojnë faqe të caktuara internet. Jo vetëm kaq, por parashikohen edhe dënime për ata që shkruajnë lajme të rreme, apo për materiale që konsiderohen fyerje ndaj shtetit ose publikut. Për kritikët, kjo nuk është gjë tjetër vetëm...
 • Mogherini kritikon Rusinë për aneksimin e Krimesë

  Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesëvjetorit të aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë nga Kremlini. Në një deklaratë të lëshuar sot, vetëm një ditë para pesëvjetorit të aneksimit të Krimesë nga Rusia, shefja për Politikë të Jashtme dhe...
 • Burg përjetë aktivistit rus që krijoi varrin e Putinit

  Një gjykatë në Rusi ka dënuar me 28 ditë burgim, një burrë që ka krijuar një varr për presidentin rus, Vladimir Putin. Në gurin e varrit të krijuar ishte vendosur fotografia e Putinit dhe vjetët e jetës, 1952-2019. Aktivisti Karim Yamadayev është dënuar të martën në qytetin, Naberezhnye Chelny...
 • SHBA: Krimea duhet të kthehet nën kontrollin e Ukrainës

  Shtetet e Bashkuara ritheksuan qëndrimin se sanksionet ndaj Rusisë do të mbesin derisa të mos kthehet kontrolli i Ukrainës mbi Krimenë. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se okupimi i Krimesë nga ana e Rusisë më 2014 paraqet eskalim të agresionit rus. “Krimea është Ukrainë dhe duhet të...
 • Venezuela: Instrumentalizimi politik i ndihmave është krim

  Shumë e neveritshme. Dhe shumë e rrezikshme. Ajo që po luhet tani në kufijtë e jashtëm të Venezuelës, nuk ka të bëjë me përgatitjen e një aksioni humanitar ndihme, mendon Astrid Prange de Oliveira. Për të mos lejuar keqkuptimet duhet thënë se populli i Venezuelës ka nevojë për ndihmë...
 • Vetëm 5 minuta larg… Putin paralajmëron Trump

  Vladimir Putin ka paralajmëruar Donald Trump se raketat ruse mund ta godasin Amerikën në vetëm 5 minuta, nëse tensionet përshkallëzohen. Në një mesazh të frikshëm, Presidenti rus tha se nuk ka frikë që të përsërisë krizën kubaneze të raketave. Dhe Putin deklaroi se vendi i tij ka përparësi nëse...
 • Tenton t’i ikë policit, e tërheq zvarrë me makinë (Video)

  Një kontroll rutinë i policisë rrugore në Kazan të Rusisë, për pak sa nuk përfundoi një tragjedi, pasi shoferi tentoi t’i ikte policisë. Pamjet e regjistruara në rrugë tregojnë një polic që i afrohet makinës dhe i kërkon dokumentet. Në momentin që efektivi e ka dorën brenda dritares së...
 • Gjendje emergjence, arinjtë zaptojnë qytetin

  Arinjtë polarë po terrorizojnë rusët që jetojnë në një ishull të largët të Arktikut. Më shumë se 50 arinj janë shfaqur në qytet. Autoritetet lokale kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, pasi kafshët kanë hyrë nëpër zona të banuara, madje edhe nëpër pallate. Pavarësisht rrezikut që ju kanoset, qytetarët janë...
 • Protesta për pastrimin e plehrave në Rusi

  Rusia ka një problem të madh me plehrat. Trajtimi i mbetjeve është i pakujdesshëm, deponitë shtohen përditë, lëndët helmuese përfundojnë në tokë dhe në ujin e pijshëm. Gjithnjë e më shumë njerëz dalin në protesta. “Rusia nuk është kazan plehrash”. Nën këtë moto mijëra vetë në 26 rajonet kryesore...
 • Përmbyset autobusi me fëmijë 

  Të paktën 7 persona, pjesa më e madhe fëmijë, humbën tragjikisht jetën në një aksident të rëndë të ndodhur në jugperëndim të Moskës. Më shumë se 20 persona mbetën të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin doli nga rruga. Sipas Ministrit të Emergjencave në vend, në mjet ndodheshin...
1 2 3 26
Emisione